Porządek w domu to porządek w głowie. Funkcjonalna, estetyczna przestrzeń dodatnio wpływa na nasze samopoczucie. Stajemy się bardziej efektywni w pracy i możemy też lepiej wypoczywać. Podobnie stosy nieuporządkowanych przedmiotów w niewłaściwych miejscach mogą nas przytłaczać, utrudniać organizację oraz sprzątanie. Jeżeli mamy więc poczucie nadmiaru przedmiotów w swoich czterech ścianach, warto zaznajomić się z zasadami, jak porządkować rzeczy w mieszkaniu. Sposoby na odgracanie domu są różnorodne i każdy może dopasować indywidualną strategię do swojego trybu życia, upodobań i motywacji. Efekt w postaci uzyskania większej przestrzeni użytkowej z pewnością zadowoli wszystkich domowników.

Zobacz też: firanki krótkie do pokoju

Czym jest decluttering?

Aby odpowiedzieć sobie dokładnie na pytanie, czym jest decluttering, warto sięgnąć po słownik języka angielskiego. „Clutter” to po prostu rupiecie, które zaburzają porządek przestrzeni, w jakiej żyjemy. Zwykle to właśnie zbędne przedmioty przekładane z kąta w kąt robią największy bałagan. Decluttering polega zatem na odgracaniu i porządkowaniu.

Sprzątanie zagraconego mieszkania wedle declutteringu wiąże się nie tylko z pozbywaniem się niepotrzebnych przedmiotów. To również przemyślana organizacja miejsc do przechowywania. Paradoksalnie nierzadko oznacza to zakup nowych rzeczy: wieszaków, pudeł, przegródek do szuflad czy worków próżniowych. Różnica polega jednak na tym, że tym razem wchodzimy w posiadanie przedmiotów użytecznych. Można powiedzieć, że decluttering stanowi odpowiedź na konsumpcjonizm i wynikające z niego nadmierne gromadzenie rzeczy. To połączenie ideologii minimalizmu, ale także zero waste. Zbędne przedmioty najpierw próbujemy sprzedać, później oddać bliskim lub przekazać organizacjom charytatywnym, a dopiero w ostateczności wyrzucić. W efekcie możemy otaczać się wyłącznie rzeczami, które są nam potrzebne i sprawiają nam radość.

Zobacz też: firanki na metry

Jak odgracić mieszanie? Strategia

Aby w mieszkaniu zapanował ład i porządek, potrzebna jest samodyscyplina. Warto jednak mierzyć siły na zamiary i dokładnie zaplanować cały proces, jak uporządkować mieszkanie. Wszyscy lubimy szybkie efekty naszej pracy, ale należy pogodzić się z faktem, że odgracanie mieszkania to nie jest zadanie na jeden dzień czy nawet weekend, tylko długofalowy proces.

Jeśli mieszkanie stało się zagracone – z pewnością mamy tendencję do zbieractwa i nieodkładania rzeczy na swoje miejsce. Dlatego nowe nawyki muszą zostać wprowadzane stopniowo. Sprzątanie zagraconego mieszkania warto rozpocząć od szczegółu do ogółu. Najpierw drobne elementy, takie jak pojedyncze szafki i szuflady. Widoczne efekty będą stanowić dobrą motywację do kolejnych, trudniejszych kroków. Żeby nas to nie przytłoczyło, możemy poświęcać na porządkowanie zaledwie 15 minut dziennie. Taki czas wystarczy na przykład na pozbycie się przeterminowanych produktów spożywczych, uprzątnięcie blatu stołu czy też posegregowanie korespondencji.

Sprzątanie zagraconego pokoju

Nieważne, z jakim pomieszczeniem mamy do czynienia, sprzątanie zagraconego pokoju warto rozpocząć od czterech kluczowych pytań:

  1. Czy dany przedmiot jest nam potrzebny?
  2. Kiedy ostatni raz był używany?
  3. Czy będziemy używać go w przyszłości?
  4. Czy ta rzecz nadal nam się podoba?

Jeśli chcemy w pełni zaadaptować decluttering do swojego życia, musimy nauczyć się rezygnować z sentymentu do nietrafionych prezentów od bliskich osób oraz pamiątek, z którymi wiążą się ważne wspomnienia. Jeśli dane rzeczy nie budzą w nas dłużej radości, pora się ich pozbyć. Nie oznacza to wcale rezygnacji ze wspomnień czy braku szacunku do bliskich. Rzeczy to tylko rzeczy.

Zobacz też: firanki panele

Jak porządkować rzeczy w mieszkaniu? Przydatne wskazówki

Dla wielu osób to, jak porządkować rzeczy w mieszkaniu, staje się o wiele prostsze, jeśli korzysta się ze wskazówek wypracowanych przez profesjonalistów. Sposoby na to, jak odgracić mieszkanie są bardzo proste, ale trzeba o nich pamiętać.

Sprzątanie zagraconego mieszkania to przede wszystkim konsekwencja. Najważniejszy jest wcześniej wspomniany schemat – od szczegółu do ogółu, czyli sprzątanie kolejno określonych obszarów, pomieszczeń albo kategorii przedmiotów. Mierzenie sił na zamiary ułatwi lista zadań na każdy dzień – można dostosować ją do pracy, dodatkowych obowiązków oraz czasu na relaks, z którego nie chcemy przecież rezygnować.

Jak wspólnie z rodziną odgracić mieszkanie?

Nawet najbardziej efektywne sposoby na odgracanie domu nie będą skuteczne, jeśli nie zaangażujemy pozostałych domowników. Dzieci, partner czy rodzice powinni współpracować, ponieważ inaczej porządkowanie będzie przypominać pracę syzyfową, a to skutecznie zniechęca do zmian. Warto zatem zarówno wspólnie sprzątać, jak i określać nowe miejsca przechowywania dla przedmiotów, które zostają. Dzięki temu każdy będzie pamiętać, gdzie co jest i gdzie należy to odłożyć. Przed i po odgracaniu absolutnie warto zrobić zdjęcia wszystkich pomieszczeń. To niebywałe źródło satysfakcji, która zmotywuje do utrzymywania porządku w przyszłości i oduczenia się odruchowego odkładania przedmiotów gdzie popadnie.

Zobacz też: firanki tiulowe

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do listy życzeń

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej...