W tym artykule znajdziesz cenne podpowiedzi, w jaki sposób zabrać się do zakupu firanek. Przede wszystkim, zanim pomyślisz o zakupach, zapoznaj się z szerokością karnisza lub z docelową szerokością firany (warto tu zaznaczyć, iż firana powinna nachodzić około 10 - 20 cm z każdej strony na ścianę).

Sprawdź najlepsze wzory firanek w sklepie.

Jeśli już zapoznasz się z szerokością, weź pod uwagę wysokość. Przemyśl, czy firana będzie sięgała do parapetu, do połowy okna lub też do samej podłogi. Należy to zmierzyć od połowy żabki do momentu, w którym ma się kończyć. Jeśli firana ma sięgać do podłogi to musi się kończyć ok 2 - 5 cm nad podłogą. Wysokość firanki na szelkach ustal, mierząc odległość od górnej krawędzi karnisza, a jeśli chcesz firankę na przelotkach, to dodaj do tego jeszcze 3 cm.

Jak wyliczyć ilość firanki?

Jak znasz już szerokość karnisza, zastanów się jak mocno chcesz zmarszczyć firankę. Najbardziej popularne jest marszczenie podwójne. W tym przypadku szerokość karnisza powinnaś pomnożyć razy 2. Jeśli masz zamiar firankę pomarszczyć jeszcze bardziej należy pomnożyć razy 2,5 lub razy 3. Ważna informacja: podczas obróbki materiałowej (wyrównanie i obszycie brzegów) ilość firany zmniejsza się o około 10 cm. Co prawda niektóre taśmy umożliwiają dopasowanie szerokości firanki, ale zdarzają się też takie, które na to nie pozwalają. Warto zatem do każdej firanki doliczyć około 10 cm na wykończenie, niezależnie, czy będzie miała 2 czy 10 metrów. Pamiętaj tez, żeby dopasować liczbę metrów do wybranej taśmy marszczącej.
Przykład: Okno ma szerokość 150 cm, a karnisz ma 200 cm, a firankę chcesz zmarszczyć podwójnie. Ile zatem zamówić firanki? Długość karnisza razy 2 plus 10 cm, czyli 410 cm. Po obszyciu i zmarszczeniu firanka będzie miała idealnie 200 cm. Analogicznie dla marszczenia 1:2,5 zamów 510 cm, a dla marszczenia potrójnego – 610 cm.

Jak dobrać marszczenie do firanki?

To, jaką wybiera się firankę zależy od kilku czynników, m. in. rodzaju materiału, gęstości wzoru, a także pomieszczenia, w którym ma się znajdować. Przykładowo w salonie czy jadalni, która okna ma zwrócone na południe, potrzebna będzie gęsta firanka, która trochę zaciemni pomieszczenie i nada mu odpowiedniego charakteru. Tutaj najlepszym wyborem będą firanki z kreszu lub żakardowe firanki z gęstymi wzorami i oczywiście z mocnym marszczeniem. W kuchni oraz w pomieszczeniach naturalnie zaciemnionych, w których okna są od północnej strony, potrzebne będą firanki cienkie, takie jak woale, tiule czy markizety i mniej umarszczone. Podobnie w pokojach dla dzieci, światło nie powinno być zbytnio zasłonięte, więc najlepsze będą tutaj lekkie firanki żakardowe oraz tak jak w przypadku kuchni – woale, tiule i markizety.

Marszczenie powinno być dopasowane zarówno do pomieszczenia, jak również rodzaju firanki. Pamiętaj, że im mocniejsze marszczenie zastosujesz, tym mniej światła będzie wpadać przez okno.

  • W tradycyjnych firanka żakardowych zastosuj marszczenie w zależności od wielkości wzoru. I tak, drobne wzory możesz marszczyć dość mocno, w stosunku 1:2, a nawet do 2,5, natomiast do gęstych wzorów kwiatowych wystarczy standardowe, podwójne marszczenie lub mniejsze, czyli 1:1,5.
  • Lekkie i cienkie firanki z delikatnymi wzorami po całości lub z pasami najlepiej będą prezentować się z marszczeniem podwójnym lub razy 2,5.
  • Wzory szlakowe, czy to żakardowe, czy haftowane, a także te z aplikacją gipiurową wymagają odpowiedniej ekspozycji, dlatego nie oszczędzaj na materiale i zastosuj marszczenie na taśmie z kontrafałdą w stosunku 1:2,5, a nawet 1:3.

Wybór firanek jest obecnie bardzo duży. Z pewnością uda się wybrać najbardziej odpowiednią firankę do Twojego wnętrza. Największy wybór firanek znajdziesz w naszym sklepie. U nas zamówisz też usługę szycia w naszej profesjonalnej szwalni.

Powiązane artykuły:

Produkt dodany do listy życzeń

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej...