Aranżacja okna tworzy spójną całość z wnętrzem pomieszczenia, wpływa na jego styl i charakter. To wiemy wszyscy. Jednak nie zawsze wiemy jak zaaranżować okno, by nie tyle było efektowne, ale przede wszystkim elegancko podkreślało całe wnętrze, stanowiło element większej kompozycji, przestrzeni w mieszkaniu, zapewniało prywatność i budowało ciepłą atmosferę.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim musimy dobrać firanki i zasłony. Powinny one pasować nie tylko do wnętrza mieszkania, ale także warto tak je skomponować, by łączyły to co za oknem z tym co wewnątrz. Wybór jest bardzo bogaty. Odważniejsze kolory takie jak np. czerwień ożywią wnętrze i dodają mu ciepła, niebieskie i szare odcienie są wprawdzie nieco chłodniejsze, ale optycznie powiększają pomieszczenie i wprowadzają relaksujący nastrój. Tkaniny we wzory bogatsze lepiej sprawdzają się w większych metrażach, wtedy nie zdominują wnętrza a dodadzą mu charakteru. Powinniśmy też mieć na uwadze materiał z jakich wyprodukowane zostały zasłony. Jedne wpuszczają więcej światła inne mniej.

Wybierz dodatki, materiały, ozdoby

Ważnym elementem są karnisze, ale to jest dość oczywiste. Powinniśmy wybrać takie, które pasują kolorystycznie i stylistycznie do wnętrza. Charakteru oknom dodadzą jednak dodatki. Tu także mamy bardzo szeroki wybór. Czym możemy ozdobić okno:

  • gipiury – jest to elegancka odmiana koronek wykonana z przędzy poliestrowej i charakteryzuje się nieco bogatszym zdobieniem. Co ciekawe nie służą one tylko do udekorowania firan, ale także obrusów, czy nawet ubrań. Delikatne koronki świetnie podkreślą okno ocieplając nieco całą aranżację.
  • Lamówki – wykonywane są przede wszystkim z bawełny lub delikatnego atłasu i stosuje się je dość szeroko w krawiectwie. Lamówki służą do obszywania różnego rodzaju tekstyliów, w tym firan. Obszyte firany lamówką zyskują na elegancji i stylu.
  • Taśmy marszczące – to dodatek zarówno do firan jak i zasłon. Wybór jest bardzo szeroki, cena jest wyjątkowo atrakcyjna, stąd coraz większa popularność taśm marszczących. Aranżacja okna zyskuje na regularności, taśmy sprawiają, że przy zasłanianiu i odsłanianiu powstające fałdy są idealnie równe.

A może kierować się konkretnym stylem?

Aranżację okna możemy w 100% wymyślić sami, ale możemy także kierować się jakimś konkretnym stylem. Jakie style można zastosować w aranżacji okna:

  • styl skandynawski – w tej stylistyce zawsze dominuje minimalizm. Przeważnie aranżacja ogranicza się do samych zasłon w jednolitym białym lub ciemniejszym kolorze. Zasłony mają ocieplać wnętrze, nie dominując w nim i nie zabierając światła. Często stosuje się w tej stylistyce delikatne, w neutralnej kolorystyce rolety, których głównym zadaniem jest osłona przed słońcem.
  • styl nowoczesny – w przeciwieństwie do stylu skandynawskiego tu mamy większe pole do popisu, więcej możliwości. Kolorystyka zasłon, firan, dodatków będzie uzależniona w głównej mierze od aranżacji wnętrza. W zależności od naszych upodobań możemy aranżacją okna dopełniać wnętrze lub z nim wyraźnie kontrastować.
  • Styl tradycyjny – w tej stylistyce zasłony i firany powinny idealnie się układać dzięki taśmom marszczącym. Wzory mogą być nieco bogatsze i niejednolite.

Tak jak podłogi, drzwi czy ściany tak i okna są jednym z najważniejszych elementów, które od razu rzucają się w oczy. Dlatego powinniśmy starannie dobrać zasłony, firany i wszelkie dodatki. Powinny one stanowić spójną całość z wnętrzem, uzupełniając je lub z nim kontrastując.