- Instrukcje
- 8498 odwiedzających
Piękne, śnieżnobiałe i pachnące firanki zawieszone w oknach to prawdziwa ozdoba domu. Utrzymanie ich w dobrej kondycji stanowi jednak nie lada wyzwanie. Niestety, dość szybko pochłaniają różnego rodzaju zabrudzenia, takie jak kurz albo sadza, a przy tym zapachy – na przykład dym papierosowy. Na niekorzyść ozdób okiennych tego typu działają też promienie słoneczne – to za ich sprawą żółkną.
Pranie firanek zalicza się do tych prac domowych, które dla wielu osób bywają problematyczne – towarzyszą mu dylematy dotyczące między innymi techniki prania bądź temperatury wody. Na szczęście przestrzeganie kilku prostych zasad pozwala skutecznie, a także bezpiecznie przywrócić firanom pierwotną świeżość.
Ręcznie czy w pralce – jak prać firanki?
Chcąc doprowadzić firanki do czystości, możesz zdecydować się na pranie ręczne lub w pralce automatycznej. Z reguły zalecany jest ten pierwszy sposób, ponieważ zmniejsza prawdopodobieństwo, że firany się zniszczą. Jeśli jednak masz w domu urządzenie posiadające tryb prania ręcznego, to postaw na tę drugą technikę, uznawaną przez wiele osób za szybszą i łatwiejszą.
Korzystanie z pralki automatycznej szybko odświeża materiał, pozbawiając go nieprzyjemnego zapachu albo zabrudzeń. Niestety, nie każdy rodzaj tkaniny tak samo dobrze toleruje taką technikę. Możliwość prania w pralce warunkuje rodzaj tkaniny oraz wykończenia Twoich okiennych dekoracji. Istnieją tworzywa, których nie powinno się namaczać, podczas gdy inne nadają się tylko i wyłącznie do czyszczenia ręcznego. Przed przystąpieniem do prania zawsze kieruj się instrukcją umieszczoną na metce.
Jak prać firanki w pralce? Zacznij od namaczania
Najważniejszą rzeczą, o której nie można zapominać, jest namaczanie firanek przed praniem w pralce. Wystarczy już jedna godzina w ciepłej wodzie (temperatura max. 40 ℃), aby pozbyć się największych zanieczyszczeń. Jeżeli tekstylia są mocno zabrudzone, pomocne okaże się dodanie delikatnego detergentu. Ważne, żeby był on odpowiednio dobrany.
W przypadku białych dekoracji okiennych, postaw na detergent z wybielaczem. Gdy zaś chodzi o firany kolorowe – wybierz płyn do prania (będzie delikatniejszy niż proszek). Jeśli plamy są wyjątkowo silne, to w trakcie namaczania wymień kilkukrotnie wodę – pozwoli to osiągnąć lepsze rezultaty. Skuteczne mogą być również domowe sposoby, takie jak dodanie do wody sody oczyszczonej, proszku do pieczenia bądź niewielkiej ilości płynu do naczyń.
W jakiej temperaturze prać firanki w pralce?
Pytania związane z prawidłowym czyszczeniem okiennych dekoracji odnoszą się zazwyczaj do kwestii temperatury. W ilu stopniach prać firanki? Okazuje się, że temperatura nie powinna być wyższa niż 30 ℃. Korzystając z programu pranie ręczne, najczęściej spotkasz się właśnie z takim ustawieniem. Niektóre pralki posiadają program pranie firanek, który również powinien wskazać temperaturę max. 30 ℃. Konsekwencją odświeżania ozdób okiennych za pomocą takich programów są też wolniejsze obroty pralki – dzięki temu parametrowi materiał przejdzie ponowne namaczanie i nie wygniecie się tak bardzo jak podczas pracy na szybkich obrotach.
Utrzymanie prawidłowej temperatury prania (to znaczy nie wyższej niż 30 ℃) przekłada się na zachowanie oryginalnego koloru firanek. Pierzesz ze sobą różne tkaniny? W zbyt gorącej wodzie mogą zafarbować. Zwróć uwagę, czy nie posiadają kontrastowych łączeń kolorystycznych – jeżeli tak, profilaktycznie włóż do bębna także chusteczkę, która zapobiega farbowaniu.
O czym jeszcze pamiętać, by nie zniszczyć firanek w pralce?
Jeśli chcesz wiedzieć, jak prać firanki w pralce, aby długo cieszyły Twoje oczy pierwotnym wyglądem, zwróć uwagę na następujące kwestie:
- Przed załadowaniem firanek do bębna, usuń wszystkie dodatkowe ozdoby, następnie złóż firanki w tzw. kostkę oraz zabezpiecz specjalnym woreczkiem do prania delikatnych tekstyliów. Jeżeli posiadasz makaronowe firanki, jest to szczególnie ważne – w przeciwnym razie ulegną splątaniu.
- Nie przeładuj bębna – nie tylko możesz uszkodzić pralkę, ale też zniszczyć delikatny materiał, z jakiego wykonane zostały Twoje ozdoby okienne.
- Odpowiednio dobierz produkt przeznaczony do prania firan. W sprzedaży dostępne są rozmaite preparaty. Drogą chemię zastąpić możesz z powodzeniem zwykłym proszkiem wymieszanym z sodą oczyszczoną, która wybieli pożółkłą tkaninę. W przypadku tłustych plam doskonale sprawdzi się z kolei ocet.
- Możesz zdecydować się na lekkie wirowanie, jednak przygotuj się na konieczność prasowania odwirowanych firan. Jeśli nie ustawisz wirowania, pozostaw wyprane tekstylia w bębnie przez kilka minut po zakończeniu prania, żeby odciekły.
- Piorąc dekoracje okienne wykonane ze sztucznych włókien, na przykład nylonu, stylonu lub tergalu, dodaj pod koniec ostatniego płukania garść soli albo ocet (½ szklanki na 5 litrów wody). Pozwoli to usztywnić tekstylia, dzięki czemu będą się lepiej układały. Jeżeli Twoje firanki wykonano z tiulu, również dobrze postąpić z nimi w ten sposób – np. za pomocą krochmalu ryżowego.
Pranie ręczne
Niektóre tkaniny wymagają wyjątkowego traktowania. W sytuacji gdy nie masz pewności, jak prać firanki, wybierz ręczne czyszczenie. Taka technika zda egzamin na przykład w przypadku haftowanych firan. Ważne jest, aby w czasie prania ręcznego nie pocierać materiału, a jedynie delikatnie go ugniatać. Zaleca się, aby czyścić tą techniką ozdoby okienne wykonane z tiulu, bawełny, lnu albo woalu. W jakiej temperaturze prać firanki ręcznie? Woda powinna być z reguły ciepła, ale istnieją także wyjątki – na przykład woal najlepiej czyścić w chłodnej wodzie.
Pranie firanek to nie wszystko – jak je wieszać?
Metodą, która pozwoli Ci uniknąć prasowania ozdób okiennych, jest wieszanie ich na karniszu jeszcze wtedy, gdy są wilgotne – dzięki temu będą ładnie się układać, zapobiegniesz też nieestetycznym zagnieceniom („wyprostują” się po zawieszeniu). Firany nie powinny być jednak mokre, gdyż wiąże się to z ryzykiem uszkodzenia podłogi bądź zniekształcenia tekstyliów przez ciężar wody. Dlatego zaleca się, żeby osuszać je po wypraniu na ręcznikach.