Miękkie, grube oraz miłe w dotyku ręczniki są niewątpliwie tym elementem wyposażenia łazienki, który chcielibyśmy zatrzymać w niezmienionym stanie jak najdłużej. Jak tego dokonać, skoro z czasem nasze dawniej mięciutkie ręczniki stają się szorstkie i nieprzyjemne w dotyku? Dlaczego częste pranie wcale nie poprawia ich jakości, a wręcz przeciwnie wydaje się, że tkanina jest coraz mniej chłonna? Prawdopodobnie podczas pielęgnacji swoich ręczników popełniasz jeden z wielu powszechnych błędów. Podpowiemy, jak ich uniknąć, a także jak prać ręczniki, żeby były miękkie i delikatne dla skóry.

Jak prać ręczniki tuż po zakupie?

Mimo że nowe ręczniki kuszą miękkością, przed pierwszym użyciem należy je wyprać. Zwiększymy w ten sposób chłonność i miękkość ręczników. Pranie jest też konieczne, ponieważ nowe ręczniki są nasiąknięte składnikami chemicznymi użytymi podczas ich produkcji. Środki te „oblepiają” włókna, co nie tylko zmniejsza higroskopijność tkaniny, ale także powoduje, że ręcznik szybciej się brudzi.  Ponadto włókna kumulują w sobie także brud oraz kurz, osadzający się na nich podczas transportu, czy przechowywania. Upranie nowego ręcznika jest więc również kwestią higieny, na której każdemu z nas na pewno zależy.

Zaleca się, by przed pierwszym praniem namoczyć ręczniki w wodzie przez 24 godziny. Zabieg ten sprawia, że włókna się otwierają i poszerzają. Dzięki temu tkanina będzie bardziej miękka oraz chłonna. Ze względów praktycznych można do wody, w której namaczamy kolorowe ręczniki, dodać odrobinę octu. Pozwoli to na dłużej zachować intensywne kolory naszych ręczników. Przy pierwszym praniu możemy zaobserwować pylenie – odpadają drobne włókienka z tkaniny. Jest to naturalny proces i zwykle mija po kilku praniach.

Program oraz temperatura prania ręczników

W powszechnej opinii nastawienie pralki na dowolny program oraz dodanie detergentów wyczerpuje temat prania ręczników. Tymczasem wiele osób tak naprawdę nie wie, co zrobić, żeby ręczniki były miękkie. Prawdopodobnie nie stosują się do prostych zasad prania ręczników. Po pierwsze, ręczniki pierzemy osobno i nie mieszamy z inną odzieżą, ani nawet z pościelą. Ręczniki są bardzo delikatne dlatego elementy innych ubrań, mogłyby je przypadkowo uszkodzić np. pozaciągać włókna. Po drugie, nie należy ładować pralki do pełna. Ręczniki są duże i ciężkie, dlatego w pralce musi być więcej pustej przestrzeni. Jest to niezbędne do tego, aby woda mogła swobodnie przepływać oraz usuwać z nich zabrudzenia lub resztki detergentów. Ponadto program prania ręczników powinien być długi. Z kolei niszczące materiał wirowanie najlepiej pominąć lub zredukować do maksymalnie 1000 obrotów.

Ważną kwestią jest także dobór temperatury. Optymalna temperatura prania ręczników zależy od gatunku materiału. W przypadku ręczników bawełnianych wynosi zazwyczaj od 40 °C do 60 °C. Natomiast ręczniki welurowe pierzemy w temperaturze 40°C. Wbrew powszechnemu przekonaniu wygotowywanie ręczników wcale nie sprawia, że staną się one bardziej miękkie. Proces ten stosuje się w szpitalach i hotelach, ale ma on na celu jedynie zwiększenie sterylności materiału. W warunkach domowych nie ma takiej potrzeby, chyba że wśród domowników znajdzie się alergik. W wysokiej temperaturze materiał zwyczajnie niszczeje oraz traci puszystość.

Jak zmiękczyć ręczniki podczas prania?

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak prać ręczniki by były miękkie, musimy ustalić również kwestię tego, w czym prać ręczniki. Rodzaj środka piorącego ma bowiem bardzo duże znaczenie. Proszek do prania nie jest zalecany. Osadza się przy włóknach tkaniny, a niedokładnie wypłukany sprawia, że ręczniki stają się szorstkie, przez co gorzej wchłaniają wilgoć. Również płyny zmiękczające zmniejszają higroskopijność materiału i prowadzą do tego, że ręczniki stają się mniej chłonne. Do prania ręczników należy używać płynów lub żeli. Nie należy używać nadmiernej ilości detergentów. Środki piorące mogą oblepić cienką oraz lepką warstwą włókna tkaniny. Włosie ręcznika stanie się wtedy zbite, będzie chwytać mniej wody poza tym więcej brudu „przyczepi się” do materiału. Dlatego dozujemy środki piorące zgodnie z zaleceniami producentów.

Do płukania ręczników warto użyć octu. Wlewamy pół szklanki do dozownika na płyn. Biały ocet nie tylko dba o miękkość ręczników, ale także pielęgnuje kolor i ma właściwości odkażające. Ze względu na intensywny zapach należy w tym przypadku nastawić dodatkowe płukanie. Podobne właściwości, co ocet ma również soda oczyszczona. Oprócz tego, że dodaje ręcznikom puszystości, neutralizuje nieprzyjemne zapachy oraz wybiela. Nie zaleca się stosowania sody przy zmiękczaniu kolorowych ręczników, ponieważ mogą stracić kolor. Natomiast białe poszarzałe, czy zżółknięte ręczniki dzięki sodzie odzyskają dawny blask. Wystarczy do płukania dodać 3 łyżki sody rozpuszczonej w ½ szklanki wody.

Co zrobić, żeby ręczniki były miękkie?

Warto wiedzieć, co jeszcze możemy zrobić, by jak najdłużej cieszyć się miękkością ręczników. Po praniu zwykle przychodzi czas na suszenie. Szczęśliwi posiadacze suszarki bębnowej mogą spać spokojnie. Jest to najprostszy i najbardziej skuteczny sposób na to, by po wyschnięciu ręczniki były miękkie. Jeżeli jednak nie posiadamy tego urządzenia, musimy wysuszyć ręczniki na dworze lub w warunkach domowych. Wilgotne ręczniki wyjęte z pralki trzeba przed powieszeniem otrzepać z nadmiaru wody, a także ponaciągać na brzegach. Podniesie to pętelki i sprawi, że ręcznik będzie bardziej puszysty.

Nie suszymy ręczników na kaloryferze ani w pełnym słońcu. Słońce może sprawić, że kolory ręcznika wypłowieją. Ręczników nie zaginamy, lecz wieszamy swobodnie, by zapewnić wokół nich dobrą cyrkulację powietrza. Dzięki temu nie tylko szybciej wyschną, ale także nie nabiorą przykrego zapachu.

Wyeliminowanie błędów popełnianych podczas prania i pielęgnacji ręczników pozwoli na dłużej zachować ich miękkość oraz puszystość. Zdecydowanie każdy z nas z przyjemnością skorzysta z delikatnego i przyjemnego w dotyku ręcznika. Warto więc zapamiętać wymienione zasady, by skutecznie nadać naszym tekstyliom łazienkowym najbardziej pożądane właściwości.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej...