- Dobre rady dekoratora
- 356 odwiedzających
Alergików wśród nas jest więcej, niż mogłoby się wydawać. Badanie przeprowadzone w 2020 roku wykazały, że co drugi Europejczyk cierpi na alergię. Nie da się ukryć, że życie alergika nie jest łatwe, co potwierdza już konieczność odpowiedniego wykończenia domu, które pozwoli żyć bez kontaktu z alergenami. Jednak jest to jak najbardziej możliwe, dzięki producentom mebli czy tekstyliów, wytwarzającym produkty z naturalnych materiałów. Poniżej prezentujemy kilka zasad aranżacyjnych, dzięki którym osoba pomimo alergii będzie mogła stworzyć dla siebie bezpieczne miejsce do życia.
Spis treści:
- Stosowanie bezpiecznych i naturalnych materiałów
- Dobrze przemyślana przestrzeń użytkowa
- Wybrane produkty tekstylne
Stosowanie bezpiecznych i naturalnych materiałów
Osoby cierpiące na alergie wziewne muszą w pierwszej kolejności pamiętać o wybraniu do domu odpowiednich materiałów wykończeniowych. Wśród wielu propozycji produktów wykończeniowych kontakt z alergenami mogą generować farby, bejce, lakiery i wszelkie impregnaty stosowane do zabezpieczania powierzchni drewnianych. Z tego względu projektanci wnętrz zalecają wobec powyższych produktów alternatywy w postaci farb akrylowych i lateksowych. Lotne związki organiczne (LZO) znajdują się także w klejach, lakierach czy tapetach więc warto zwrócić uwagę na stężenia powyższych związków, aby mieć pewność, że nie obniżą one komfortu użytkowania własnego domu. Jeśli chcemy mieć pewność, że powyższe produkty wykończeniowe nie wywołują reakcji alergicznej, warto je zamienić naturalnymi materiałami w postaci litego drewna, wodnego lakieru czy lnianego oleju. Producenci farb wiedzą o potrzebach alergików, dlatego na rynku można bez problemu zakupić farbę hipoalergiczną, która nie tylko zapewnia gładką powłokę, lecz także nie zbiera kurzu i pyłków.
Dobrze przemyślana przestrzeń użytkowa
Aby stworzyć bezpieczne domowe środowisko do życia dla alergików, trzeba się kierować zasadą „im mniej, tym lepiej”. Duża liczba tapicerowanych mebli mogłaby generować zjawisko gromadzenia się pyłków i kurzu. Na szczęście wybór na rynku meblarskim jest tak duży, że alergicy nie mają najmniejszego problemu z umeblowaniem domu. Producenci mebli oferują meble pokryte naturalną skórą oraz te drewniane, które nie są pokrywane materiałami konserwującymi, zawierającymi LZO. Omawiając różne rozwiązania, pozwalające urządzić dom alergiom nie sposób nie wspomnieć o meblach wypoczynkowych, zabezpieczanych materiałami pokrowcami. W domu nie może także zabraknąć wewnętrznych opraw oświetleniowych. W przypadku alergików najlepiej sprawdzą się te chronione oprawami szklanymi, które o wiele łatwiej się czyści niż te wykonane z tkanin czy papieru.
Wybrane produkty tekstylne
Od wielu lat krąży po świecie mit głoszący konieczność wyeliminowania wszelkich produktów tekstylnych przez alergików. Nie jest to do końca prawda. Jeśli kupimy zasłony wykonane z naturalnych i powiewnych materiałów, to nie będą one stanowiły żadnego problemu. Świetnym przykładem zasłon, które z powodzeniem mogą wisieć na oknach w domach alergików są te oferowane przez firmę Tendina. Przy wyborze tekstyliów istotne jest to, aby wybrać materiał, który można prać w 60 stopniach Celsjusza. Taka zasada obowiązuje w przypadku wszystkich produktów tekstylnych. Jednakże są materiały, których alergicy powinni się wystrzegać, są to produkty wełniane.