Odpowiednio dobrany materiał na firanki pozwala podkreślić charakter, jak i klimat wnętrza. Jedne tkaniny można uznać za nowocześniejsze, a inne bardziej za klasyczne. Wzory znajdujące się na firanach mogą być bogate i wyrafinowane, albo też delikatne i eteryczne. Firany pozwalają zadbać o stylistykę wnętrza, a także o wyjątkowy efekt końcowy.

Co to jest tkanina? Tkanina to wyrób płaski utworzony z dwóch układów nitek: osnowy i wątku. Zazwyczaj oznaczone są za pomocą symboli, które są oparte na określonym systemie klasyfikacyjnym.

Jakie wyróżniamy materiały na firanki?

Woal. To cienka, prześwitująca tkanina. Posiada włosowo-wątkowy splot. Produkowana jest z bawełny lub z włókien sztucznych (np. poliestrów) lub też z ich mieszanki. Woal jest materiałem niezwykle plastycznym, lejącym, mlecznym i nadaję się do wszystkich rodzaj dekoracji (także z upięciami).
Woal może występować w wielu formach, m.in. w gładkiej, w kolorze: biel i ecru, które są wykończone obciążnikiem, ułatwiającym układanie. Istnieje także forma wielokolorowa, gdzie do wyboru jest wiele kolorów materiałów, od jaśniejszych po bardziej intensywne; woal haftowany jest fabrycznie wykończona gipiurą i stosowany zazwyczaj we wnętrzach, w których znajdują się meble (czy inne dekoracje) stylizowane na rustykalne.

Woal kresz. Woal kreszowany jest pognieciony, gęsty w splocie, tak więc w dużej mierze zasłania dostęp światła dziennego. Zalecane jest użycie go do sypialni, czy do pomieszczeń, które mają być przyciemnione, ponieważ skutecznie rozprasza światło. Może być połączony z woalem gładkim, z tym, że w tej sytuacji woal kreszowany stanowi jedynie element uzupełniający po bokach, czyli wykończenie dekoracji.

Organza. To bardzo przeźroczysta tkanina, nazywana mgiełką. To jeden z najbardziej delikatnych materiałów, spośród tych, które są dostępne na rynku. Jest wykonana w całości z poliestru. Splot jest włosowo –wątkowy. Organtyna jest bardziej sztywna niż woal, bardziej przezroczysta. Może być stosowana nie tylko w firanach tradycyjnych, ale i w bardziej nowoczesnych dekoracjach. Zarówno woal, jak i organtyna posiadają dwie wersje: gładką i kreszowaną. Kreszowana nie musi być prasowana. Woal, jak i organtynę kreszowaną po praniu najlepiej suszyć w pozycji pionowej. Jest dostępna w formie: gładkiej, czy cieniowanej, haftowanej, czy drukowanej.
Szycie organtyny może być niezwykle trudnym przedsięwzięciem ponieważ organtyna ucieka spod igły maszyny i lepiej wykonanie tego zadania przekazać profesjonaliście, który równo obszyje brzegi, dzięki czemu nie będą falowały.

Batyst. To materiał posiadający delikatny splot, wygląda niczym len. Batyst zazwyczaj posiada włókna poliestrowe zmieszane z naturalnymi, ale najczęściej zdarza się, że batyst w całości składa się z poliestrowej nitki. To doskonała propozycja dla tych, którzy są wielbicielami nowoczesnych wnętrz. Nie zaleca się stosowania tego materiału w pomieszczeniach, które są słabo oświetlone i posiadają małą ilość okien. Batyst można użytkować przez długi czas, nie gniecie się tak jak firany bawełniane, a także w żaden sposób tkanina po praniu nie ulegnie skurczeniu.

Tiul. Tiul to lekka ażurowa tkanina. Tiul jest zazwyczaj wykonany z tkaniny bawełnianej, choć może też być jedwabny. To tkanina plecionkowa o prostokątnych albo sześciokątnych oczkach. Jest niezwykle delikatną tkaniną, cechująca się dużą przejrzystością, nie zabiera światła, a także można ją pięknie udekorować. Zazwyczaj jest jednobarwna, choć może być też tkana w sposób wzorzysty.

Markizeta. Markizeta to cienka oraz przezroczysta tkanina poliestrowa. Jest wykonana z bardzo skręconej przędzy. Markizety wyróżniają się charakterystyczną fakturą tkaniny, a także wysoką jakością wykonania. Można wyróżnić tkaninę haftowaną, zawierającą wstawki z gipiury, a także minimalistyczną, która jest delikatną dekoracją bez zbędnych dodatków. Markizety jako firany haftowane doskonale komponują się z lambrekinami i tworzą wspaniałe aranżacje okienne. Markizety jako bardziej delikatne to niezwykle stylowe, eteryczne dekoracje, które są polecane, gdy we wnętrzu występuje zbyt duży przesyt bogato zdobionych dodatków.

Żakard. To tkanina grubo tkana, jest bardzo rozciągliwa, bogato zdobiona. Jest tkaniną o rozbudowanych wzorach. Wzory mogą być jednobarwne (najczęściej w firankach) lub wielobarwne. Wzory najczęściej tworzą motywy roślinne czy rodzajowe. Do wypełnienia wzorów żakardowych tkanin zasłonowych często stosowane są sploty takie jak: płócienny, czy atłasowy. Przędza, która jest używana do produkcji żakardu nie zawiera jedwabiu, tak więc trudno utrzymać ten materiał w czystości, dość szybko chłonie kurz, więc często wymaga prania. Ale z pewnością dużym plusem tego materiału jest niska cena oraz fakt, że nie wymaga on prasowania. Najlepiej żakardowe firanki używać w małych oknach, kuchennych czy w dziecięcych pokojach, ale bardzo szeroka gama wzorów pozwoli na dobranie odpowiedniej firanki żakardowej do każdego wnętrza.

Tendina oferuje szeroką gamę firan i zasłon każdego rodzaju. W naszej ofercie znajdują się również ekskluzywne pościele, prześcieradła, ręczniki i obrusy. Wyróżniająca się kolorystyka, miłe wrażenie estetyczne, jakość i najmodniejsze wzornictwo - tym charakteryzują się firany oferowane na stronie Tendina.pl

Produkt dodany do listy życzeń

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej...