Osoby mieszkające w blokach, niemające własnego ogródka, lecz pragnące stworzyć strefę relaksu i wypoczynku na świeżym powietrzu, mogą w tym celu zagospodarować balkon. Nawet na małej powierzchni powstają miejsca pozwalające na rodzinną sielankę w letnie popołudnie pod chmurką. Niektórym osobom aranżacja małego balkonu w bloku może wydawać się nie lada wyzwaniem. Jednak my prezentujemy poniżej kilka prostych i łatwo dających się zastosować zasad.

Rozpoczynając urządzanie swojego balkonu, należy przede wszystkim zastanowić się, jaką ma pełnić funkcję. W zależności od tego, czy będzie to miejsce suszenia i prasowania prania, wypoczynku, picia porannej kawy, organizowania spotkań ze znajomymi, czy może zabaw dla dzieci, jego zagospodarowanie będzie inne. Aranżacja balkonu powinna być funkcjonalna, bezpieczna, estetyczna, a także zapewniać maksymalny poziom komfortu w czasie wypoczynku.

Aranżacja małego balkonu w bloku – na co zwrócić uwagę

Decydując się na stworzenie strefy relaksu i wypoczynku na balkonie, którego powierzchnia jest ograniczona, należy trzymać się kilku żelaznych zasad. Przede wszystkim to nie jest miejsce na składowanie niepotrzebnych rzeczy, magazyn warto zorganizować w piwnicy albo w garażu. Rozpoczynając tworzenie aranżacji balkonu, należy wysprzątać całą jego powierzchnię.

Pusta przestrzeń pozwoli ocenić, ile jest miejsca do zagospodarowania. Mając tę informację, można wykonać kolejny krok, czyli zorganizować wyposażenie balkonu, kompletując różne meble oraz dodatki. Warto pamiętać również o tym, aby nie zabudowywać ani nie odgradzać powierzchni balkonu, ponieważ optycznie go to pomniejszy. Jeśli w mieszkaniu przebywają małe dzieci, które wszędzie baraszkują, należy zamontować szklane panele między szczeblami i pomyśleć o stworzeniu solidnych zabezpieczeń zapobiegających wychylaniu się pociech.

Ponadto osoby zastanawiające się, jak urządzić mały balkon, aby wydawał się większy, zachęcamy do rezygnacji z okiennic, ciemnych żaluzji oraz grubych rolet. W tym celu warto zainwestować w długie, zwiewne firany. Natomiast, jeśli okno balkonowe znajduje się po stronie południowej, można zastosować zasłony zaciemniające z tkanin nieprzepuszczających promieni słonecznych.

Bardzo ważną kwestią jest również fakt, czy balkon posiada zadaszenie, jeśli znajduje się na ostatnim piętrze, można pomyśleć o zakupie markizy. Zabezpieczy ona nie tylko wyposażenie przed deszczem, lecz również ograniczy nadmiar dostającego się do mieszkania światła słonecznego w upalne dni. Tworząc aranżację małego balkonu w bloku, należy pamiętać o tym, aby podłoga w nim była wykonana z odpowiednich materiałów.

Świetnie sprawdza się płytki i kafelki ceramiczne lub kamienne. Latem chłodzą stopy, a zimą są wytrzymałe na niską temperaturę. Żeby dekoracja podłogi na balkonie była bardziej elegancka, można położyć na niej niewielki dywan. Ciekawym rozwiązaniem okaże się również wykładzina w formie sztucznej trawy. Dzięki temu miejsce do odpoczynku na balkonie będzie wyglądało jak prawdziwy ogród. Ponadto na sezon jesienno-zimowy można ją bardzo łatwo zwinąć i schować.

Jak urządzić mały balkon zgodnie z jego funkcją

Balkon przeznaczony jako miejsce do zabaw dla dzieci musi być przede wszystkim bezpieczny. Powinny zostać zamontowane zabezpieczenia przed wypadnięciem pociech oraz wyrzuceniem przez nie zabawek na zewnątrz. Kolejny element to miejsce. Pociechy potrzebują sporo wolnej przestrzeni do swobodnej zabawy.

Dlatego jeśli chodzi o wyposażenie balkonu, to powinno ono być jak najbardziej minimalistyczne. Wystarczy mały stolik kawowy i wygodny leżak lub krzesełko do siedzenia dla osoby dorosłej oraz mata, na której dzieci rozłożą swoje zabawki. Ponadto jeśli chodzi o meble na mały balkon, na którym bawią się dzieci, to nie powinny one mieć ostrych krawędzi, ani żadnych wystających elementów, przez które latorośle mogłyby się skaleczyć.

Jeżeli miejsce do odpoczynku na balkonie ma mieć wyłącznie charakter strefy relaksu oraz beztroskiego leniuchowania, wówczas można powiesić hamak lub fotel bujany, rozłożyć leżaki i postawić niewielki stolik na zakąski, napoje, a także książki. Ponadto dodatki na mały balkon służący głównie do wylegiwania się w letnie wieczory, powinny być jednocześnie praktyczne i ładne.

Miękkie poduchy w barwnych pokrowcach nie tylko cieszą oko, lecz również sprawiają, że odpoczynek staje się przyjemniejszy oraz bardziej efektywny. Warto również dobrać kilka ciepłych, puszystych koców, które nie tylko w sposób nieprzeciętny ozdobą całą stylistykę, lecz również posłużą za okrycie w chłodniejsze wieczory.

Natomiast jeżeli planujemy stworzenie wyjątkowej przestrzeni na rodzinne spotkania oraz jedzenie posiłków na świeżym powietrzu, wówczas dodatki i meble na mały balkon powinny zostać starannie dobrane. Stół powinien pomieścić wszystkich członków rodziny, a krzesła muszą zostać w taki sposób dobrane, aby umożliwić swobodne spożywanie posiłków. Należy zrezygnować ze zbędnych ozdób mogących zagracić przestrzeń. W tej sytuacji należy postawić na praktyczne i eleganckie wyposażenie. Natomiast dodatki na mały balkon, który służy, jako jadalnia powinny budować niepowtarzalny klimat. Doskonale sprawdzą się tu latarenki, świeczki, szklane kule, girlandy, a także lampki ogrodowe.

Z kolei osoby, które interesują pomysły na ładny balkon i chcące wykorzystać go w praktyczny sposób, mogą stworzyć na nim przestrzeń do suszenia i prasowania ubrań. Natomiast miłośnicy szycia na maszynie stawiając ją w sezonie wiosenno-letnim na świeżym powietrzu, stworzą mini pracownię krawiecką.

Zobacz też: firanki do salonu

Jakie wybrać rośliny na mały balkon

Trudno wyobrazić sobie przestrzeń relaksu, wypoczynku i delektowania się ulubionymi potrawami bez roślin. Ich funkcja dekoracyjna jest nie do przecenienia. Nawet rośliny na małym balkonie potrafią w sposób oryginalny i elegancki ozdobić oraz odmienić najbardziej przeciętną stylistykę. Jednak ich dobór jest uzależniony od miejsca, w którym mają się znajdować.

Warto pamiętać o tym, że rośliny na bardzo słoneczny balkon, powinny być bardziej wytrzymałe na wysoką temperaturę. Dlatego warto wybierać te, które lubią dużo światła. Należą do nich m.in.: werbena ogrodowa, pelargonia angielska oraz rabatowa, bugenwilla, surfinia, Scewola, lobelia przylądkowa, petunia, portulaka wielkokwiatowa, lawenda i wiele innych. Tym, co szczególnie wyróżnia rośliny na bardzo słoneczny balkon, to fakt, że odmiany z kwiatami będą bardzo pięknie kwitły. Należy także pamiętać o regularnym podlewaniu roślin znajdujących się od strony południowej.

Z kolei na balkony słabo nasłonecznione, warto wybierać gatunki lubiące cień, takie jak, m.in.: begonie bulwiaste, plektrantus, bluszcz pospolity, niezapominajki, barwinek pospolity i inne. Nie wymagają one zbyt częstego podlewania. Reasumując, osoby szukające pomysły na ładny balkon, który jednocześnie będzie funkcjonalny oraz elegancki, zachęcamy do podróży pełniej inspiracji oraz nowych doznań estetycznych.

Zobacz też: firanki na okno balkonowe

Jak urządzić mały balkon?
Produkt dodany do listy życzeń

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej...