Wśród najczęściej wykorzystywanych nowoczesnych stylów aranżacyjnych znajduje się wiele trendów ponadczasowych. Są one stosowane zarówno w czystej formie, jak i uzupełniane elementami z innych rodzajów stylistyki. Jedną z takich hybryd jest styl japandi. To połączenie nowoczesności, funkcjonalności i umiłowania materiałów naturalnych oraz surowych konstrukcji, co jest charakterystyczne dla aranżacji japońskich. Jasne kolory i charakterystyczne formy to natomiast trend funkcjonujący w popularnym i uwielbianym stylu skandynawskim.

Styl japandi – co to jest?

Australia to kolebka, w której narodziły się style japandi. Salon, sypialnia, gabinet czy hol urządzony zgodnie z tym trendem stał się szybko prawdziwym hitem i obecnie chętnie wybierany jest na całym świecie. Styl japandi to hybryda uwielbianego i charakterystycznego stylu skandynawskiego i japońskiego. Czerpiąc kwintesencję z tego, co najlepsze w obu kierunkach, japandi stał się wyjątkowym, eleganckim i funkcjonalnym trendem coraz chętniej pojawiającym się w naszych wnętrzach.

Z aranżacji skandynawskich styl japandi czerpie przede wszystkim funkcjonalność, wygodę oraz przytulność. Z japońskich wnętrz natomiast umiarkowanie w stosowaniu ozdób i dodatków, brak zbytków, zwrócenie uwagi na rzeczy naturalne i niepozorne z wadami występującymi w nich naturalnie oraz umiłowanie przyrody.

Wnętrza w stylu japandi – co je wyróżnia?

Wnętrza w stylu Japandi nie są pozbawione domowego ciepła i różnych walorów dekoracyjnych, a jednocześnie sprawiają wrażenie ciepła i przytulności. Główną cechą tego stylu jest minimalizm przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności, zastosowania materiałów najwyższej jakości i efektownej formy. Salon w stylu japandi powinien być wyposażony wyłącznie w takie meble i elementy, które są funkcjonalne i potrzebne. Zgodnie z założeniami tego trendu wnętrzarskiego, wszelkie dodatkowe przedmioty czy konstrukcje wprowadzają jedynie wizualny chaos i są niepotrzebne.

Styl japandi w porównaniu do czystej stylistyki skandynawskiej wyróżnia się jeszcze większą funkcjonalnością. Nie ma tu miejsca na materiały drewnopodobne czy malowane chemicznie. Elementy drewniane powinny być więc wykonane z czystego drewna, najlepiej z zachowaniem naturalnych niedoskonałości materiału, takich jak pęknięcia czy sęki.

Bardzo ważna jest też przestrzeń w przypadku, gdy decydujemy się na style japandi. Salon czy sypialnia powinny być pomieszczeniami, gdzie ewentualna garderoba czy inne posiadane przedmioty schowane są w prostych zabudowach. To jednocześnie mniej wyeksponowanych na półkach zdjęć i obrazów. W to miejsce preferowane są lustra w surowych, prostych ramach oraz oświetlenie z nietuzinkowymi kloszami wykonanymi z surowców naturalnych, takich jak rattanowe plecionki czy papier. Prostota, jakość i umiar to hasła, którymi warto kierować się, urządzając wnętrze w tym ciekawym stylu.

Sypialnia, jadalnia, salon – style japandi i ich barwy

Styl japandi nawiązuje do japońskiego nurtu wabi-sabi, którego założeniem jest umiłowanie niedoskonałości. Warto postawić więc na surowe i naturalne odcienie drewna, różnego rodzaju plecionki z włókien roślinnych, tkaniny lniane, ceramikę, kamień, wełnę oraz bawełnę. Warto pamiętać o tym, wybierając domowe tekstylia, takie jak narzuty, komplety pościeli, zasłony, pledy itp. artykuły. Idealną propozycją będą tu gładkie propozycje z wysokogatunkowych tkanin, które nie tylko doskonale wpiszą się w styl japandi, ale też będą bardzo komfortowe w użytkowaniu i nawet wielokrotnie prane zachowają swoje właściwości.

W kwestii kolorystyki dobrze jest wybierać barwy stonowane i bliskie naturze. Idealnie sprawdzą się biele, beże, szarości, brązy, ale też zgaszona, spokojna zieleń czy czerń. Aby stworzyć nieco odważniejszy i charakterny salon w stylu japandi, można pokusić się o elementy w kolorze czerwieni, żółci czy rudości. Bardzo ważne jest jednak, aby wybierać ich przygaszone, a nie intensywne odcienie. Takie zestawienia sprawią, że pomieszczenie będzie zaaranżowane ciekawie, ale jednocześnie z umiarem. Zapanuje w nim harmonia i spokój, które są charakterystyczne dla tego wyjątkowego trendu, jakim jest styl japandi.

Styl japandi - charakterystyka
Produkt dodany do listy życzeń

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej...