Większość z nas do rozwieszania rzeczy po praniu nie przykłada wielkiej wagi. Tymczasem okazuje się, że jest ono tak samo ważne jak samo pranie. Co więcej, jeżeli tylko odpowiednio rozwiesimy pranie, nie będziemy musieli spędzać całych godzin z żelazkiem w ręku. Nie wierzysz? Przekonaj się sama!

Wirowanie prania

Tak jak większość czynności ma swoje dwie strony: dobrą i złą. Wirowane rzeczy wysychają dużo szybciej, ale jednocześnie błyskawicznie się gniotą. Jeżeli zależy Ci na szybkim wyschnięciu – ustaw wirówkę na większą prędkość. Gdy znaczenie ma dla Ciebie brak konieczności prasowania – jej prędkość powinna mieć mniejsza.

Bezpośrednio po praniu

Po zakończonym praniu znajdujące się w pralce ubrania należy rozwiesić jak najszybciej. Dzięki temu rzeczy nie pogniotą się tak bardzo. Jeśli nie masz czasu, aby zrobić to od razu, wyjmij je chociaż z pralki i ułóż w koszu na pranie.

Samo wieszanie prania

Nie będzie przesadą powiedzenie, że jest to prawdziwy klucz do sukcesu. Aby zarówno spodnie, jak i koszulki czy poszewki po wysuszeniu wyglądały tak, jakby niemalże wyszły spod żelazka, należy je przed powieszeniem dokładnie strzepnąć. Strzepnięcie wykonujemy dwa razy: raz trzymając odzież od góry i drugi raz, przytrzymując ją od dołu. Tak rozwieszone ubrania wystarczy tylko delikatnie po wyschnięciu musnąć żelazkiem – będą idealnie gładkie.
Dobrym rozwiązaniem jest wieszanie ubrań na plastikowych wieszakach. Dobrze strzepnięte koszule, które zostały powieszone na wieszaku, wystarczy delikatnie przejechać żelazkiem. Te, które uszyte zostały z ciemnego materiału, w ogóle nie będą musiały być prasowane. Wybierając wieszaki, warto unikać tych drewnianych. Wilgotne pranie sprawi, że pokrywający je lakier bardzo szybko się odklei, a powierzchnia wieszaka stanie się nierówna.

Zobacz także: ręczniki szybkoschnące

Prawo grawitacji

Z pewnością słyszał o nim każdy. Ale czy jest przydatne, jeśli chcemy uniknąć wielogodzinnego prasowania? Oczywiście! Spódnice z marszczeniami wieszamy zgodnie z kierunkiem układania się plis. Dzięki temu ładnie się one ułożą, co zawdzięczać będziemy skapującej wodzie. Prasowanie zostanie więc ograniczone do koniecznego minimum.

Gdzie wieszać?

Jeżeli chcemy, aby ubrania naprawdę pięknie pachniały, suszmy je na dworze. Trzeba jednak pamiętać, że te w białym kolorze wieszamy na słońcu, a te kolorowe w cieniu (inaczej mogą się odbarwić).
Przydatnym gadżetem, który sprawdzi się w przypadku skarpetek oraz bielizny, są suszarki na bieliznę. Tak zwane ośmiornice pozwolą zaoszczędzić dużo miejsca na rzeczy w większym rozmiarze.

Zobacz także: firanki do łazienki

Na czym wieszać?

Sznurek, na którym wieszamy pranie, musi być idealnie czysty. Jeżeli tylko będzie gładki, brud nie będzie się na nim osadzał w tak dużej ilości. Przed wieszaniem prania warto go przetrzeć czystą, wilgotną szmatką – usunie ona ewentualny kurz.
Rozłożenie prześcieradła z gumką na dwóch krzesłach również zdejmie z nas obowiązek prasowania. Podobnie jest w przypadku poszewek oraz prześcieradeł rozwieszonych na karniszach. Trzeba jedynie pamiętać, aby były idealnie czyste.

Zobacz także: ręczniki