- Instrukcje
- 9239 odwiedzających
Pomimo dużego wyboru w sklepach niekiedy bywa tak, że nie możemy znaleźć zasłon, które idealnie wpasowałyby się w nasze oczekiwania. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem może być uszycie ich samemu. Wystarczy wybrać wymarzony materiał, który oczyma wyobraźni już widzimy w oknie, przygotować narzędzia pracy, a następnie przystąpić do działania. Szycie zasłon nie należy do trudnych zadań, wymaga jedynie nieco samozaparcia, staranności, zdolności manualnych oraz cierpliwości.
Samodzielne szycie zasłon – niezbędnik
Na samym początku powstaje pytanie, czy uszyć zasłony ręcznie. Jeśli ma być to jednorazowy projekt albo eksperyment (sprawdzenie, czy damy radę to zrobić), można spróbować swoich sił z igłą i nicią. Warto jednak pomyśleć o zakupie maszyny do szycia. To przydatne urządzenie, po które sięgniemy wielokrotnie, choćby po to, by naprawić uszkodzenie w swojej odzieży lub na nieść na nią własne poprawki. Rozsądniej będzie zdecydować się na dobry model z podstawowymi funkcjami – maszynę z niewielką ilością ściegów. Sprawdzi się urządzenie z regulacją położenia igły, gęstości oraz szerokości ściegu.
Poza tkaniną zasłonową będziemy potrzebować nożyczek. Idealna opcja to trzy różne rodzaje: małe do wycinania łuków i obcinania nici, średnie do obcinania zbędnych kawałków oraz szwów, duże do cięcia materiału. Kolejne niezbędne akcesoria to igły do maszyny oraz do szycia ręcznego, poduszeczka na nie, kreda krawiecka do rysowania po tkaninie, naparstek, a także centymetr. Przyda się również żelazko.
Jak uszyć zasłony najprostszą metodą?
Najprostsza zasłona, której uszycie nie powinno sprawić nikomu większych trudności, to wersja składająca się z dwóch prostokątów. Po obszyciu jej boków na maszynie można ją powiesić na karniszu na żabkach. Przed rozpoczęciem działania musimy obliczyć ilość materiału potrzebną do uszycia zasłon, uwzględniając naddatek na marszczenie. Zwykle wystarczy 1,5 szerokości karnisza (czyli na dwumetrowe okno potrzeba zasłony o szerokości 3 metrów). Należy przy tym pamiętać, że szyjemy dwie sztuki, więc uzyskany wynik dzielimy przez dwa. Pozostaje jeszcze kwestia naddatku – do wysokości dodajemy 26 cm, a do szerokości 8 cm.
Po tych wyliczeniach przechodzimy do zaprasowania obu boków zasłony. Podwijamy je na szerokość 2 cm, po czym prasujemy tak, aby otrzymać podwójną listwę. Następnie podwijamy dolną krawędź na szerokość 8 cm i powtarzamy czynność. Kiedy zakończymy ten etap, możemy przystąpić do szycia. Trzeba zacząć od przeszycia bocznych listew, zwracając uwagę na to, aby powstały szew mieścił się blisko wewnętrznej krawędzi zasłony.
Szycie zasłon wieńczy ręczne podszycie ściegiem krytym dolnej oraz górnej listwy. Ta na górnej krawędzi ma mieć szerokość 5 cm.
Jak uszyć zasłony do salonu?
Zasłona z dwóch prostokątów może być naszym celem albo pierwszym krokiem na drodze do realizacji bardziej złożonych projektów. Jeżeli chcielibyśmy zawiesić nasze dzieło w salonie, warto przemyśleć wykonanie bardziej reprezentatywnej dekoracji, np. zasłony na troczkach czy z taśmą marszczącą. Pierwszy wariant szyje się tak samo jak prostą zasłonę, ale pod koniec trzeba odmierzyć jej długość oraz uciąć tkaninę 1,5 cm powyżej zaznaczonego punktu. To, jak długie będą nasze troczki, zależy od ich rodzaju – czy będą wiązane na kokardki, czy na supełki. Znaczenie ma też odległość brzegu zasłony od karnisza.
Tutaj także należy pamiętać o naddatku na marszczenia (1,5 szerokości), jak również wziąć pod uwagę długość troczków, którą dodajemy do długości materiału na zasłony. Zazwyczaj wynosi ok. 60 cm. W celu przygotowania troczków tniemy tkaninę na paski o szerokości 5 cm i długości dwukrotnie większej niż finalny troczek. Dodajemy 2 cm na szycie. Zaprasowujemy pasy po obu brzegach, tworząc tym sposobem listwę szerokości 1 cm. W kolejnym kroku składamy pasek materiału na pół i szyjemy blisko krawędzi.
Kiedy troczki są już gotowe, umieszczamy je co ok. 20 cm wzdłuż górnej krawędzi naszej zasłony. Każdy troczek należy złożyć na pół, a następnie przypiąć go szpilką do krawędzi (z prawej strony). Później przystępujemy do odcięcia paska tkaniny o szerokości 3 cm i długości, która wynosi tyle samo co szerokość zasłony. Dodajemy 3 cm na zszycie. Ten pasek będzie nam potrzebny do przymocowania troczków tak, aby wyglądały estetycznie. Przypinamy go nad troczkami prawą stroną do dołu, a później przeszywamy do górnej krawędzi. Potem obszywamy do środka, na lewą stronę zasłony. Ostatni etap polega na zaprasowaniu na obszyciu listwy o szerokości 1,5 cm. Boki obszycia podszywamy ściegiem prostym, a na koniec robimy to ponownie, tym razem posługując się maszyną.
Sprawdź też naszą ofertę eleganckich zasłon
Zasłony z taśmą marszczącą – jak je uszyć samemu?
Świetnym pomysłem będzie uszycie efektownej dekoracji z taśmą marszczącą. Ustalamy wysokość zasłony pasującej do naszego okna i do otrzymanego wyniku dodajemy 20 cm (na podłożenie oraz szycie). Gdy wybierzemy taśmę marszczącą, będziemy znać szerokość tkaniny zasłonowej. Zwykle jednak dodaje się 3 cm na każdy szew oraz 8 cm na listwy.
Podwijamy oba boki zasłony, aby zaprasować na nich podwójne listwy szerokości 2 cm. Później podwijamy i zaprasowujemy podwójną listwę o szerokości 8 cm wzdłuż dolnego brzegu. Zaznaczamy brzeg dolnej listwy przy pomocy szpilki, rozwijamy listwy, po czym wpinamy szpilkę 4 cm od bocznej krawędzi zasłony. Następnie zaginamy dolną krawędź pod kątem powstałym między szpilkami, aby ją zaprasować. W kolejnym kroku podwijamy boki oraz dół tak, aby krawędzie listew zetknęły się pod kątem. Podszywamy boczne listwy ściegiem krótkim, a później znów podwijamy listwę w taki sposób, aby wystawała na zewnątrz poza zasłonę na 5 mm. Przyszywamy listwę do zasłony.
Następny etap to przycięcie zasłony do właściwej dla naszego okna długości (z zostawieniem 1,5 cm na szycie). Podwijamy i zaprasowujemy górną listwę, podwijamy też taśmę marszczącą. Końce sznurków powinny zwisać swobodnie. Szpilkami przypinamy listwę do zasłony wzdłuż jej górnej krawędzi, zostawiając na drugim końcu taśmy naddatek na podwinięcie. Związujemy końce sznurków. Podwijamy koniec taśmy marszczącej pod spód, przypinamy go szpilką, a następnie przyszywamy taśmę wzdłuż długich krawędzi. Podszywamy oba boki taśmy, pilnując, aby sznurki były swobodne. Pod koniec pracy marszczymy zasłonę ręcznie, po uprzednim ściągnięciu sznurków.
Jak widać, samodzielne szycie zasłon jest całkiem proste, a może przynieść nam wiele satysfakcji.
Zobacz także: firanki sklep internetowy