Jeżeli na naszej odzieży lub innego rodzaju tkaninach pojawiły się trudne plamy, jak usunąć zabrudzenia często stanowi niemałą zagwozdkę. To, jak pozbyć się trudnych plam, zależy od wielu różnych czynników. Istnieje dużo ciekawych sposobów na to, jak usunąć stare plamy z owoców, tłuszczu, krwi albo trawy. Najpierw natomiast warto wziąć pod uwagę rodzaj materiału, na którym powstała plama, aby nie zniszczyć tkaniny. Jedno jest pewne – nie zawsze warto inwestować w drogie odplamiacze. Nierzadko odpowiedź na to, jak pozbyć się trudnych plam, stanowią domowe sposoby. Wystarczy umiejętnie wykorzystać proste, tanie produkty.

Jak usunąć plamy z krwi?

Zabrudzenia z krwi są wyjątkowo trudne do usunięcia. Krew ma intensywny, czerwony kolor, który wraz z upływem czasu brązowieje. W kwestii takiej, jak usunąć plamy z krwi, szczególne znaczenie ma czas. Plamy z krwi należy wywabiać na świeżo, ponieważ szybko ulegają utrwaleniu. Nie można dopuścić do jej zaschnięcia. Żeby usunąć plamę z krwi, najlepiej zastosować bardzo zimną wodę. Duże znaczenie ma to, aby nie używać zbyt ciepłej ani gorącej, ponieważ zawarte we krwi białko zetnie się, na stałe przywierając do włókien tkaniny.

Środki pomocnicze w wywabianiu plam z krwi to sól kuchenna i szare mydło. W przypadku białych tkanin można zastosować także sok z cytryny, wodę utlenioną lub sodę oczyszczoną. Bardziej uporczywe plamy z krwi można namoczyć przez dłuższy czas w roztworze wody z dodatkiem jednego z wcześniej wspomnianych składników. Następnie tkaninę delikatnie pocieramy i płuczemy, aż do całkowitego zniknięcia plamy. Dopiero po usunięciu plamy tkaninę możemy wyprać w pralce.

Jak usunąć plamy z kawy?

Plamy z kawy to jedne z częstszych zabrudzeń pojawiających się na naszych ubraniach. Jednocześnie są one dość trudne do usunięcia – szczególnie z białych ubrań. Najlepszy sposób na to, jak usunąć plamy z kawy, stanowi zastosowanie roztworu octu z zimną wodą. Proporcje bezpieczne dla włókien tkaniny to 1 łyżeczka na 1 litr wody. Plamę można namoczyć w roztworze, a następnie lekko pocierać gąbeczką. Alternatywnie dla octu można zastosować sodę oczyszczoną. W przypadku ubrań kolorowych lepiej sprawdzi się natomiast sól kuchenna z gorącą wodą. Na stare plamy z kawy można zastosować odmienną strategię w postaci roztworu wody z proszkiem lub płynem do prania. Wówczas tkaninę najlepiej namoczyć przez kilka godzin, a następnie wyprać.

Zobacz też: firanki tiulowe

Jak usunąć plamy z trawy?

Nawet dla osób, które potrafią wywabiać trudne plamy jak usunąć zabrudzenia z trawy może stanowić duże wyzwanie. Chlorofil w trawie to silny barwnik, który bardzo trudno usunąć z tkaniny. Dlatego przy zabrudzeniach powstałych z trawy trzeba działać wyjątkowo szybko, nie dopuszczając do zaschnięcia plamy.

Jak usunąć plamy z trawy? Po powrocie do domu pierwsze, co należy zrobić, to namoczyć ubrudzoną trawą odzież w zimnej wodzie. Do miski z wodą można dodać spirytus, który ułatwi wywabianie plamy. W przypadku białych ubrań dobrze sprawdzi się także kwasek cytrynowy albo woda utleniona. Do białych tkanin natomiast najlepiej wykorzystać płyn do mycia naczyń.

Jak usunąć stare plamy?

Nie zawsze uda się usunąć stare plamy, dlatego tak ważne jest, aby po zabrudzeniu tkaniny działać jak najszybciej. Zabrudzenie zawsze starajmy się usunąć przed praniem, ponieważ pranie w pralce, szczególnie w wysokiej temperaturze, może jedynie utrwalić plamę. Klucz do usunięcia starych plam na tkaninach to zawsze namoczenie materiału przynajmniej na kilkadziesiąt minut. W przypadku większości plam powinniśmy użyć zimnej wody. Wyjątek stanowią tłuste plamy, przy których wysoka temperatura wody ułatwia wywabianie. Skuteczne i popularne domowe środki do usuwania starych plam to przede wszystkim szare mydło, sok z cytryny, woda utleniona i spirytus. Przydatny środek stanowi także specjalne mydełko do odplamiania, które jest dostępne w niskiej cenie w większości drogerii i sklepów z chemią domową. Tkaninę zanurzamy w wodzie, a plamę pocieramy mydełkiem, pozostawiając na chwilę, aby mogło zadziałać. Następnie dokładnie płuczemy.

Zobacz też: firanki na okno balkonowe

Jak usunąć plamy z prześcieradła?

Prześcieradło to jeden z najbardziej narażonych na zabrudzenia elementów bielizny pościelowej. Mogą pojawić się na nim plamy z krwi, żółte odbarwienia z potu, a także plamy z kawy, jeśli lubimy pić ją w łóżku. Warto zatem wiedzieć, jak usunąć przebarwienia na tkaninie prześcieradła. Jeśli interesuje Cię, jak usunąć plamy z prześcieradła w postaci krwi albo kawy, zastosuj się do zasad opisanych powyżej. Najlepszy sposób na to, jak usunąć przebarwienia na tkaninie prześcieradła z potu, to po prostu wypranie w pralce. Ustaw wysoką temperaturę prania, a oprócz proszku dodaj do bębna na przykład sodę oczyszczoną, boraks, ocet, sól kuchenną albo wodę utlenioną.

Jak usunąć trudne plamy z ubrań?

Jak usunąć trudne plamy z ubrań to najczęstsze dylematy wśród rodziców małych dzieci. Bardzo często pojawia się konkretne pytanie, jak usunąć stare plamy z owoców, ponieważ dzieci brudzą się nimi bardzo łatwo, a my dowiadujemy się o plamach po czasie, na przykład wieczorem. Soki owocowe mają silne właściwości barwiące, jednak istnieją skuteczne sposoby na wywabianie plam z nich powstałych. Najlepiej działa sól kuchenna, boraks oraz oczywiście zimna woda. Plamy pocieramy i płuczemy aż do całkowitego pozbycia się zabrudzenia. Na najbardziej uporczywe plamy z owoców można spróbować również wywabiania z wykorzystaniem ciepłej maślanki. Najlepiej namoczyć w niej tkaninę na kilka godzin, a następnie wyprać.

Zobacz też: firanki żakardowe

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do listy życzeń

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej...