Przypominają dawne lata, kiedy to w widnych kuchniach dumnie zdobiły wnętrze. Był to niemal stały element dekoracyjny, który z czasem wyparty został przez rolety i żaluzje. Musiało minąć trochę czasu nim stosowane masowo w poprzednim ustroju politycznym zazdrostki mogły nieśmiało zdobywać serca projektantów i aranżerów wnętrz. Dzisiaj przeżywają swój renesans i w nowej formie są chętnie zawieszane w oknach kuchennych.

Czym są zazdrostki do okien?

Zapomniany element wystroju to nic innego jak delikatna, lekka i krótka przesłona okienna w formie firanki lub zasłonki. Szyje się je z dość wąskiego materiału tkaniny, a montowane są mniej więcej w połowie okna. Nie należy sztywno trzymać się miejsca montażu, zazdrostki można śmiało montować powyżej lub poniżej połowy wysokości otworu okiennego.

Jakie wyróżniamy rodzaje zazdrostek?

Do produkcji zazdrostek stosuje się różne tkaniny, które mogą być łączone w różnych konfiguracjach:

  • gipiurowe, które bardzo często prezentują motywy roślinne i kwiatowe,
  • gipiurowe połączone z woalem, tiulem, płótnem czy batystem,
  • te same materiały co powyżej urozmaicone haftem,
  • i te najbardziej popularne - żakardowe.

Zazdrostki do wnętrz o stylistyce rustykalnej

Często wybieranym stylem kuchennym jest styl rustykalny, który charakteryzuje się ciepłem i swobodną domową atmosferą. Przytulny wystrój wnętrza doskonale będą budować właśnie sielskie zazdrostki okienne. Delikatne zasłonki warto łączyć z innym elementem wystroju okna – lambrekinami, które wiesza się na karniszu. Zaaranżowane w ten sposób okno prezentuje się wyjątkowo przytulnie i będzie świetnie uzupełniać rustykalne wnętrze kuchni.

Nowoczesna stylistyka z zazdrostkami

Zastosowanie zazdrostek okiennych nie ogranicza się do stylu wiejskiego, rustykalnego. Świetnie sprawdzą się one także w kuchniach zaaranżowanych nowocześnie. Umiejętne balansowanie na pograniczu różnych, wydawałoby się kłócących się ze sobą stylów, może przynieść oryginalny i bardzo spójny efekt. Zazdrostki, które mają znaleźć się w nowoczesnej kuchni powinny przejść przynajmniej delikatną metamorfozę. Warto zrezygnować wówczas ze wszelkich marszczeń i zdecydować się na bardzo prostą, minimalistyczną wersję zazdrostek. Nie musimy stawiać na gotowe rozwiązania. Najlepszym sposobem na to, by zazdrostka doskonale wpisała się we wnętrze kuchni jest uszycie jej na miarę. Wówczas mamy bardzo szeroki wybór i możliwości łączenia tkanin.

Zazdrostki do okien to świetne rozwiązanie, które jednak trzeba dobrze zaaranżować z pozostałą częścią kuchni. Ich atutem jest nie tylko budowanie sielskiej atmosfery, ale miejmy też na uwadze fakt, że przesłaniają one okno w wystarczający sposób by czuć się intymnie, a jednocześnie dopuszczają do wnętrza więcej światła.