Wiele osób zastanawiając się, co to znaczy minimalizm, wyobraża sobie surowe wnętrza z prostymi meblami występującymi przede wszystkim w czarnym lub białym kolorze. W rzeczywistości okazuje się jednak, że minimalistyczny styl domu to bardzo dobry sposób na pobudzenie wyobraźni i na znalezienie rozwiązań, które będą cechowały się jak największą funkcjonalnością. Dom minimalistyczny to również godny uwagi pomysł dla osób ceniących sobie porządek, ale niekoniecznie mających czas na dokładne sprzątanie wszystkich pomieszczeń. Wynika to z faktu, że minimalistyczny salon czy kuchnia pozbawione są zbędnych ozdób, które często najbardziej się kurzą i okazują się dużym problemem przede wszystkim dla alergików.

To mit, że minimalistyczne mieszkanie wiąże się z pomieszczeniami pozbawionymi charakteru i jakiegokolwiek wyrazu. Wbrew pozorom jest to styl, który skupia się na przemyślanym łączeniu ze sobą poszczególnych elementów w taki sposób, aby wnętrze wyróżniało się funkcjonalnością i dobrym gustem. Z tego też powodu minimalistyczne wnętrza mieszkań stają się coraz bardziej popularne. Warto poznać wszystkie cechy stylu minimalistycznego i dowiedzieć się, dla kogo mieszkanie w stylu minimalistycznym będzie najlepszym wyborem.

Zobacz też: firanki do salonu

Zasady minimalizmu w domu - co to znaczy minimalizm i dlaczego warto się na niego zdecydować?

W ostatnim czasie coraz więcej osób popełnia duży błąd, sądząc, że styl minimalistyczny we wnętrzach wiąże się przede wszystkim z wyrzeczeniami, takimi jak konieczność rezygnacji z ulubionej kolekcji figurek, pozbycie się wszystkich pamiątek czy brak jakichkolwiek ozdób. To mit, że dom minimalistyczny jest domem surowym i pozbawionym duszy. Wbrew pozorom jeśli chodzi o styl minimalistyczny mieszkanie w nim urządzone może przyciągać uwagę niezwykłym charakterem i świetnie wyrażać osobowość domowników. Z tego też powodu warto poznać najważniejsze zasady minimalizmu w domu i dowiedzieć się, dlaczego styl minimalistyczny we wnętrzach zyskuje coraz większą popularność:

- więcej nie zawsze znaczy lepiej - na przestrzeni lat bardzo często gromadzimy w domu rzeczy, do których mamy pewien sentyment albo których szkoda byłoby nam się pozbyć, mimo że nigdy więcej z nich nie skorzystamy. Tego typu drobiazgi bardzo często zajmują dużo przestrzeni, przez co nie mamy gdzie pomieścić rzeczy, których naprawdę potrzebujemy. W efekcie kupujemy kolejne pudełka lub szafki, które miałyby nam pomóc w utrzymaniu porządku. Zasady minimalizmu w domu sprawiają, że możemy pozbyć się niepotrzebnych rzeczy, zyskując dzięki temu znacznie więcej przestrzeni. W efekcie może okazać się, że nasz minimalistyczny salon stał się większy o kilka metrów kwadratowych, a minimalistyczna kuchnia bez trudu mieści wszystkie ważne produkty spożywcze i potrzebne do gotowania akcesoria,

- jeden styl i najważniejsze kolory - minimalistyczne wnętrza mieszkań to przede wszystkim jeden przewodni styl (na przykład nowoczesny, industrialny czy skandynawski) i kilka powtarzających się kolorów. To sprawia, że minimalistyczny styl domu wcale nie musi oznaczać wnętrz pozbawionych wyrazu - z powodzeniem możemy zdecydować się na kontrastowe odcienie ścian czy mebli, na przykład na wszelkiego rodzaju czerwienie, szarości, pomarańcze czy zieleń. Warto wybrać styl i kolory, z którymi czujemy się dobrze lub mamy miłe skojarzenia - wówczas nasz dom minimalistyczny zyska niezwykłą, przytulną atmosferę, która pomoże nam się wyciszyć i odpocząć,

- ograniczenie dekoracji - jeśli chodzi o styl minimalistyczny mieszkanie, które w nim urządzimy, nie powinno zwracać uwagi licznymi ozdobami w różnych stylach. Tego typu dekoracje sprawiają, że stajemy się rozproszeni i miewamy duże problemy z koncentracją. Dlatego też tak często mówi się, że minimalistyczny styl domu sprzyja skupieniu oraz wyobraźni. Urządzając minimalistyczny salon lub kuchnię, warto zdecydować się na proste meble i funkcjonalne dodatki, które ułatwią nam wykonywanie codziennych obowiązków, ale nie sprawią przy tym, że wnętrze wyda się bardziej zagracone. Kreatywne pomysły na urządzenie mieszkania w stylu minimalistycznym pozwalają na stworzenie niezwykle ciekawych projektów, które zachwycają praktycznością i świetnym wyglądem.

Zobacz też: firanki do kuchni

Dla kogo mieszkanie w stylu minimalistycznym okaże się najlepszym wyborem?

Wbrew pozorom minimalistyczne mieszkanie to bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich osób, którym podoba się określony styl i które chciałyby mieć większą kontrolę nad rzeczami skrywanymi w pudełkach czy szafkach. To również godny uwagi pomysł, jeśli ktoś z domowników zmaga się z alergią i często cierpi z powodu łzawiących oczu lub męczącego kataru. Jako że cechy stylu minimalistycznego mówią o pozbyciu się zbędnych ozdób, pozbycie się kurzu okazuje się znacznie prostszym zadaniem i zajmuje mniej czasu. Dzięki temu nie musimy podczas sprzątania za każdym razem zdejmować z półek wielu dekoracji i gimnastykować się, by dotrzeć do wszystkich trudno dostępnych miejsc. Dlatego też pomysły na urządzenie mieszkania w stylu minimalistycznym mogą stać się niezwykle cenne dla osób, które nie przepadają za czasochłonnymi porządkami.

Rozważając, dla kogo mieszkanie w stylu minimalistycznym będzie najbardziej odpowiednie, warto również wspomnieć o osobach, które często się przeprowadzają. Jeżeli wynajmujemy mieszkanie, uwielbiamy podróże lub z powodu pracy musimy często zmieniać adres zamieszkania, cechy stylu minimalistycznego ułatwią nam pakowanie oraz przenoszenie wszystkich rzeczy. Minimalistyczne wnętrza mieszkań okazują się bowiem lepiej przemyślane i trudno w nich o zbędne meble czy drobiazgi. Dzięki temu podczas przeprowadzki nie musimy zastanawiać się, które rzeczy ze sobą zabierzemy ani gdzie je pomieścimy. To sprawia, że jeśli rozważamy styl minimalistyczny mieszkanie, które w myśl jego zasad urządzimy, będzie cechowało się jeszcze większą funkcjonalnością.

Zobacz też: firanki z gipury

Styl minimalistyczny we wnętrzach - od czego powinniśmy zacząć?

Mimo że zasady minimalizmu w domu należą do niezwykle przydatnych, niewiele osób decyduje się na wprowadzenie ich wszystkich w życie w krótkim czasie. Dzieje się tak, ponieważ minimalistyczny pokój dzienny czy minimalistyczna kuchnia wymagają bardzo dobrych umiejętności organizacyjnych, a także poradzenia sobie z sentymentami, które tylko na pozór wydają nam się ważne. Często okazuje się, że przedmioty, do których nie jesteśmy aż tak bardzo przywiązani ani które nie są żadnymi ważnymi rodzinnymi pamiątkami, zajmują wiele cennego miejsca w półkach i schowkach. Wówczas pomysły na urządzenie mieszkania w stylu minimalistycznym pomagają ocenić, które z nich należą do naprawdę istotnych. Na przykład minimalistyczna kuchnia nie musi przyciągać uwagi niezliczonymi magnesami znad morza czy nieużywanymi ozdobnymi słoiczkami.

Zastanawiając się, co to znaczy minimalizm, warto również pamiętać o tym, że przeobrażanie mieszkania w minimalistyczne to zazwyczaj nieco dłuższy proces. Dlatego też dobrym pomysłem będzie wprowadzanie zmian stopniowo. Możemy z powodzeniem zacząć od posegregowania ubrań czy wszelkiego rodzaju ozdób, które jako pierwsze rzucają nam się oczy i które od pewnego czasu bardziej nam przeszkadzają, niż w czymkolwiek pomagają. Styl minimalistyczny we wnętrzach wiąże się również ze zrezygnowaniem z mebli, które nie są nam aż tak bardzo potrzebne. Zazwyczaj jest to również następstwem pozbywania się drobiazgów - zwalniając kolejne szuflady i półki, zauważamy, że niektóre regały czy komody stoją zupełnie puste.

Czy minimalistyczne mieszkanie zwiększa efektywność pracy?

Osoby, które nie wiedzą, co to znaczy minimalizm, obawiają się, że wnętrza ich domów staną się pozbawione charakteru i tym samym negatywnie wpłyną na wyobraźnię. Warto jednak wiedzieć, że minimalistyczne mieszkanie nie tylko pozwala lepiej wyrazić osobowość domowników, ale również poprawia ich efektywność pracy oraz kreatywność. Dzieje się tak, ponieważ w przemyślanym wnętrzu możemy łatwiej się skupić i uniknąć czynników, które nas dekoncentrują. Dlatego też zastanawiając się, dla kogo mieszkanie w stylu minimalistycznym będzie dobrym rozwiązaniem, warto wziąć pod uwagę osoby pracujące lub uczące się zdalnie. W uporządkowanym wnętrzu będą mogły lepiej zorganizować swoje obowiązki.

Zobacz też: firany tureckie

Minimalistyczne mieszkanie - wszystko, co warto wiedzieć o cechach stylu minimalistycznego
Produkt dodany do listy życzeń

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej...