- Sypialnia
- 2483 odwiedzających
Moda na rośliny we wnętrzach stale rozkwita i można jedynie się z tego cieszyć, ponieważ to bardzo zdrowy i ekologiczny trend. Nic dziwnego, że kolejne okazy kwiatów doniczkowych goszczą już nie tylko w naszych salonach, ale także we wszystkich innych pomieszczeniach, które stwarzają odpowiednie warunki do uprawy roślin. Kwiaty doniczkowe w sypialni to wyjątkowo zdrowa dekoracja, która dodatnio wpływa na samopoczucie. Rośliny oczyszczają powietrze ze szkodliwych dla zdrowia cząsteczek, pochłaniają dwutlenek węgla i wytwarzają tlen. Dzięki temu sen w pomieszczeniu z roślinami może być głębszy i bardziej regenerujący.
Nie należy zapominać o tym, że obecność roślin w sypialni po prostu uspokaja, co może ułatwiać zasypianie. Istnieje wiele miejsc nawet w niewielkim pokoju, gdzie można trzymać rośliny. Jakie kwiaty doniczkowe do sypialni najlepiej wybrać i czy rośliny zabierają tlen w sypialni? Warto postawić na niewielkie okazy, które bez problemu zmieszczą się na parapecie, szafce nocnej, półce lub w specjalnym, wiszącym kwietniku.
Czy rośliny zabierają tlen w sypialni?
W ciągu dnia rośliny przeprowadzają proces fotosyntezy, czyli pochłaniają ze swojego otoczenia dwutlenek węgla oraz wodę, a następnie przy współudziale promieni słonecznych są w stanie wydalać tlen. Z kolei w ciągu nocy pobierają tlen i pozbywają się ze swoich tkanek dwutlenku węgla i wody. Z tego powodu wiele osób obawia się trzymać rośliny w pomieszczeniach przeznaczonych do spania, ponieważ boi się tego, czy rośliny zabierają tlen w sypialni. Z naukowego punktu widzenia nie ma jednak powodów do obaw. Kilka roślin w sypialni nie będzie stanowić dla nas większej konkurencji w walce o tlen. Nie powinno się jednak zamieniać sypialni w dżunglę pełną roślin. Wtedy owszem, mogą wystąpić trudności z nocnym wypoczynkiem – sen będzie niespokojny i mniej regenerujący. Optymalna liczba roślin w sypialni to 2-3 okazy o niewielkich rozmiarach. Warto jednak wiedzieć, że istnieją także takie gatunki roślin, które produkują tlen przez całą dobę.
Zobacz też: firanki do salonu
Jakich kwiatów nie trzymać w sypialni?
To, jakich kwiatów nie trzymać w sypialni, wcale nie wynika z ich właściwości fotosyntezy. Przeciwskazaniem jest inna, mało oczywista właściwość, czyli woń. Rośliny o wyjątkowo intensywnym zapachu mogą podrażniać drogi oddechowe, jeśli spędzamy w ich otoczeniu zbyt dużo czasu, a na dodatek znajdujemy się z nimi w zamkniętym pomieszczeniu, takim jak sypialnia. O tym, jakich kwiatów nie trzymać w sypialni, powinni dowiedzieć się przede wszystkim alergicy. Jeśli wybiorą intensywnie pachnące rośliny, może pojawić się u nich katar, kaszel oraz ból głowy. W sypialni warto zrezygnować przede wszystkim z kwitnących roślin, takich jak róże, lilie, hortensje i hiacynty. Zatem jakie kwiaty doniczkowe do sypialni są bezpieczne?
Rośliny do sypialni oczyszczające powietrze
Rośliny w sypialni to dobry pomysł nie tylko ze względu na aktualną modę. Jeżeli wybieramy kwiaty doniczkowe do sypialni, warto postawić na rośliny poprawiające powietrze. Istnieją kwiaty do sypialni oczyszczające powietrze znacznie intensywniej od innych gatunków roślin. Co więcej, w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych można nabyć nawet rośliny, które wytwarzają tlen także nocą. Mimo tak dużych atutów rośliny do sypialni oczyszczające powietrze są stosunkowo łatwe w uprawie i nie wymagają dużej ekspozycji na słońce. Nie będą zatem stanowić dla nich przeszkody częściej opuszczane rolety czy też okna wychodzące na północ. W takich warunkach dobrze odnajdzie się na przykład zamiokulkas albo bluszcz w sypialni.
Zobacz też: firanki z gipury
Najzdrowsze kwiaty do sypialni
Istnieją szczególnie polecane przez botaników kwiaty do sypialni. Rośliny poprawiające powietrze działają jak naturalne filtry, które oprócz dwutlenku węgla neutralizują także inne, niekorzystne dla zdrowia związki chemiczne. Kwiaty na dobry sen są łatwe w uprawie i mogą neutralizować nawet wyjątkowo szkodliwe zanieczyszczenia w powietrzu, takie jak formaldehyd, aceton czy benzen. Najzdrowsze kwiaty do sypialni to te, które wytwarzają tlen także nocą. Dzięki temu rośliny w sypialni nie tylko cieszą oczy swoim pięknem, ale również dodatnio wpływają na nasz wypoczynek.
Najzdrowsze kwiaty do sypialni, a zarazem takie, które są bardzo łatwe w uprawie, to na przykład zielistka Sternberga. Rośliny poprawiające powietrze charakteryzują się długimi, zielonymi listkami o białych obwódkach. Warto nadmienić, że w tym przypadku proponujemy kwiaty do sypialni oczyszczające powietrze nie tylko z dwutlenku węgla, ale także kurzu oraz metali ciężkich. Za sprawą wydzielania fitoncydów zielistka ogranicza żywotność różnego rodzaju drobnoustrojów chorobotwórczych. Co ciekawe, te kwiaty do sypialni zarówno oczyszczające powietrze, jak i zmniejszają szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne. Dobrze zatem umieszczać je nieopodal komputera albo telewizora. Do prawidłowego rozwoju zielistka potrzebuje stanowiska w półcieniu, dobrze znosi zarówno chłód, jak i gorąco. Umiarkowane podlewanie warto przeprowadzać co drugi lub trzeci dzień.
Rozważając rośliny do sypialni oczyszczające powietrze, warto wziąć pod uwagę aloes zwyczajny. Dobrze wszystkim znany sukulent ma grube, kolczaste liście o leczniczych właściwościach. Aloes wytwarza tlen nocą i oczyszcza powietrze. Rozrasta się szybciej od zielistki, jednak wymaga więcej ciepła i bardziej słonecznego stanowiska. Dodatkowy atut posiadania aloesu to możliwość wykorzystania zawartego w jego liściach żelu w celach kosmetycznych i zdrowotnych. Żel aloesowy można stosować na skórę na przykład w celu łagodzenia otarć i poparzeń.
Zobacz też: firany tureckie
Efektowne kwiaty do sypialni
Istnieją takie kwiaty na dobry sen, które charakteryzują się jednocześnie wyjątkowo urokliwym wyglądem. Efektownie zaprezentuje się na przykład pospolity bluszcz w sypialni. Ta roślina nie tylko pozytywnie wpływa na samopoczucie osób przebywających w sypialni, ale także naturalnie pnie się, co można wykorzystać w wielu ciekawych aranżacjach. Bluszcz w sypialni można podwiesić na kwietniku lub swobodnie puścić wzdłuż regału. W miarę rozrastania można zaczepiać pnącza bluszczu o kolejne meble. Warto jednak wspomnieć o tym, że bluszcz pospolity to stosunkowo wymagająca w uprawie roślina. Wymaga regularnego podlewania i źle znosi bezpośrednią ekspozycję na słońce. Prostsza alternatywa dla początkujących miłośników kwiatów to z pewnością sansewierie. Te kwiaty doniczkowe do sypialni są mało wymagające w uprawie, za to bardzo efektowne ze względu na swoją bogatą kolorystykę, a także długie i wąskie liście. Co ważne, sansewieria produkuje tlen także w nocy.
Opisując najzdrowsze kwiaty do sypialni, nie sposób nie wspomnieć o skrzydłokwiacie. Roślina stosunkowo łatwa w uprawie charakteryzuje się przepiękną prezencją, oczyszcza powietrze z toksyn i produkuje tlen przez całą dobę. Skrzydłokwiat ma duże, ciemnozielone liście, a odpowiednio pielęgnowany zawiązuje także długie, białe kwiaty. Ponieważ kwiaty skrzydłokwiata prawie nie mają zapachu, ich obecność nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i samopoczucia alergików.