- Urządzanie wnętrz
- 1364 odwiedzających
Jak zapewnić sobie odpowiednią ilość prywatności? Najlepiej podstawić na firany. Styl industrialny nie zawsze przewiduje ich obecność w pomieszczeniu, jednak w dzisiejszym artykule udowodnimy, że firanki świetnie sprawdzają się we wszystkich rodzajach wnętrz. Jedyne co trzeba zrobić to dobrać odpowiednio ich materiał, kolor i splot. Dowiedz się, na jakie firanki postawić, urządzając dom w stylu industrialnym.
Czym charakteryzuje się styl industrialny? Czym różni się od loftu?
Zarówno styl industrialny, jak i loftowy mają wspólną przeszłość i podstawowe zasady związane z aranżacją przestrzeni. Wywodzą się z przemysłowych fabryk, zyskały dużą popularność w Stanach Zjednoczonych oraz charakteryzują się surowością, minimalizmem i prostotą. Styl industrialny jest jednak o wiele bardziej surowy od loftu. Nie uświadczymy w nim praktycznie żadnych dekoracji, a całość będzie utrzymana w chłodnych, stonowanych i w większości w ciemnych kolorach – odcieniach szarości, grafitów, bieli i czerni. Loft charakteryzuje się dużo większą przytulnością oraz możliwością wplatania w niego cieplejszych barw. Wnętrza industrialne to przede wszystkim:
- materiały takie jak cegła, beton lub metal,
- duże okna, przestronna przestrzeń, do której wpada światło z zewnątrz,
- widoczne elementy konstrukcyjne,
- żarówki zamiast klasycznego oświetlenia lub metalowe, geometryczne kinkiety,
- minimalna ilość ścianek działowych.
Co pasuje do stylu industrialnego?
Wnętrza w stylu industrialnym są autentyczne i estetyczne. Znajdziemy w nich wspomniane już duże okna, które nierzadko sięgają niemal od podłogi do sufitu. Żeby czuć się dobrze w takich wnętrzach, trzeba zapewnić sobie odpowiednią ilość prywatności. To zadanie umożliwiają firany oraz zasłony, które będą dobrze dopasowane do tego stylu. Chociaż roletami również jesteśmy w stanie osłonić się przed wzrokiem osób z zewnątrz czy nadmierną ilością światła, zapewne zablokujemy nimi większość widoków oraz ograniczymy możliwość korzystania ze światła naturalnego, zamiast sztucznego. Do wnętrz o charakterze industrialnym najlepiej pasują firanki w odcieniu złamanej bieli, kremowym lub poszarzonym. Czyste, jasne biele również prezentują się bardzo dobrze. Jest to jednak styl, w którym odrzucić powinniśmy wszystkie śmiałe propozycje takie jak soczyste kolory i barwione tkaniny na firanki.
Jakie powinny być firany industrialne?
Jako że w stylu industrialnym dominuje przede wszystkim prostota i minimalizm to właśnie takie należy dobierać do niego firany. Koronki, hafty i pokaźne zdobienia to zdecydowanie coś, z czego powinniśmy zrezygnować. Dobrze sprawdzi się metalowy karnisz, który odcieniem będzie pasował do innych dodatków wykonanych z tego samego materiału, znajdujących się we wnętrzu. Stawiajmy na gładkie materiały, a jeżeli zależy nam na dodatkowych walorach estetycznych, można kierować się w stronę:
- określonego poziomu sztywności materiału lub lejących się tkanin,
- wykończeń – delikatnego mienienia się w promieniach słońca lub splotu w pełni matowego.
Firany w stylu industrialnym mogą być wykonane przykładowo z organzy, woalu lub tiulu. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety oraz dobrze komponuje się z omawianym nurtem wnętrzarskim. Organza w dotyku oraz na pierwszy rzut oka przypomina sztuczny jedwab. Jest lekką, gładką tkaniną o lejącej się strukturze. Świetnie się układa, charakteryzuje się dobrym poziomem przejrzystości oraz średnim stopniem sztywności.
Tiul jest delikatny i dość przejrzysty. Nie ogranicza drastycznie ilości wpadającego do pomieszczenia światła. Przeważnie wymaga prasowania, ale sprawdza się dobrze w miejscach o słabym dostępie do światła dziennego. Woal doskonale sprawdza się w nasłonecznionych miejscach, ponieważ ma nieco mniejszą przejrzystość niż np. tiul. Jest dość cienki, ale skutecznie osłoni nas przed wzrokiem przechodniów. Jest też plastyczny i bardzo ładnie się układa. Można wybierać spośród woali kreszowanych oraz klasycznych.
Styl industrialny – dodatki do wnętrza
Firany industrialne to podstawowy dodatek do każdego wnętrza, w którym brakuje ciepła, a jak wiadomo – we wnętrzach industrialnych jest o to łatwo. Ponieważ nie stawiamy w nich doniczek, ozdób czy obrazów, przytulność trzeba zyskać w nieco inny sposób, wprowadzając w przestrzeń delikatne akcenty. Do firanek industrialnych dobierz grube gładkie zasłony w odcieniach szarości lub grafitu. Jeżeli we wnętrzu znajdują się już metaliczne dodatki, można postawić na zasłony z ołowianką lub połyskliwą, dyskretną nicią.
Zobacz firanki industrialne i nowoczesne w naszym sklepie.