Styl boho cechuje duża niejednorodność i ogromne możliwości aranżacyjne. Teoretycznie dobór firanek do tego nurtu wnętrzarskiego powinien być prosty, jednak czasami im więcej mamy możliwości, tym trudniej podjąć słuszną decyzję. W dzisiejszym artykule spróbujemy zdefiniować charakterystyczne elementy tego stylu, a także podpowiemy, jakie rodzaje firanek sprawdzą się do poszczególnych pomieszczeń w stylu boho. Dowiedz się, jak dobrać firanki, urządzając mieszkanie boho.

Charakterystyka stylu boho we wnętrzach

Sama nazwa stylu wywodzi się ze zwrotu „la bohème”, który odnosi się do cyganerii, czyli grupy młodych artystów, którzy łączyli elementy kreatywne we wnętrzach, wykorzystując do tego dostępne im przedmioty i środki. W tym nurcie wnętrzarskim króluje ogrom dodatków, wzorów, pamiątek z podróży i rękodzieła. Nie brakuje w nim gobelinów, wielokolorowych dywanów czy luster w biżuteryjnych ramach. Pożądane są także dekoracje z motywem łapacza snów czy motywami zwierzęcymi. W takich wnętrzach dominują kolory ziemi, jednak akcenty w całkowicie innych barwach również są dopuszczalne. Powinno być przytulnie, komfortowo i nieco egzotycznie. Urządzając mieszkanie lub poszczególne pokoje w stylu boho można czerpać ze stylu rustykalnego, eklektycznego, eko, folkowego czy etnicznego.

Jak ozdobić okno w stylu boho?

Okna w stylu boho to centralny punkt każdego pomieszczenia. Powinny w taki sam sposób jak pozostałe dodatki kreować luz i przytulność charakterystyczne dla tego stylu. W tym celu wykorzystamy przede wszystkim firanki – to właśnie one będą głównym tematem dzisiejszego artykułu. Jakie mogą być firanki w stylu boho?

  • Powycinane w dolnych częściach w łukowate kształty,
  • ozdobione dużą ilością haftów, ciekawych motywów kwiatowych, łapaczy snu czy ornamentów,
  • mogą mieć dodatkowe przeszycia i falbany, ale warto je dodatkowo poupinać w fantazyjne kompozycje.

Styl boho uwielbia chwosty, luźno zwisające linki i makaroniki czy taśmy. Całość idealnie uzupełniają kwiaty ustawione na parapecie czy podłodze w doniczkach w etniczne wzory.

Jakie firanki boho krótkie wybrać?

Firanki boho krótkie to doskonały wybór wszędzie tam, gdzie ich naczelną funkcją nie jest ochrona przed wzrokiem przechodniów, ale udekorowanie pomieszczenia. Można stosować je samodzielnie, jeśli przestrzeń nie jest nadmiernie oświetlona światłem naturalnym lub w przeciwnym wypadku, połączyć je z dłuższymi firanami i zaciemnić w ten sposób pomieszczenie. Szczególnie w przypadku krótkich modeli łatwo wyeksponować ich dekoracyjne walory, ponieważ te znajdują się na wysokości naszego wzroku. Jest to zatem najlepsza okazja na przywieszenie do nich pomponików, frędzli, chwostów i innych dekoracji.

Firanka do sypialni boho – jaka powinna być?

Firankom w sypialni należy poświęcić szczególną uwagę, ponieważ od ich dobrego dopasowania zależy nasz komfort i wypoczynek. Mogą być wykonane między innymi z:

  • woalu – to delikatny i miękki materiał o lejącej strukturze. Ładnie rozprasza światło i najczęściej występuje w kolorze białym lub ecru. Ten drugi doskonale połączy się z kolorami ziemi i mozaikami w stylu boho. Do tego rodzaju pomieszczeń wybierajmy woal kreszowany. Woal daje się bardzo ładnie upinać.
  • tiulu – który może być haftowany, przez co często bywa wybierany do aranżacji boho. Tiul jest delikatny i świetnie łączy się z gipiurą. Nie będzie nadmiernie przyciągał uwagi, ale stanowił idealne dopełnienie wnętrza.
  • organzy – jest dosyć przejrzysta, odrobinę połyskliwa i chętnie wybierana do dosyć ciemnych wnętrz, w które trzeba wpuścić nieco światła. Wśród firanek z tego materiału znajdziemy haftowane, ładne wzory, jak również nadruki czy flokowania.
  • żakardu – którego nie trzeba prasować, jest łatwy w utrzymaniu w czystości i świetnie się układa. Przepuszcza stosunkowo dużo światła w porównaniu do innych rodzajów materiałów na firanki i jest jednym ze świetnych wyborów do wnętrz boho.

Na co zatem zwrócić uwagę, wybierając firanki boho do sypialni? Przede wszystkim na stopień przepuszczalności światła, kolor oraz zdobienia. Zanim zamówimy konkretne produkty, trzeba pomyśleć też o tym, czy mamy zamiar je upinać. Wówczas podczas zdejmowania wymiarów trzeba zamówić nieco więcej tkaniny. Ponieważ styl boho charakteryzuje się tylko pozorną niedbałością, warto jest wybierać materiały, które się nie gniotą. Starannie dobrane firanki świetnie połączą się z roślinami, wikliną, elementami jutowymi, bawełną czy lnem.

Firana w stylu boho do kuchni i salonu

Styl boho w kuchni i salonie może być maksymalnie dekoracyjny. Świetnie sprawdzą się tutaj kryształki, koronki czy ozdobne dodatki, które podkreślą obecność tego stylu również w omawianych pomieszczeniach. W kuchni można postawić na zazdrostki boho czy krótsze firany poupinane w taki sposób, by nie przeszkadzały w użytkowaniu blatu w kuchni. W salonie natomiast mamy pełną dowolność w zakresie wykorzystywania dekoracyjnego charakteru firan. Warto uzupełnić je też stylowymi zasłonami.

Firany w stylu boho nie tylko przy oknach!

Ponieważ charakterystyczną cechą stylu boho jest przytulność oraz ciepło, firan wcale nie trzeba używać wyłącznie przy oknach. Świetnie sprawdzają się rozwieszone także nad łóżkiem, obok hamaka czy wiszącego fotela. Z ich pomocą można wykonać fantazyjny baldachim lub dekorację ścienną. Kluczem jest jedynie to, by nie wybierać wówczas prostych firanek znanych ze stylów nowoczesnych i industrialnych. W tym przypadku sięgajmy po ozdobne propozycje z łapaczami snów, kwiatami oraz geometrycznymi wzorami. Wyhaftowanymi w ciekawe wzory tkaninami można wyłożyć również łóżko, fotele, leżanki, a nawet szafeczki nocne. Na tych ostatnich, jak również na wszelkich blatach i stolikach warto poukładać żakardowe bieżniki, które doskonale będą korespondować z firanami.

Na jakie kolory firan stawiać w stylu boho?

Jak już wspomnieliśmy, styl boho uwielbia kolory ziemi. Sprawia to, że firanki najlepiej wybierać w:

  • chłodnych odcieniach bieli – jeśli we wnętrzu znajdują się też takie barwy jak błękit, granat czy chłodne odcienie beżu.
  • kolorach kremowych o ciepłej temperaturze – jeżeli w pomieszczeniu dominują ciepłe brązy czy zielenie.

Do firan można dokupić zasłony, które najlepiej dobierać do firan na zasadzie kontrastu. Jeżeli zdecydowaliśmy się na mocno haftowane lub wzorzyste firanki, zasłony powinny być nieco mniej rzucające się w oczy np. jednolite z ołowianką lub całkowicie gładkie. Dzięki temu nie spowodujemy wrażenia przesytu i skierujemy uwagę odbiorcy na te elementy aranżacji, na których nam zależy.

Jak dobrać firanki w stylu boho?
Produkt dodany do listy życzeń

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej...