Wnętrza w stylu loftowym mogą stać się utrapieniem dla wszystkich śpiochów oraz osób, które pracują w systemie Home Office w czasie, gdy słońce świeci najmocniej. Żeby przywrócić lokum odpowiednią funkcjonalność, należy zainteresować się zagadnieniem doboru zasłon okiennych. W dzisiejszym artykule pochylimy się nad dopasowaniem przesłon do aranżacji, ich pożądanymi cechami, a także alternatywnymi możliwościami wykorzystania tego wszechstronnego dodatku. Dowiedz się, jakie zasłony do stylu loftowego wybrać.

Charakterystyka stylu loftowego

Styl loft charakteryzuje się minimum dekoracji oraz eksponowaniem surowych form nieobrobionych materiałów takich jak drewno, szkło, metal czy beton. Do salonu urządzonego w tym stylu powinno wpadać możliwie jak najwięcej naturalnego światła, pochodzącego z dużych i szerokich okien. Wysokie sufity, duża ilość przestrzeni i ograniczenie do minimum ścianek działowych ma zapewnić efekt nawiązujący do pomieszczeń fabryk przemysłowych.

Jeśli chcemy wydzielić poszczególne strefy w pomieszczeniu, najlepiej zwrócić się w kierunku oddzielenia ich za pomocą lekkich ażurowych czy szklanych ścianek działowych lub zasłon. Całość dopełnia się głównie bielą i szarością, ale często wykorzystuje się również proste, eleganckie akcenty w postaci czerni i brązów. W pokoju stylu loftowym nie powinno znaleźć się zbyt dużo mebli, a obecność każdego z nich musi mieć uzasadnienie funkcjonalne. We wnętrzu mogą być widoczne elementy konstrukcyjne lub akcenty wskazujące na pozorną, stylizowaną niedbałość.

Jakie dodatki są dozwolone w stylu loftowym?

O ile styl loftowy w większości przypadków zakłada rezygnację z dodatków, warto pokusić się o zasłony do salonu w stylu loft. Przy dużych i wysokich oknach trudno może być, zachować odpowiednie poczucie prywatności, a czasami zachodzi również potrzeba stworzenia w pomieszczeniu klimatycznego nastroju, ograniczając ilość dostępnego w nim światła. Właśnie wówczas z pomocą przychodzą loftowe zasłony. Jak powinny wyglądać? W tym nurcie wnętrzarskim dopuszczalna jest dekoracja okien w stylu loft, która będzie:

 • gruba i aksamitna – świetnie sprawdzą się materiały typu velvet lub alternatywnie – satyna,
 • delikatna na taśmie w formie podstawowej i częściowo przezroczystej, nieprzytłaczającej wnętrza,
 • pokryta nierzucającymi się w oczy tłoczonymi wzorami,
 • miała wysokie walory estetyczne w postaci delikatnie połyskliwej faktury,
 • w stonowanych kolorach, ale pokryta intensywnym, nowoczesnym wzorem.

Oprócz tego warto skierować się w stronę właściwości wodoodpornych, jeżeli preferujemy spędzanie czasu przy otwartych oknach oraz w kierunku parametrów zaciemniających – wówczas efekt dawany przez zasłonę intensywnie ograniczy ilość światła w pomieszczeniu i pozwoli na skuteczny wypoczynek.

Jak wybrać zasłony? Styl loftowy

O ile firanki nie zawsze są potrzebne, o tyle w każdym wnętrzu warto postawić na zasłony. Styl loftowy dopuszcza ich stosowanie, jednak kluczowy jest odpowiedni ich dobór do reszty otoczenia. Jeżeli zdecydowaliśmy się na włączenie do wnętrza ceglanej ściany, surowego betonu czy farb strukturalnych, prawdopodobnie najbardziej trafiony okaże się wybór zasłon gładkich, w ciekawym, intensywnym lub stonowanym odcieniu. Jeśli w aranżacji brak wyeksponowanych elementów, wówczas warto zdecydować się na wzorzyste modele zasłon. Wzory mogą być wykonane w formie tłoczeń, przeszyć lub nadruków.

Jakie powinny być zasłony do salonu w stylu loft?

Ponieważ styl loftowy charakteryzuje się najczęściej dużymi i niewymiarowymi oknami, dobrym pomysłem może okazać się zamówienie zasłon na wymiar. Konieczne jest do tego dokładne zdjęcie pomiarów. Podczas ich zbierania może się jednak okazać, że tkaniny gotowe, które są dostępne, również będą nam odpowiadać. W tego rodzaju wnętrzach przeważnie decydujemy się na zasłony na przelotkach, czyli stalowych okręgach wbudowanych w górną część zasłony. Ich zastosowanie jest praktyczne z uwagi na to, że wystarczy nawlec je na karnisz i zawiesić. To rozwiązanie nie tylko wysoce estetyczne, zgodne z ideą stylu loft, ale również praktyczne.

Zasłony w stylu loft jako dekoracja okienna

Zasłony w stylu loftowym są jednym z niewielu elementów, który pozwala sprawić, że wnętrze będzie prezentować się bardziej przytulnie. Powinny stanowić nie tylko element dekoracyjny, ale też pełnić funkcje praktyczne. W wyjątkowo słoneczne dni, nadmiar światła może stać się męczący, nagrzewać nadmiernie pomieszczenie lub uniemożliwiać korzystanie z ekranu telewizora, telefonu czy komputera. Zasłony mogą stanowić estetyczną oprawę okna oraz maskować jego drobne niedoskonałości, które często zdarzają się w mieszkaniach w stylu loft z rynku wtórnego. Ze stylowych przesłon okiennych można stworzyć główny element aranżacji lub zdecydować się na opcję, w której jedynie podkreślają one pozostałe części kompozycji.

Zasłony jako sposób na podzielenie pomieszczenia

Zasłony to świetny pomysł nie tylko na okna. Mogą być również sposobem na podzielenie pomieszczenia na strefy. Ponieważ w stylu loft ograniczamy do minimum ilość ścianek działowych, czasami możemy czuć się przytłoczeni ilością przestrzeni i zechcieć wydzielić w niej odrobinę miejsca. W takiej sytuacji należy zamontować szynę lub karnisz w miejscu, które wymaga odgrodzenia. Czasem do wydzielania stref wykorzystuje się także ażurowe meble lub parawany, jednak mają one ograniczoną wysokość i nie zagwarantują zbyt dużej ilości prywatności. Wśród największych zalet dzielenia pomieszczeń zasłonami można wymienić:

 • szansę na szybką zmianę wyglądu pomieszczenia, kiedy tylko chcemy – to świetne rozwiązanie dla osób, które szybko się nudzą i często remontowały dotychczasowe lokum,
 • możliwość odsunięcia zasłon w każdej chwili oraz regulowania szerokości „ścianki” oddzielającej strefy,
 • opcję uzyskania miejsca do spania, oddzielenia toaletki, biurka czy garderoby od pozostałej części pomieszczenia, zwłaszcza w mieszkaniach typu „studio”.

Rozwiązanie to jest szybkie i łatwe do wdrożenia, a także nie pochłonie tak dużo środków finansowych i pracy, jak stawianie ścian działowych. Pozwoli także zachować surowy styl pomieszczeń w stylu loftowym, których główną cechą jest właśnie pozostawianie otwartej przestrzeni. Zasłonę bez problemów zamontujemy nawet na suficie podwieszanym, ponieważ jest lekka.

Można dociąć ją w dowolny sposób – na styk, kilka centymetrów nad ziemią lub tak, by swobodnie opadała na podłogę. Z tej ostatniej opcji lepiej jednak zrezygnować, jeśli dom zamieszkują zwierzęta lub dzieci. W pierwszym przypadku zasłony prawdopodobnie będą zbierać sierść, natomiast w drugim mogą być przyczyną poślizgnięcia się i wypadku. Z zawieszeniem takich przesłon poradzą sobie nawet osoby niedoświadczone, a w razie potrzeby można skorzystać z pomocy fachowców, którzy zadbają o perfekcyjny montaż i wysoki poziom estetyki w jego zakresie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając zasłony do salonu loftowego?

Zasłony do pomieszczeń w stylu loftowym powinny być przede wszystkim długie i proste. Niewskazane są drapowania, marszczenia, chwosty czy nadmiar kolorów i wzorów. W małych mieszkaniach unikajmy ciemnych i masywnych tkanin. Jeśli chcemy postawić na zasłony zaciemniające, nie trzeba martwić się, że do wyboru mamy tylko ciemne modele. Bez problemów znajdziemy również białe zasłony zaciemniające, ponieważ to nie kolor, a rodzaj materiału odpowiada za ich właściwości. W niewielkich przestrzeniach lepiej będzie postawić na przesłony lekko transparentne np. w kolorze białym. Oprócz tego zwróćmy uwagę na kilka podstawowych zasad doboru zasłon:

 • nie wybierajmy tkanin w tym samym kolorze, co ściany, chyba że dotyczy to białych modeli,
 • do stylu loftowego najbardziej pasują różne odcienie szarości, grafitu, ecru czy beży i brązów,
 • przesłony okienne dobrze dobierać na zasadzie kontrastu względem innych elementów wystroju,
 • kiedy z zasłony ma zostać wykonana „ścianka działowa”, dodaj do długości karnisza lub szyny nawet 60%, by uzyskać efektowne fale.

Dużym ułatwieniem w pielęgnacji i konserwacji zasłon będzie możliwość prania ich w pralce. Zasłon nie suszymy nigdy w suszarkach automatycznych, a rozwieszamy je tak, by ich konstrukcja nie uległa zmianie. Niektóre modele będą jednak wymagały prania profesjonalnego. Wybierając zasłony, warto zatem jeszcze przed zakupem dowiedzieć się, jak powinna wyglądać ich pielęgnacja.

Jakie zasłony do stylu loftowego?
Produkt dodany do listy życzeń

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej...