- Instrukcje
- 22113 odwiedzających
Zapalone świece stojące na stole chyba każdemu kojarzą się z romantyczną kolacją albo uroczystym spotkaniem w większym gronie. Takie wydarzenie wiąże się z pięknymi wspomnieniami, ale może też mieć bardziej przyziemne konsekwencje w postaci plamy z wosku na obrusie. Na szczęście rozlanie wosku nie oznacza już trwałego zniszczenia tkaniny i konieczności pożegnania się z odświętnym obrusem. Istnieje wiele sprawdzonych sposobów na usunięcie zabrudzeń bez uszkadzania materiału.
Plamy z wosku, czyli jakie?
Duża część ludzi nie zdaje sobie sprawy, że świeczki różnią się między sobą nie tylko rozmiarami i kolorem, lecz również surowcem, z którego je wytopiono. W przeszłości były wykonywane przede wszystkim z naturalnego produktu – wosku pszczelego. W dzisiejszych czasach zastąpiły go bardziej ekonomiczne stearyna oraz parafina. Ta pierwsza powstaje na bazie olejów roślinnych lub tłuszczów zwierzęcych. Zwiększa trwałość świeczki, mając istotny wpływ na długość oraz temperaturę palenia. Wykorzystuje się ją do utwardzania wosku. Z kolei parafina wykazuje odporność na działanie kwasów i zasad. Nie rozpuszcza się w etanolu ani w wodzie, za to są w stanie się z nią uporać niektóre rozpuszczalniki organiczne (eter, terpentyna, alkohol izopropylowy, inaczej izopropanol, benzyna ekstrakcyjna etc.). Pozostawia tłusty film na dłoniach.
Plamy po wosku rozlanym z większości współczesnych świec z łatwością da się usunąć przy wsparciu domowych metod. W niektórych przypadkach lepiej nie próbować pozbyć się ich samodzielnie, tylko powierzyć to zadanie pracownikom pralni chemicznej.
Jak usunąć plamy z wosku na obrusie?
Kiedy zorientujemy się, że na obrusie widnieje świeża plama z wosku, wystarczy sięgnąć po kostkę lodu. Po położeniu jej na wosk czekamy, aż kleks stwardnieje, po czym ostrożnie zdejmujemy go z tkaniny. Inne rozwiązanie to włożenie obrusu do zamrażarki – o ile ma ona odpowiednią pojemność. Gdy wosk stężeje, można go połamać i powoli odrywać od tkaniny przy pomocy np. wykałaczki czy łyżeczki.
Kolejny krok to wyprasowanie materiału, z którego usunięto plamę. Najlepiej ułożyć go pomiędzy dwiema warstwami papieru śniadaniowego, bibuły lub papierowego ręcznika (na desce do prasowania układamy ręcznik, obrus oraz ponownie ręcznik). Następnie delikatnie prasujemy tkaninę w miejscu zabrudzenia, używając w tym celu mocno rozgrzanego żelazka. Pod wpływem wysokiej temperatury wosk roztopi się i wsiąknie w papier. Ostatni etap to wypranie obrusa w pralce.
Jeżeli nie zauważyliśmy plamy na materiale od razu po jej powstaniu, nie musimy się martwić. Nie powinniśmy skupiać się na myśleniu o tym, jak usunąć wosk z obrusu czy działać pochopnie. Przede wszystkim nie należy starać się zdrapywać go na siłę. Mechaniczne działanie może jeszcze mocniej wetrzeć go we włókna, a wtedy usunięcie stanie się niemożliwe.
Zobacz także: firany na okna balkonowe
Jak usunąć wosk z obrusa ze sztucznego materiału?
Zabrudzony obrus stosunkowo łatwo oczyścić podczas prania, po wybraniu programu piorącego w temperaturze 60°C bądź wyższej. Jeśli jednak wykonano go z materiału, który nie może być prany w wysokiej temperaturze, przyjdzie nam posłużyć się inną metodą. Wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że wystarczy użyć mocnego środka, aby pozbyć się dowolnego rodzaju plamy. Kierując się tym poglądem, sięgają np. po silny rozpuszczalnik chemiczny. Jeśli to kolorowy, sztuczny obrus, związki chemiczne zawarte w rozpuszczalniku zniszczą strukturę tkaniny. W rezultacie powstanie nieestetyczne i niestety trwałe odbarwienie.
W przypadku syntetycznego materiału sprawdzi się zwykłe szare mydło. Jeśli rozlany wosk pochodzi z kolorowej świeczki, można wykorzystać spirytus, ocet spirytusowy, ewentualnie posiłkować się benzyną lakową (lakierniczą). Znakomicie rozcieńcza zarówno wosk, jak i oleje, tłuszcze oraz wyroby lakierowe.
Jak usunąć plamę z wosku z tkaniny naturalnej?
Naturalny materiał wymaga delikatniejszego traktowania oraz łagodniejszych środków. Przykładowo, obrus z tkaniny bawełnianej przed umieszczeniem w pralce warto przemyć wacikiem, płatkiem albo szmatką zwilżoną wodą utlenioną o stężeniu 3%. Później należy uprać obrus w ciepłej wodzie z detergentem.
Przy wełnie czy jedwabiu zda egzamin rozcieńczony z wodą ocet spirytusowy. Po wstępnym usunięciu z tkaniny warstwy wosku należy nasączyć wacik preparatem, a następnie przetrzeć nim powierzchnię obrusu. Z kolei materiał o gęstym splocie bez problemu oczyści się z zabrudzenia za pomocą spirytusu mineralnego (terpentyna mineralna, biały spirytus, spirytus naftowy, tzw. white spirit) albo olejku terpentynowego.
Zobacz też: modne firanki
Proste metody usuwania wosku
Do najprostszych sposobów pozbywania się rozlanego wosku należy polewanie tkaniny gorącą wodą do momentu, aż plama zniknie. Należy przy tym pamiętać o wcześniejszym przeczytaniu informacji na metce – nie każdy materiał dobrze reaguje na wysoką temperaturę.
Warto wspomóc się również domowymi sposobami naszych mam i babć. Jeszcze niedawno każda pani domu doskonale znała potencjał mąki ziemniaczanej, zwanej też krochmalem. Sporządzana z niej pasta wyśmienicie usuwa tłuste plamy (np. z sosu, masła, oleju etc.) z odzieży, dywanów czy wykładzin. Poradzi sobie także z woskiem. Przygotowaną mieszankę z krochmalu i wody trzeba wetrzeć w obrus, a następnie pozostawić do wyschnięcia. Później wystarczy ostrożnie usunąć z materiału pozostałości wosku. Zamiast krochmalu do mieszanki można użyć talku z dodatkiem płynu do czyszczenia albo skrobi kukurydzianej.
Po romantycznej kolacji czy uroczystym obiedzie ślady wosku mogą pozostać nie tylko na obrusie, ale i na samym świeczniku. Aby mógł posłużyć nam następnym razem, zachowując przy tym estetyczny wygląd, wystarczy włożyć go do zamrażalnika. Kiedy wosk stwardnieje, szybko skruszymy go ręcznie. Resztki (np. w trudno dostępnych zakamarkach) odejdą same, gdy namoczymy je w gorącej wodzie. Świecznik wykonany ze szkła albo metalu można umieścić na krótką chwilę na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i wstawić do lekko nagrzanego piekarnika. Wosk zejdzie z niego bez problemu.
Zobacz też: zazdrostki