Jak łączyć rolety i zasłony?

Okna to bardzo istotny element w każdym pomieszczeniu nie tylko ze względów funkcjonalnych, ale też dekoracyjnych. Za pomocą określonej aranżacji uzyskać możne różne efekty, które doskonale podkreślą styl wnętrza, uczynią je przytulnym i subtelnym, lub wręcz przeciwnie – dodadzą przestrzeni energii i wyrazistego charakteru. Jak łączyć rolety i zasłony, aby ze sobą współgrały i co wybrać, żeby wystrój był ciekawy i pasował do reszty przedmiotów znajdujących się w danym pokoju? Sprawdź, jakie zalety ma zastosowanie zarówno rolet, jak i zasłon oraz czy warto postawić na takie rozwiązanie.

Czy roleta z zasłoną to dobry wybór?

Wiele osób podczas planowania aranżacji okien zastanawia się, co wybrać. Do wyboru są różne rodzaje firan, zasłon czy rolet. Dodatkowo każda z tych propozycji występować może w różnych kolorach, wzorach i długościach. Ponadto firany czy zasłony zawieszane bywają w różnych typach upięć, co jeszcze bardziej zwiększa możliwość ich zastosowania.

Jednym z doskonale prezentujących się rozwiązań może być roleta z zasłoną. Takie połączenie skutecznie ochroni wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem, a jednocześnie wpłynie na dekorację. Rolety wraz z zasłonami gwarantują całkowitą prywatność. Kluczowy w tym przypadku jest jednak odpowiedni dobór poszczególnych elementów, by wyglądały spójnie i nie sprawiały wrażenia przeciążenia.

Dobrym wyborem będą też rolety rzymskie z zasłonami. Takie połączenie jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy w danym pomieszczeniu znajduje się dużo okien. Wówczas wnętrze jest nie tylko bardzo dobrze doświetlone, ale też mocno się nagrzewa. To szczególnie uciążliwe podczas miesięcy letnich. Rolety rzymskie z zasłonami są również dobrą opcją w sytuacji, gdy np. mieszkanie znajduje się na parterze, a wnętrze z łatwością dostrzec można od strony przechodniów.

Można postawić też na zasłony z roletami dzień noc. To bardzo popularne rozwiązanie, dzięki któremu uzyskać można różne efekty i poziomy natężenia światła. Dobrze jest w tym przypadku, montując rolety w ciemnych kolorach, uzupełnić je jasnymi zasłonami i odwrotnie, do rolet jasnych dobrze sprawdzą się ciemne propozycje. Szeroki wybór zasłon w różnych kolorach i wzorach, wykonanych z wielu praktycznych materiałów znajdziesz pod adresem https://tendina.pl/zaslony.

Jak należy łączyć rolety i zasłony pod względem kolorów?

Łączenie różnych dekoracji w ramach wystroju okna staje się coraz modniejsze. W kwestii kolorów można postawić na podobieństwa lub kontrast. Należy jednak unikać zestawień krzykliwych. Jedną z podstawowych i sprawdzonych zasad doboru rolet i zasłon jest wybór jednego elementu w odcieniu jasnym, a drugiego w ciemnym. Pozwoli to wyeksponować dekorację i nie spowoduje efektu przytłoczenia.

Wśród skontrastowanych propozycji doskonale sprawdzi się klasyczna czerń i biel, ale także wiele innych, modnych i uniwersalnych kolorów, jak szarość z czerwienią lub zielenią w odcieniu butelkowym. Jasne beże świetnie sprawdzą się natomiast z granatem.

Roleta rzymska i zasłona, jak i modele typu dzień noc świetnie wyglądać będą w zestawieniach monokolorystycznych, takich jak jasny popiel i grafit, pudrowy róż i fuksja, jasny beż i ciemny brąz czy błękit i granat. Podczas wybierania właściwych kolorów i odcieni należy uwzględnić pozostały wystrój pomieszczenia. Roleta z zasłoną powinna pasować do panującego stylu oraz reszty elementów wyposażenia.

Jak łączyć rolety i zasłony pod kątem materiału?

W przypadku materiału warto zastosować pewne przeciwieństwo. Jeżeli wybrane zasłony są ciężkie i grube, dobrze będzie zrównoważyć je subtelnymi roletami wykonanymi z lekkich oraz cienkich materiałów i odwrotnie. Doskonale razem wyglądać będą rolety rzymskie z zasłonami wykonanymi przykładowo z lekkiego szyfonu, tiulu czy woalu.

Chcąc dodatkowo ocieplić wnętrze, wybrać można tkaniny naturalne, takiej jak len czy bawełnę. Ciężkie i długie zasłony bardzo dobrze prezentować się będą w wersji wykonanej z weluru lub aksamitu. Popularnym wyborem są również materiały syntetyczne uszyte z poliestru lub blackoutu. Rozwiązanie typu roleta z zasłoną należy bardzo dobrze rozważyć w kontekście funkcjonalności, przeznaczenia pomieszczenia oraz stopnia przepuszczalności światła i nasłonecznienia, jakie ma występować w danym pokoju.

Dostępne rodzaje rolet występują najczęściej w wersjach jednobarwnych. Natomiast w przypadku zasłon do wyboru jest wiele materiałów nie tylko gładkich i monokolorystycznch, ale też bogatych w ornamenty, motywy geometryczne czy kwiatowe. Taki wybór warto uzupełnić np. poszewkami wykonanymi z tej samej tkaniny, uzyskując tym samym aranżacyjne nawiązanie i komplet, który sprawi wrażenie dopracowania i zadbania o szczegóły.

Wzorzyste zasłony wraz z roletami warto wybrać do wnętrz, gdzie kolorystyka jest stonowana i uniwersalna. Opcja ta świetnie uzupełni modne meble minimalistyczne czy skandynawskie wykonane w bieli lub czerni. W sytuacji, gdy pomieszczenie urządzone jest w stylu bogatym w kontrasty i różnego rodzaju desenie oraz elementy z wyrazistymi wzorami, dopasowanie podobnych zasłon nie będzie dobrym wyborem. Wówczas warto postawić na tkaniny w jednolitym kolorze i o prostej strukturze.

Rolety rzymskie z zasłonami a styl pomieszczenia

Rolety rzymskie wykonane mogą być z wielu różnych tkanin tak jak zasłony. Dzięki temu zestaw ten daje nieograniczony wybór aranżacji. Zasłony i rolety powinny być spójne z wnętrzem oraz je podkreślać. W stylu klasycznym bardzo dobrze wyglądać będzie roleta rzymska i zasłona spięta w drapowania.

Jednolite beże i wszelkie szarości zasłon sprawdzą się w aranżacjach minimalistycznych i nowoczesnych. Warto wówczas postawić na uzupełnienie ich roletami rzymskimi w odcieniu bieli. Połączenie tych dwóch elementów wystroju okna sprawdzi się też w stylu vintage. Wówczas pastelowe rolety doskonale współgrać będą z ciężkimi, atłasowymi zasłonami w kolorze bordowym, zielonym lub granatowym.

Powiązane produkty