- Pokój dziecka
- 638 odwiedzających
- dekoracje, porady, pokój dziecka
Kreatywne zagospodarowanie pokoju dziecięcego może być zarówno łatwe, jak i bardzo skomplikowane. Z różnych stron bombardują nas konkretnymi inspiracjami, które cieszą oczy nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Jednak co z życiem codziennym? Co z zaspokojeniem podstawowych potrzeb dziecka? Czy wszystkie inspiracje poza tym, że są ładne, są praktyczne?
Pokoik dla oseska
Pierwsza aranżacja w życiu każdego rodzica to ogromne wyzwanie. Nie tylko dlatego, że jest to coś nowego, chodzi również o specyfikę potrzeb niemowlaka. Niemowlak nie podpowie nam przecież jaki kolor ścian go interesuje i w jakim kształcie chciałby mieć łóżeczko. To rodzice projektują pokój od A do Z. Aby zaprojektować go nie tylko ładnie, ale przede wszystkim praktycznie, należy pamiętać o podstawowych elementach: łóżeczko, przewijak, komoda na środki czystości oraz ubranka. Farby, materiały i zabawki bezwzględnie powinny posiadać atest bezpieczeństwa, a tematyka kolorystyczna powinna być ciepła i przytulna, ale łagodna. Im jaśniejszy i cieplejszy pokój tym lepiej. Chociaż wiele osób nie wierzy we wschodnie metody aranżacji wnętrz, warto mieć na uwadze teorie o kolorach – jasne barwy uspokajają i wprawiają w dobry nastrój, mocne i ciemne kolory wywołują niepokój i agresję.
Zobacz także: firany do pokoju dziecięcego
ABC przedszkolaka
Pokój dla przedszkolaka to zupełnie inna bajka. Dobór kolorów oraz motywów przewodnich powinien w dużej mierze zależeć od naszej pociechy, w gestii rodzica pozostaje dobrać takie elementy, aby nie stanowiły niebezpieczeństwa dla dziecka (ostre krawędzie) i wpływały na pozytywny jego rozwój. Pokój powinien trafiać w zainteresowania dziecka, tak aby czuło się w nim bezpiecznie i chciało spędzać w nim większość czasu. Najważniejsze w doborze mebli jest to, aby nie miały one ostrych krawędzi (bezpieczeństwo przede wszystkim). Każdy rodzic powinien zadbać o jak największą powierzchnię do zabawy i wykładzinie dywanowej. Dzieci uwielbiają bawić się na podłodze – wykładzina zabezpieczy szkraba przed wychłodzeniem i zdzieraniem kolan. Nie zapomnijcie także o stoliczku i krzesełku dbającym o prawidłową postawę dziecka, a także organizer na duże zabawki i kredki z kolorowankami.
Hej ho! Hej ho! Do szkoły by się szło…
Dziecko w wieku szkolnym szybko się zmienia. Zmieniają się jego potrzeby, a także upodobania kolorystyczne i kulturalne. Postaci z bajek szybko się nudzą, ponieważ dzieci łatwo ulegają trendom. Jeśli nie mamy dużych funduszy na częste zmiany wystroju zadbajmy o to, aby baza pokoju (meble i ściany) były dość neutralne – jasne i przyjemne kolory, które sprawdzą się świetnie niezależnie od upodobań dziecka. W zależności od panującej mody można wybierać dodatki z ulubionymi motywami – pościel, poduszki, obicie na kanapę czy podkładki na biurko.
Zobacz także: zasłony do pokoju dziecięcego