Darmowa dostawa (Kurier DPD) już od 199,00 zł.
W jaki sposób najlepiej prać pościel? Jaka temperatura będzie najlepsza?
W jaki sposób najlepiej prać pościel? Jaka temperatura będzie najlepsza?

W łóżku spędzamy bardzo wiele czasu. Nie tylko w nim śpimy, ale także odpoczywamy, kiedy jesteśmy chorzy, czytamy, oglądamy filmy. To oczywiste, że istotne jest utrzymanie pościeli w czystości. Jaki jest najlepszy sposób na to, by pościel była jak najlepiej zadbana. W jaki sposób ją prać?

Zacznijmy od właściwej dla pościeli temperatury

Pościel, tak jak i ręczniki, powinniśmy prać w wysokich temperaturach. Badania potwierdzają, że najlepiej prać tego rodzaju tkaniny w temperaturze od 60 C w górę. Wynika to z tego, że w wysokich temperaturach, do których dodamy właściwy detergent giną bakterie i roztocza. W ten sposób zapobiegamy rozprzestrzenianiu się zarazków. Przed praniem można jeszcze rzucić okiem na metkę i upewnić się czy pościel wytrzyma wysokie temperatury, jeśli nie to może przemyślmy czy nie lepiej takiej pościeli się pozbyć, bo nie mamy stuprocentowej pewności czy pozbędziemy się drobnoustrojów.

Jak często prać pościel? Pytanie stale aktualne

Odpowiedzi na to pytanie jest co najmniej kilka. Z czego to wynika? Chociażby z tego, że podczas użytkowania może wydarzyć się wiele rzeczy. Możemy zachorować i pościel trzeba będzie wyprać zaraz po pokonaniu infekcji, może na pościel się coś wylać lub przydarzyć inny losowy wypadek. Zakładając, że nic przypadkowego się nie stanie pościel warto prać według własnych preferencji. Wprawdzie amerykańska osobowość telewizyjna i blogerka Martha Stewart radzi by robić to raz w tygodniu, nie ma nic złego w zmienianiu pościeli nawet raz na miesiąc.

A jakie użyć detergenty?

Nie ma konkretnych wskazań co do detergentów, które powinno się stosować piorąc pościel. Wyjątkiem jest pościel dla niemowlaków, wówczas powinniśmy stosować proszek lub płyn do prania o obniżonej aktywności czynnych mikroelementów w składzie. Piorąc pościel bawełnianą można stosować zarówno proszek, kapsułki, płyny czy żele piorące. Nie powinniśmy jednak używać wybielaczy, które zawierają chlor. Jeśli jesteśmy w trakcie wybierania najlepszego dla nas detergentu powinniśmy się kierować kilkoma argumentami:

  • skuteczność dopierania plam i zabrudzeń,
  • drażniące efekty – warto wiedzieć, że niektóre detergenty mogą drażnić naszą skórę,
  • miękkość prania i zapach.

Wynika z tego, że pranie pościeli to kwestia indywidualna nie tylko zależna od częstotliwości prania, ale także od doboru właściwych detergentów. Sami musimy stwierdzić czy dla nas odpowiednie będzie pranie pościeli raz na tydzień czy raz na miesiąc.

do góry
Bestsellery
bestseller
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl