Aranżując wnętrze domowej przestrzeni, niejednokrotnie stajemy przed wyzwaniem dotyczącym prawidłowego doboru długości firanki. Nie jest to bułka z masłem, ale dzięki sprawdzonym rozwiązaniom i naszym radom z pewnością sobie poradzisz. W jaki sposób mierzyć firanki i jaka jej długość będzie optymalna? Podpowiadamy!

  1. Firanka do parapetu czy do podłogi?
  2. Czy firanka powinna dotykać podłogi?
  3. Odległość firanki od parapetu

Firanka do parapetu czy do podłogi?

Jaka powinna być optymalna długość firanki? To zdecydowanie najczęściej pojawiające się pytanie wśród osób, które dokonują wyboru odpowiedniego modelu firany. Zastanawiamy się często, czy powinna sięgać ona tylko do parapetu, czy aż do podłogi. Tego dylematu nie da się jednoznacznie rozwiązać, ponieważ wszystko jest kwestią gustu i stylu danego wnętrza. Wiele zależy również od kwestii funkcjonalności firany. Modele sięgające do parapetu wybierane są zazwyczaj wtedy, gdy jakiś mebel lub inny przedmiot zasłania przestrzeń pod oknem, lub ustawienie kaloryfera powoduje brzydkie marszczenie się franki. Z kolei zazdrostki (czyli firanki do parapetu) stosowane są najczęściej w kuchni. Materiały, z których wykonane są franki, niezwykle szybko chłoną zapachy. Krótszy model można po prostu szybciej zdjąć i wyprać.

Czy firanka powinna dotykać podłogi?

Firany sięgające podłogi szczególnie dobrze prezentują się w miejscach, gdzie okno nie jest w żaden sposób zasłonięte. Do takiego modelu warto dobrać efektowne zasłony, ale to już temat na osobny artykuł. Należy jednak pamiętać, że firanka nie powinna kończyć się dokładnie na wysokości podłogi. Warto zachować 1-2 centymetry zapasu, dzięki czemu nie będzie ona zbyt szybko się brudzić, a jednocześnie o wiele lepiej się ułoży. Z drugiej jednak strony z odległością od podłogi nie można przesadzić, ponieważ firanka będzie po prostu wyglądać nieestetycznie. Jak zatem znaleźć złoty środek? Wystarczy precyzyjnie zmierzyć odległość między karniszem a podłogą, a następnie odjąć od pomiaru 1-2 centymetry.

Odległość firanki od parapetu

Firanki o długości do parapetu występują najczęściej w dwóch modelach: tych sięgających do parapetu i za parapet. Te pierwsze kończą się zaraz nad parapetem, a te drugie nawet 5-10 centymetrów za nim. Ważne, aby firanka nie opierała się o parapet, lecz tylko delikatnie go dotykała lub całkowicie zasłaniała. Obie wersje prezentują się bardzo estetycznie i wszystko zależy od chęci ukrycia lub wyeksponowania parapetu.

Pamiętaj, że aby firanka była idealnie dopasowana, niezbędne jest dokonanie precyzyjnych pomiarów. Dobieranie modelu na oko może bowiem skutkować efektem przeciwnym do zamierzonego.

Produkt dodany do listy życzeń

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej...