- Urządzanie wnętrz
- 467 odwiedzających
Kolor odgrywa istotną rolę we wnętrzu. Ma decydujący wpływ na to, jak czujesz się w pomieszczeniu, a także podkreśla charakter mieszkania. Należy znać funkcję kolor - wybór kolorystyki jest związany z podziałem pomieszczenia na różne strefy i funkcje, a także wiąże się z indywidualnymi upodobaniami domowników.
Inna barwa będzie użyta podczas aranżowania sypialni, inna w trakcie urządzania gabinetu, a jeszcze inna w salonie. Wszystko w zależności od tego, czy w pomieszczeniu będziesz pracować, czy odpoczywać.
Kolor wprowadza we wnętrze odpowiedni nastrój, relaksuje lub powoduje zdenerwowanie, dodaje energii lub przygnębia.
Dobierz kolor wnętrz do własnych preferencji
Zauważ jaki kolor pozytywnie wpływa na Twój nastrój, co sprawia, że czujesz się komfortowo i jest Ci przyjemnie w danym pomieszczeniu. Dobór kolorów wymaga zazwyczaj wiedzy, doświadczenia i wyczucia. Podczas podejmowania decyzji dotyczącej danej barwy należy wziąć pod uwagę jakie kolor wywołuje skojarzenia i w jaki sposób wpływa na samopoczucie osób, które przebywają w danym wnętrzu. Warto zauważyć, że kolor jest szybciej zauważany niż faktury/kształty i wywołuje tym samym różnorodne emocje.
Poprzez właściwy dobór koloru można optycznie powiększyć małe pomieszczenie. Pozbawione słońca pomieszczenia położone na północy znów mogą stać się przytulne, przyjemne i oświetlone. Odpowiedni dobór kolorów sprawia, ze niektóre elementy aranżacyjne w pomieszczeniu są dominujące, a inne są jedynie w tle. Symbolika barw odgrywa wielką rolę i jest nawet zakodowana w podświadomości! Biel to czystość, złoto to bogactwo, a elementy ostrzegawcze zazwyczaj są czerwone. Kolory można też podzielić na te uspokajające i energetyzujące. Podczas aranżowania wnętrza należy opierać się o znajomość tego jak kolory oddziałują. Wtedy cały proces może zakończyć się tylko sukcesem.
Zobacz także: kolorowe firanki
Jak dobrać kolory wnętrz?
1. Określ charakter wnętrza i wybierz kolor wiodący. Intensywniejsze barwy powinno się stosować w elementach, które można łatwo wymienić. Dzięki nim projekt będzie znacznie odważniejszy, ale też będzie można je zmienić, gdyby przeminęła moda, czy też pojawiłaby się chęć zmiany na inny kolor. Aranżacje, które są zaprojektowane w sposób taki, że wystepują tam jedynie kolory jednobarwne bardzo często są pozbawione przestronności i tej „wisienki”, która dodaje wnętrzu charakteru. Światło najlepiej wydobywa się dzięki zastosowaniu kontrastowych barw. Cały czas jednak należy pamiętać o optycznej równowadze pomieszczenia.
2. W tym podpunkcie zawrzemy wszystkie dodatkowe elementy, które można wykorzystać podczas zabawy z kolorami. Pastelowa barwa sprawia wrażenie dalszej (tak samo jak jasna), warto je wybrać w wąskim pomieszczeniu np. w przedpokoju, zaistnieje wrażenie oddalenia ścian.
Przeciwnie, gdyby chciało się skrócić podłużne pomieszczenie, należy je pomalować ciemniejszym kolorem. Ciemniejsze kolory wydają się bliższe. Wszystkie warianty kolorystyczne można zróżnicować poprzez zastosowane różnej struktury, gładka, jak i błyszcząca powierzchnia sprawia wrażenie bardziej oddalonej niż chropowata. Choć mogą być pomalowane na ten sam kolor.
3. - Fiolet jest uznawany za kolor elegancki. Warto go wykorzystywać w sypialni czy w salonie. Może być łączony z czerwony, zielonym.
- Szarość to bardzo dobre tło dla elementów posiadających intensywne barwy. Pasuje do minimalistycznego wnętrza. Może być wykorzystywany w salonie czy w łazience.
- Pomarańcz to kolor żywy i energetyczny. Zazwyczaj stosowany we wnętrzach śródziemnomorskich. Łączy się go z niebieskim i szarym. Może być wykorzystywany do wnętrz salonowych.
- Żółty to kolor słoneczny i radosny. Pasuje z fioletowym i niebieskim. Polecany do jadalni.
- Niebieski daje wiele ukojenia, dlatego jest polecany do miejsc odpoczynkowych. Do salonu czy sypialni. Pasuje do szarego, brązowego i białego.
Zobacz także: firany do sypialni
Jak prawidłowo sprawdzać kolory?
Kolory powinno się łączyć w świetle dziennym. Dopiero wtedy można zobaczyć ich realny odcień i sprawdzić, czy faktycznie spełniają oczekiwania. Warto wybrać maksymalnie 3 odcienie. W kwestii faktur ograniczenia nie istnieją. Do wyboru są gładkie, połyskliwe, matowe… To głównie one sprawiają, że wnętrze zyskuje ciekawy, indywidualny charakter. Zapraszamy do łączenia wzorów, dodatków i dopasowywania kolorów. Z czasem stanie się to łatwe i niesamowicie przyjemne!
Zobacz także: zasłony fioletowe