Styl skandynawski jest bardzo popularny i chętnie wybierany przez konsumentów niezmiennie od lat. Co więcej, nic nie zapowiada się na to, by miał nas opuścić – wręcz przeciwnie. Jego kolejne odsłony mnożą się i zdobywają swoją oryginalnością serca kolejnych miłośników jego klasycznej wersji. Dzisiaj dowiesz się, jakie są charakterystyczne cechy scandi oraz jak znaleźć i dobrać zasłony w skandynawskim stylu. Paradoksalnie to właśnie dobór tego dodatku przysparza jego zwolennikom największych trudności.

Czym charakteryzuje się styl skandynawski?

Styl skandynawski to taki nurt, który charakteryzuje się połączeniem surowości wraz z przytulnością. Głównie dlatego zawojował wszystkie magazyny i jest tak uwielbiany przez konsumentów. Urządzenie wnętrza w takim stylu nie powinno być nadmiernie drogie, a całość prezentuje się estetycznie. Co może znaleźć się w pokoju w takim stylu?

  • białe lub jasnoszare ściany oraz meble wykonane z drewna w jasnym odcieniu, ewentualnie modele z białej okleiny,
  • minimalistyczne obrazki na ścianach, być może ze złotymi lub srebrnymi akcentami,
  • plecione lub puchate dywany oraz miękkie, futrzane poduszki,
  • ogromna ilość światła, duże przeszklenia i rośliny,
  • grube, ciężkie zasłony lub wręcz przeciwnie – te nieco lżejsze w jasnych odcieniach.

Ponieważ styl skandynawski, jak wiele innych nie jest jednorodny, obecnie można go spotkać w różnych odmianach, w tym takich jak scandi chic, scandi loft, folk, new nordic czy dark nordic. Szczególnie w ostatnim wariancie coraz częściej można spotkać się również z ciemnymi barwami – intensywnym odcieniem szarości, grafitowym, a nawet czarnym, który stanowi ciekawą przeciwwagę dla wszechobecnej bieli.

Jak powinny wyglądać skandynawskie zasłony?

Zasłony skandynawskie to z pewnością takie, które utrzymane są w stonowanych kolorach lub ewentualnie barwach ziemi. Najczęściej wybierane są warianty białe, szare, grafitowe lub kremowe, natomiast nieco rzadziej – błękitne, pudrowo-różowe, szałwiowe czy beżowe. Możesz zdecydować się na zasłony zaciemniające lub o grubym materiale, przypominającym atłas. 

Zasłony w stylu skandynawskim to takie, które są jednolite lub strukturalne. Czasami mają nierzucające się w oczy grafiki np. nawiązujące do motywów florystycznych lub geometrycznych. Nie powinniśmy jednak przesadzać ze wzorami, ponieważ styl skandynawski w oczywisty sposób nawiązuje do minimalizmu. Nie lubi zatem zbyt dużej ilości dodatków i dekoracji.

Jakie wybrać zasłony do kuchni w stylu skandynawskim?

Do kuchni w stylu skandynawskim możesz postawić na zasłony:

  • podwijane, przypominające roletę – w tym przypadku wybierz model kremowy, jasnobeżowy lub biały, by nie pomniejszyć optycznie pomieszczenia. Ze stylem skandynawskim dobrze komponuje się np. len.
  • krótsze – takie, które sięgają wyłącznie do parapetu. Będą znacznie łatwiejsze do utrzymania w czystości. Możesz postawić na tkaniny odporne na zabrudzenia i fantazyjnie je poupinać.
  • zazdrostki – które mogą znaleźć się wyłącznie w górnej lub zarówno w górnej, jak i dolnej części okna. To krótkie zasłony o niewielkich wymiarach, które są wręcz idealnym wyborem do kuchni.

W przypadku zasłon skandynawskich do kuchni obowiązują podobne zasady do tych, opisanych w poprzednim akapicie – wybieraj modele jasne i w stonowanych kolorach oraz w miarę możliwości z ograniczoną ilością wzorów. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że przesłony idealnie wpasują się w założenia stylu.

Alternatywy dla skandynawskich zasłon

A może firany zamiast zasłon? Przeglądając moodboardy z inspiracjami dotyczącymi stylu skandynawskiego, nierzadko można trafić na rozwiązanie, jakim jest zastosowanie firan, zamiast zasłon, wieszając je na karniszu w taki sposób, jak zwykle montujemy kotary. Do tego celu wybieramy najczęściej gładkie tkaniny, o średniej wadze, półprzezroczyste – odrobinę nawiązują one do stylu francuskiego, ale wciąż doskonale łączą się ze scandi. Dlaczego warto postawić na taką opcję i kiedy się na nią zdecydować?

Na firany zamiast zasłon w pomieszczeniach skandynawskich postaw szczególnie wówczas, gdy do danego pokoju nie wpada aż tak wiele światła naturalnego lub jest ono przytłumione. W omawianym nurcie wnętrzarskim ważnym elementem ocieplającym wizualnie pomieszczenie często są zielone rośliny, które nie będą rosły bez odpowiedniej ilości światła. Z pewnością im nie pomożemy, stosując w aranżacji ciemne, grafitowe lub zaciemniające zasłony.

Styl skandynawski – zasłony – czy zawsze?

Na kompozycję z firan w zakresie dekoracji okiennych warto postawić też w sytuacji, w której chcemy rozjaśnić optycznie pomieszczenie. W końcu podstawowym założeniem tego stylu są właśnie jasne kolory, duża ilość światła oraz subtelne nawiązania do wrażenia sterylności. Wykorzystanie firan zamiast zasłon jest rozwiązaniem oryginalnym i odrobinę odważnym, jednak zabawnie korespondującym z podstawowymi założeniami tego stylu. Wiele osób myśli bowiem, że wyklucza on stosowanie firan i ogranicza się wyłącznie do zasłon – jak widać, niekoniecznie jest to prawda!

Zasłony w stylu skandynawskim
Produkt dodany do listy życzeń

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej...