Projektowanie pokoju młodzieżowego to nie lada wyzwanie. Wnętrza dla nastolatków to nie tylko przestrzeń do relaksu czy nauki, ale również miejsce, w którym mogą wyrażać swoją osobowość i zainteresowania. Wystrój pokoi młodzieżowych musi zgrabnie łączyć ze sobą te wszystkie cechy. Nie powinniśmy także zapomnieć o praktycznych rozwiązaniach. Pozostaje zatem zadać pytanie: jak urządzić pokój młodzieżowy?

Nowoczesny pokój dla nastolatków

Podczas urządzania wnętrz warto wziąć pod uwagę najnowsze trendy i zestawić je z klasycznymi rozwiązaniami. Zacznijmy od mebli. Warto postawić na młodzieżowe meble do pokoju w jednym, stonowanym kolorze, aby móc w przyszłości szybko i niewielkim kosztem przeprowadzić remont wnętrza. Wystarczy zmiana dodatków lub pomalowanie frontów mebli. Jeśli chodzi o kolorystykę łóżek, biurek czy szaf, to obecnie prym wiodą szarości, beże oraz biele. Do takich kolorów idealnie pasują dodatki w mocnych, nasyconych barwach, które tak uwielbia młodzież.

Projektowanie pokoju młodzieżowego nie może się obejść bez aranżacji dekoracji okiennej. Im większe okno, tym większy wpływ na efekt końcowy i wystrój wnętrza. Kolorowe zasłonynowoczesne firanki we wzory lub wielokolorowe – pamiętajmy, że diabeł tkwi w szczegółach. Jeśli nastolatek lubi rośliny lub chce ustawić na parapecie swoją kolekcję figurek, warto wybrać krótkie firanki, które pomogą mu je wyeksponować.

Wystrój pokoi młodzieżowych powinien również zadbać o ich prywatność – dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli urządzamy pokój młodzieżowy w bloku na parterze, będzie wybór zasłon zaciemniających.

Podział na strefy

Pokój dla nastolatka powinien być podzielony na strefy. Dobrym rozwiązaniem jest wydzielenie miejsca na przestrzeń do nauki i relaksu. Nawet mały metraż z łatwością pogodzi te dwie funkcje, przy odpowiednim ułożeniu mebli. Brak miejsca na duże biurko? Warto wówczas wybrać wersję składaną – najważniejsze jest, aby jego wysokość była odpowiednia, a do zestawu dołączyło wyprofilowane krzesło, dbające o kręgosłup dziecka. Przestrzeń do relaksu może stworzyć fotel typu uszak – kolorowy lub jednobarwny, w którym nastolatek poczyta książkę, posłucha muzyki lub obejrzy film.

W przechowywaniu rzeczy niezawodne są pudła i kosze. Ustawiamy je pod łóżkiem, na szafie, w kątach pokoju. Aranżacja młodzieżowego pokoju dla chłopaka może wiązać się z wydzieleniem strefy do ćwiczeń (w przypadku dużej przestrzeni), z kolei nastolatki z pewnością ucieszą się z własnej toaletki.

Jak urządzić pokój młodzieżowy, czyli kilka słów o dodatkach

Nowoczesny pokój dla nastolatków przykuwa uwagę dodatkami. Oczywiście aranżacja młodzieżowego pokoju dla chłopaka wiąże się z innymi dekoracjami, niż w przypadku pokoju dla dziewczyny, jednak dekoracje ścienne wcale nie muszą się różnić. Zamiast tradycyjnych półek na książki, można wybrać półki z oświetleniem LED lub postawić na oryginalny kształt, jak chociażby półki spirale. Doskonale sprawdzają się także antyramy i ramki na zdjęcia. W ich wnętrzu mogą pojawić się m.in. modne ostatnio plakaty z dowolnym nadrukiem, cytaty motywacyjne, zdjęcia bliskich, z podróży, czy też wizerunki idoli.

Aby dodać wnętrzu przytulności, należy zadbać również o takie dodatki, jak koce czy nastrojowe oświetlenie. Poduszki także świetnie ozdabiają pomieszczenia. Aranżacja pokoju dla dziewczyny zwykle wiąże się z takimi dodatkami, jak poduszki haftowane czy cekinowe. Zarówno chłopcy, jak i dziewczęta lubią także poduszki z nadrukiem – zwierząt, miast lub samodzielnie przygotowaną grafiką. Koc, który będzie narzutą na łóżko lub fotel, może być kolorowy i nawiązywać odcieniem np. do zasłon czy kolorów donic lub dywanu. Trzymajmy się zasady – 1 kolor mebli i 3-4 kolory dodatków.

W ostatnich latach młodzieżowe meble do pokoju są uzupełniane przez oświetlenie. Kolorowe lampki zawieszone nad łóżkiem, wokół szafy czy nawet ramek zdjęć to trend, który wpływa pozytywnie na cały wystrój i tworzy klimat wieczorny.

Gadżety do pokoju młodzieżowego

Meble, dodatki, rośliny, oświetlenie – aranżacja pokoju młodzieżowego dla dziewczyny czy chłopaka nie może się udać bez ważnego elementu, jakim są gadżety. Uwielbiane przez nastolatków, często są powiązane z ich zainteresowaniami. Miłośnik podróży z pewnością ucieszy się na widok mapy zdrapki, która ozdobi jego ścianę. Fan komiksów chętnie zbiera figurki superbohaterów, a twarz jego ulubionej postaci może zdobić m.in. doniczkę, pudełko na długopisy czy podkładkę pod mysz komputerową.

Pokój młodzieżowy bez budzika? Oczywiście, że nie! Zamiast klasycznego budzika, można kupić ten wielofunkcyjny, który ma ciekawy design i świeci. Nastolatkowie uwielbiają również głośniki, fotele typu wygodne pufy, kolorowe maty pod krzesło czy dekoracje w formie podświetlanych napisów. Musimy się pogodzić z tym, że gadżety do pokoju młodzieżowego nie zawsze są praktyczne, ale z pewnością oddają charakter lokatora.

Aranżacja pokoju młodzieżowego w bloku czy domu nie musi wiązać się z dużymi kosztami. Klasyczne meble w połączeniu z modnymi, kolorowymi dodatkami stworzą ciekawe wnętrze, odpowiadające potrzebom nastolatka.

Zobacz też: firanki do pokoju dziecięcego

Sprawdzone pomysły na pokój nastolatka
Produkt dodany do listy życzeń

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej...