Ręczniki są rodzajem tekstyliów, którego używa każdy z nas. Zazwyczaj przechowujemy je na łazienkowych haczykach, specjalnych stojakach lub zawieszamy na grzejnikach łazienkowych. Jednak mało kto zastanawia się, jak ważne jest prawidłowe suszenie ręczników, dlaczego należy przywiązywać do tego szczególną uwagę i że może mieć to ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i utrzymania prawidłowej higieny. Co warto wiedzieć o ręcznikach, w jaki sposób je przechowywać i dlaczego prawidłowe suszenie ręczników jest aż tak istotne? Sprawdź i zadbaj o siebie oraz swoich bliskich.

Dlaczego właściwe przechowywanie i suszenie ręczników jest aż tak ważne?

Chociaż ręczniki służą do wycierania poszczególnych części ciała, gdy te są już czyste, wcale nie oznacza to, że nic się na nich nie gromadzi. Mowa tu bakteriach, a także resztkach złuszczonego naskórka i innych drobnoustrojach, które pozostają na ręcznikach na skutek wycierania ciała. Wilgotny materiał, którym najczęściej jest miękka bawełna to doskonałe środowisko do bytowania tych bakterii i rozmnażania się ich. Dodatkowo procesom tym pomaga wilgoć i ciepło panujące w łazience po każdorazowym braniu prysznica, kąpieli czy nawet robieniu prania. Dlatego jeszcze istotniejsze jest suszenie ręczników w małej łazience.

Wiele osób decyduje się podczas zakupu ręczników na wybór bawełny wysokojakościowej, która świetnie chłonie wilgoć, ale schnie jeszcze dłużej. Dlatego prawidłowe suszenie ręczników jest tak samo ważne, jak ich wybór podczas zakupu czy zasady właściwego prania. Nieodpowiednie suszenie powoduje, że bakterie z powrotem przenoszą się na skórę podczas kolejnego użycia, co niejednokrotnie może prowadzić do różnego rodzaju infekcji i zakażeń.

Suszenie ręczników – jak robić to poprawnie?

Tuż po użyciu ręcznika powinien on zostać od razu rozwieszony do pełnego wysuszenia. W tym celu można powiesić go na grzejniku z poziomymi żeberkami, który stworzony został specjalnie w tym celu. Takie modele warto montować w łazienkach. Skutecznie ogrzewają, a jednocześnie umożliwiają szybkie suszenie zarówno ręczników, jak i prania. Jeżeli jednak w łazience zamontowany został inny rodzaj grzejnika, dobrym sposobem na suszenie ręczników jest zamontowanie wieszaków innego typu tuż nad urządzeniem. Unoszące się ciepłe powietrze będzie wpływało na szybsze schnięcie tekstyliów.

Bardzo ważne jest, aby suszenie ręczników odbywało się w pozycji rozwieszonej. Należy zatem unikać popularnych haczyków, na których ręcznik będzie wisiał w sposób utrudniający odparowanie wody. Bakterie więc będą się namnażać nawet pomimo bliskiej obecności grzejnika. Warto więc wybrać stojaki z możliwością rozłożenia tekstyliów lub modele z kilkoma ramionami.

Po kąpieli nie należy rzucać ręczników na podłogę czy też zwijać w kulkę lub składać w kostkę. Poprawne suszenie ręczników pozwoli utrzymać higienę tekstyliów łazienkowych przez wiele lat i zachować ręczniki w doskonałym stanie.

Suszenie ręczników w małej łazience – jak to zorganizować?

Poprawne suszenie ręczników pozwoli pozbyć się również uciążliwego problemu, jakim jest często nieprzyjemny zapach unoszący się w łazience lub wyraźnie wyczuwalny po użyciu tekstyliów. Często świeżo wyprany ręcznik użyty tylko raz wydziela specyficzny zapach stęchlizny i wilgoci, który nie należy do przyjemnych. Może się to wiązać z niepoprawnym, wielokrotnym suszeniem. Aby temu zapobiec, warto przyjrzeć się codziennym nawykom związanym z odkładaniem ręcznika po kąpieli.

Niełatwym zadaniem jest też suszenie ręczników w małej łazience, gdzie miejsca nie ma zbyt wiele, a często musi się tam zmieścić również pralka. Można w tym celu wykorzystać boczną ścianę szafek, przykleić wieszak bezpośrednio do płytek, a nawet zawiesić go na bocznej ściance kabiny prysznicowej. Opcji jest naprawdę wiele. Ponadto w letnie, słoneczne dni, dobrze jest wysuszyć wilgotny ręcznik na balkonie lub tarasie. Należy też pamiętać o regularnej kontroli sprawności wentylacji w takich pomieszczeniach jak łazienka.

Czy odpowiednie suszenie ręczników wystarczy dla utrzymania prawidłowej higieny?

Właściwe suszenie ręczników w małej łazience, jak i na większym metrażu jest bardzo ważne, jednak równie istotna jest częstotliwość wymiany tego typu tekstyliów. Niestety okazuje się, że ręczniki wymieniamy zdecydowanie za rzadko, przez co często nabawiamy się różnego rodzaju wysypek, podrażnień, infekcji, zaczerwienień właśnie w wyniku błędów popełnianych przez nas samych.

Okazuje się, że ręczniki powinno się wymieniać raz w tygodniu i jest to już czas maksymalny, zakładając, że po każdym użyciu suszenie ręczników było wykonywane w sposób prawidłowy. Bardzo ważne jest również ich odpowiednie pranie, które należy wykonywać w temperaturze od 40 do 60 stopni Celsjusza. Jeżeli zastosujemy wyższą temperaturę, włókna bezpowrotnie utracą miękkość i staną się szorstkie.

Po każdym praniu należy również dokładnie wysuszyć ręczniki, zanim zostaną złożone i schowane w miejsce stałego przechowywania. W przeciwnym razie tkaninie może zacząć towarzyszyć nieprzyjemny zapach, który w wielu przypadkach będzie już nie do wywabienia.

Suszenie ręczników – najlepsze sposoby
Produkt dodany do listy życzeń

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej...