Mówi się, że okna są oczami domu... Dlatego dużą wagę przykładamy do tego, aby były atrakcyjnie udekorowane. Błyszczące i czyste szyby, piękne firany i dostojne zasłony to doskonała rama okna, która pozwala na wyeksponowanie naszych ulubionych doniczkowych roślin i stworzenie z nich ciekawego obrazu. Ważne są również doniczki ustawione na parapecie, które powinny nie tylko stworzyć warunki odpowiednie do wzrostu roślin, ale również pięknie wyglądać.

Salon jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń w domu, dlatego szczególnie dbamy o jego wystrój. W salonie przyjmujemy gości, tu często odbywają się rodzinne uroczystości, dlatego chcemy, aby był szczególnie atrakcyjny. W salonie również spędzamy dużo czasu z najbliższymi - w ładnym wnętrzu miło się wypoczywa. Zadbajmy więc o to, aby nawet nasze codzienne chwile, miały tę szczególną oprawę.

W tym wpisie dowiesz się jakie kwiaty najlepiej sprawdzą się w salonie, a także jak wybrać piękne donice i połączyć je z zasłonami i innymi modnymi elementami wyposażenia okiennego.

Jakie kwiaty do salonu?

Rośliny doniczkowe w salonie mają pełnić przede wszystkim rolę dekoracji, dlatego głównym kryterium, jakie przyjęliśmy do ich wyboru, jest zawsze atrakcyjny wygląd. Niektóre gatunki roślin doniczkowych są szczególnie wrażliwe na brak wody, inne wymagają nawożenie, lub przechodzą w stan spoczynku. Zaprezentowane przez nas rośliny są mało kłopotliwe, nie sprawiają problemów, a więc zawsze wyglądają ładnie.

Rośliny doniczkowe obecnie przechodzą renesans. Bujna zieleń na parapecie, podłodze, w każdym pomieszczeniu w domu, to obecnie najmodniejsza dekoracja. Rośliny doniczkowe, poza ładnym wyglądem, spełniają kilka funkcji zdrowotnych- zdecydowanie polepszają jakość powietrza w naszym domu. Co sprawdzi się na parapecie w salonie?

Pierwsza propozycja to Sansevieria, inaczej zwana wężownicą, lub znana też jako języki teściowej.​ To roślina o sztywnych, wzniesionych liściach, które są bardzo dekoracyjne. Ich powierzchnia ma ciekawe wybarwienie - składają się na nie różne odcienie zieleni, żółci i bieli. Często liście mają również białe lub żółte obrzeże. Wężownica jest rośliną nie do zdarcia - bez wody może wytrzymać wiele tygodni. Najlepiej będzie rosnąć na stanowisku słonecznym, tak więc w salonach o wystawie południowej i zachodniej.

Mocno zielone, sztywne pędy jakie prezentuje zamiokulkas, są piękną dekoracją salonu. Tu donica Cursivo, sklep Ogrodolandia.pl

Skrzydłokwiat ​to bujna gęstwina ciemnozielonych, jajowatych liści, które tworzą bardzo zwartą kępę. Liście mają intensywny, ciemnozielony kolor, charakteryzują się szybkim wzrostem. Dodatkowo skrzydłokwiat bardzo obficie i długo kwitnie - jego białe kwiaty utrzymują się na roślinie nawet kilka miesięcy. Jest to gatunek mało wymagający, a dodatkowo sprawdzi się w zacienionych salonach - lubi stanowisko cieniste lub ze światłem rozproszonym, wypełni więc doskonale parapety w salonach położonych od północy i wschodu. Skrzydłokwiat lubi wilgotne podłoże i nawożenie, przy takiej pielęgnacji wygląda zachwycająco, ale kiedy o nim zapomnimy, również wygląda dobrze.

Skrzydłokwiat w salonie będzie nie tylko dobrze wyglądał, ale również spełni kilka istotnych funkcji. Wykazano, że ma on zdolność do neutralizowania szkodliwego promieniowania wytwarzanego przez sprzęty, powinien więc rosnąć obok telewizora, komputera. Kolejną ciekawą i trwałą rośliną doniczkową jest zamiokulkas zamiolistny​. Jest to bardzo dekoracyjna roślina doniczkowa, która osiąga znaczne rozmiary. Jej liście są pierzastozłożone, grube, sztywne, w kolorze ciemnej zieleni. Zamiokulkas nie lubi nadmiaru wody, dlatego w jego przypadku sprawdza się oszczędne podlewanie. Do posadzenia tej rośliny będzie nam potrzebna doniczka wysoka, ale wąska, jest to spowodowane budową systemu korzeniowego, który ma postać bulwy. Stanowisko, jakie będzie odpowiednia dla zamiokulkasa jest to miejsce o rozproszonym świetle słonecznym.

Rośliny doniczkowe to nie tylko ozdobne liście, ale również kwiaty. W roli kwitnących roślin na parapecie okiennym idealnie sprawdzają się storczyki.​ Mimo, że przylgnęła do nich łatka roślin bardzo wymagających, nie są one aż tak kłopotliwe. Storczyki najlepiej rosną w rozproszonym świetle. Kilka razy w roku możemy zasilić je nawozem do storczyków, do roślin kwitnących. Podlewamy wodą przegotowaną lub odstaną. Kwiaty storczyków są bardzo dekoracyjne, utrzymują się na roślinie przez wiele tygodni, a ich dekoracyjność jest widoczna z daleka. Storczyki mogą kwitnąć kilka razy w roku, przez co są atrakcyjne dłuższy czas.

Storczyki to faworyci parapetów, szczególnie pięknie prezentują się w doniczkach, dedykowanych do nich. W tej aranżacji wykorzystano doniczki do storczyków, ze sklepu Ogrodolandia.pl

Inne, kwitnące rośliny doniczkowe to niepozorne fiołki.​ Kto raz zaprosi je do salonu, nie będzie potrafił się z nimi rozstać. Fiołki mają drobne, kilku płatkowe kwiaty w pastelowych kolorach - odcieniach różu, błękitu, fioletu. Dekoracyjne są również listki - okrągłe, drobne, pokryte delikatnym włoskiem, który nadaje im lekko srebrzystą barwę. Fiołki dobrze rosną na słońcu, ale zbyt intensywne, letnie słońce może je mocno wysuszać. W czasie podlewania musimy uważać na delikatne listki, które nie lubią kontaktu z wodą. Podlewamy, więc fiołki do podstawki, prosto w grunt, lub korzystamy z doniczek z systemem nawadniania.

Piękne i efektowne doniczki

Doniczki i donice do wnętrz są oprawą dla naszych roślin doniczkowych, ale również elementem wyposażenia naszych wnętrz - dlatego ich styl, musi komponować się ze stylem wnętrza, w jakim będzie ustawiona donica.

W nowoczesnych salonach najlepiej sprawdzają się donice wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego - wykończone na wysoki połysk, imitujące beton, stal corten, będą podkreślały charakter salonu. Nowoczesne donice najczęściej mają kolor czarny, biały, czerwony - lakierowane i błyszczące, od razu przykuwają uwagę. W klasycznych wnętrzach lepiej będą prezentować się doniczki wykonane z terakoty, w kolorach ziemi - odcieniach brązów, beżów i zieleni. Również dobrze sprawdzą się doniczki z innych, naturalnych tworzyw. Jeżeli zniechęcają cię kłopotliwe, naturalne tworzywa, które trudniej jest utrzymać w czystości, możesz wykorzystać doniczki z tworzywa sztucznego, które imitują terakotę i wiklinę. Możemy również ustawić tu doniczki w jednolitych, spokojnych kolorach, ponadczasowa biel i klasyczne szarości, to idealne rozwiązania, na wiele lat.

Styl doniczki powinien nawiązywać do stylu salonu.

Jeżeli lubisz zaskakiwać i poszukujesz czegoś, co odmieni twój salon, powinieneś wybrać donice z podświetleniem. Podświetlane światłem led, o dowolnym kolorze i barwie światła doniczki wyczarują niepowtarzalny nastrój w salonie, a jednocześnie pięknie wyeksponują twoje ulubione rośliny.

Z uprawy roślin doniczkowych nie musisz rezygnować nawet wtedy, kiedy często wyjeżdżasz lub zapominasz o podlewaniu. Z pomocą przychodzą doniczki z systemem nawadniania, ​dzięki którym możesz wyposażyć roślinę w zapas wody na dłuższy czas. Doniczka z systemem nawadniania składa się z atrakcyjnej osłonki oraz wkładu, w którym sadzimy roślinę. Pomiędzy nimi, znajduje się przestrzeń, którą wypełnimy wodą. W zależności od rośliny - możemy wyposażyć ją w wodę nawet na kilka tygodni.

Modna dekoracja okna w salonie

Okno w salonie to nie tylko doniczki i rośliny, ale również piękna dekoracja okienna w postaci firan, zasłon, czy paneli. Obecnie jedną z najmodniejszych dekoracji okiennych są panele, które spełniają rolę dobrze znanych nam firan. Panele szczególnie pięknie prezentują się na podwójnym karniszu, kiedy możemy zróżnicować ich głębokość zawieszenia. Do wyboru mamy różne wymiary i wzory paneli, tak aby w pełni dopasować je do naszego salonu (znajdziesz również panele na drzwi balkonowe). Różne wzory, a tym samym różny stopień wycięcia i prześwitywania powoduje, że możemy dowolnie kształtować efekty, jakie uzyskamy w salonie. Delikatne zasłony tworzą kameralny i przytulny nastrój w salonie.

Dla osób, które poszukują modnych, ale mniej nowoczesnych dekoracji, idealne będą połączenia klasycznych firan z zasłonami. Pamiętajmy, aby w takim duecie - zasłony były dłuższe, lub równe z firanami. Starajmy się łączyć kolory według zasady zestawiania zimnych barw z zimnymi, i odwrotnie. Zasłony we wzory dopasujmy z gładkimi firankami, natomiast wzorzyste firany pozostawmy samodzielnie, lub z delikatnymi zasłonami.