Światło wpadające do domu przez okno potrafi pięknie rozświetlić pokój i zdecydowanie poprawić nastrój. Dlatego w ciągu dnia najchętniej odsłaniamy okna, wpuszczając do wnętrza słońce. Wieczorami zaś zależy nam na stworzeniu przytulnej atmosfery i na odcięciu się od światła ulicznych latarni czy neonów. Wtedy zasłaniamy szczelnie okna. W zależności od indywidualnych preferencji można zdecydować się na wybór zasłon, które pozwolą na całkowite zaciemnienie pomieszczenia, albo na takie, które zdecydowanie zmniejszają ilość wpadającego światła, ale nie zablokują w 100% jego dopływu.

Istnieje wiele metod zasłaniania okien, zmieniają się one wraz z modą panującą w aranżacji wnętrz. W wielu mieszkaniach, zwłaszcza tych w stylu industrialnym, okna zasłaniane są przy użyciu rolet lub żaluzji pionowych oraz poziomych. Jednak najczęściej chyba wybieranym elementem pozwalającym na odcięcie się od zewnątrz są zasłony. Te występują w modelach tradycyjnych, czyli zawieszane na karniszach, lub w wersji nowocześniejszej, czyli panele zasłonowe. Jeśli więc zastanawiasz się, czy i jakie zasłony ozdobią Twoje mieszkanie, koniecznie zapoznaj się z ofertą sklepu tendina.pl. Warto pamiętać, że zasłony to prosty sposób na szybką zmianę wnętrza, dużo tańszy niż malowanie ścian.

Rodzaje materiałów na zasłony

Zasłony zawieszone w oknach mogą wpłynąć na aranżację całego pomieszczenia, dlatego przed ich zakupem warto zastanowić się, jaki chcemy uzyskać efekt. Po pierwsze ważne są kolory i desenie zdobiące materiał zasłonowy, ale warto zauważyć, że nie mniej ważny jest sam materiał. Od jego struktury zależy, jak zasłony będą się układały i w jakim stopniu pozwolą na odcięcie się od światła padającego z zewnątrz. Na rynku tekstylnym można znaleźć zasłony uszyte z bardzo różnych tkanin, zarówno naturalnych, jak i sztucznych.

W sklepie tendina.pl znajdziesz najpiękniejsze zasłony, które pomogą stworzyć niepowtarzalne wnętrza. Należy przy tym pamiętać, że obok funkcji dekoracyjnych zasłony mają także praktyczne zastosowanie. Mogą chronić przed światłem, ale także przed chłodem, a przede wszystkim zapewniają poczucie prywatności. Istnieje wiele tkanin nadających się do szycia zasłon. W zależności od potrzeb można wybrać zwiewny woal, szyfon lub tiul, cięższy len czy bawełnę, albo ciężki, mięsisty i niezwykle efektowny atłas lub welur. Zasłony typu blackout sprawdzają się zwłaszcza w sytuacji, kiedy musisz w ciągu dnia odsypiać nocną pracę.

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając rodzaj materiałów na zasłony

Rodzaje materiałów na zasłony powinny zostać dostosowane do naszych potrzeb oraz do warunków panujących we wnętrzu. Im pokój jest mniejszy, tym lżejsze zasłony powinny zdobić jego okna. W małych pokojach najlepiej sprawdzą się więc zasłony uszyte z woalu, szyfonu lub tiulu. Nie pełnią one funkcji zaciemniającej, ale są zastosowane jako element ozdobny. Sprawdzą się w pomieszczeniach, w których okna wychodzą na zacienioną stronę. W dużym pomieszczeniu można pozwolić sobie na cięższe materiały. Efektowne atłasowe lub welurowe zasłony zapewnią przytulny mrok i nadadzą pomieszczeniu niezwykle eleganckiego charakteru. Grube, nieprzepuszczające światła materiały sprawdzą się w pokojach wychodzących na oświetloną ulicę oraz w tych, których okna skierowane są na słoneczną stronę.

Jeśli chcesz osiągnąć interesujący efekt, a nie zależy Ci na mocnym zaciemnieniu pomieszczenia, możesz zdecydować się na taftę, satynę lub brokat. To materiały charakteryzujące się ozdobnym połyskiem pięknie mieniącym się zarówno w świetle słońca, jak i w sztucznym oświetleniu. Brokatowe lub satynowe zasłony mogą być bardzo dekoracyjne, są one dostępne w wielu kolorach, mogą być bogato zdobione, np. metalowymi nićmi. Jeżeli nie przepadasz za mieniącymi się tkaninami, to wśród rodzajów materiałów na zasłony znajdziesz grube i efektowne tkaniny żakardowe lub cieńsze, perkalowe. Chcąc urządzić wnętrze w stylu minimalistycznym, możesz z kolei sięgnąć po zasłony uszyte z juty lub lnu.