Wszyscy kochamy słońce we wnętrzach, jednak najlepiej jest mieć możliwość osłonięcia się przed nim, gdy mamy taką potrzebę. Niezastąpione wówczas stają się zasłony. Dzięki zasłonom można  w komfortowych warunkach uciąć sobie popołudniową drzemkę lub ograniczyć dopływ intensywnych promieni słonecznych w ciągu lata. Zasłony mają jednak nie tylko praktyczne, ale również dekoracyjne właściwości. Ich dobór oraz sposób upięcia istotnie wpływają na rozmiar wnętrza, mogąc optycznie je powiększyć, rozświetlić, dodać mu elegancji lub wprowadzić w nim intymną aurę. Poniżej przedstawiamy proste i efektowne sposoby upinania zasłon, które można dopasować do różnych okien oraz wystrojów wnętrz.

Najbardziej efektowne sposoby na upinanie zasłon

Im większe okna, tym więcej możliwości aranżacyjnych, jeśli chodzi o ich dekorację. Duże okna aż proszą się o długie, obfite zasłony. Zazwyczaj można puścić je swobodnie jako gładką taflę i już będą wyglądać pięknie. Wiele osób jednak upodobało sobie zasłony efektownie marszczone, a taki efekt wymaga już zastosowania odpowiedniej techniki.

Jeśli chodzi o upinanie zasłon sposoby na to są zróżnicowane. Upinanie najlepiej sprawdza się w przypadku lekkich, prześwitujących tkanin, jak na przykład woal, szyfon czy markizeta. Dają one też największe możliwości w tworzeniu różnorodnego, wielowarstwowego drapowania. Najbogatsze, skomplikowane upięcia pasują w szczególności do wnętrz w stylu wiktoriańskim. W przypadku innego wystroju bogato podpinane zasłony mogą okazać się zbyt przytłaczające. Wówczas lepiej zebrać dwie zasłony po obu stronach okna i podpiąć je za pomocą specjalnych chwostów, klamer, magnesów lub materiałowych podwiązek.

Kolor akcesoriów stosowanych do podpinania zasłon można dobrać do barwy zasłon lub zdecydować się na grę kontrastów. Podwiązki mogą celowo przykuwać uwagę, zwłaszcza jeśli zawierają dodatkowe ozdobniki. Pięknie prezentują się m.in. połyskujące w świetle kryształki, koraliki, metaliczne serduszka czy drewniane ornamenty. Szczególnie dobrze wyglądają one w przypadku gładkich, jednokolorowych zasłon, na których tle stają się bardziej widoczne.

Upięcia zasłon dopasowane do okien

Do okien z charakterystycznymi szprosami najlepiej pasują zasłony upięte w stylu klasycznym. To tradycyjna dekoracja okienna, która tworzy piękną oprawę dla okna. Doskonale sprawdzi się zatem na przykład lambrekin: gładka lub dodatkowo marszczona tkanina w górnej części okna. Zasłony mogą być z tego samego materiału co lambrekin, jednak mogą też delikatnie z nim kontrastować. Dobrze wygląda na przykład biały lambrekin z kwiecistymi zasłonami. Przy lambrekinie najlepiej wyglądają zasłony klasycznie spięte po obu stronach okna.

W przypadku małych okien dobrze sprawdzić może się jednostronne upięcie zasłony. Zagwarantuje ono więcej światła w pomieszczeniu, a jednocześnie zaprezentuje piękną dekorację okienną. Jednostronne upięcie zasłony jest także praktycznym rozwiązaniem w przypadku drzwi balkonowych, których można wówczas swobodnie używać, bez ryzyka uszkodzenia dekoracji okiennej. Z pozoru największe wyzwanie pod kątem upięcia zasłon stanowić mogą okna dachowe. Aby dekoracja okienna nie opadała pod kątem prostym ku podłodze, należy mocniej naciągnąć zasłony i dodatkowo przymocować je do ściany na wysokości jej załamania.

Zobacz także: firany

Jak podpiąć za długie zasłony?

Idealnie dopasowane zasłony to takie, które sięgają maksymalnie do podłogi. Jeśli będą za długie, mogą wyglądać niechlujnie i dodatkowo znacznie szybciej zbierają kurz. Kupno za długich zasłon wcale nie musi wiązać się z koniecznością skracania ich u krawcowej. Najprostszy, a zarazem najbardziej estetyczny sposób na to, jak upiąć za długie zasłony, to wcześniej wspomniane spięcie zasłon po dwóch stronach okna. Można zrobić to za pomocą chwost, klamer lub podwiązek, ale jeśli zasłony są naprawdę długie, alternatywę stanowi także zawiązanie każdej z nich na luźny supeł. Wówczas znacznie stracą na długości, a dodatkowo zyskają efektowne upięcie.

Nieco bardziej wymagający sposób na to, żeby podpiąć za długie zasłony, wymaga zastosowania małych szpileczek. To dobre rozwiązanie w przypadku pojedynczej, za długiej zasłony na oknie. Jeżeli zasłony zostały wykonane z gęstej tkaniny, takie upięcie może być prawie niewidoczne – nie sprawdzi się jednak w przypadku zwiewnego woalu. W zależności od designu zasłony można zagiąć materiał na zakładkę i delikatnie podpiąć go szpileczkami od strony okna. Innym sposobem jest wykonanie artystycznego marszczenia na całej długości zasłony, a następnie podpięcie go od strony okiennej za pomocą agrafki.

Zobacz także: zasłony do kuchni

Jak upiąć zasłony na żabkach?

Wśród metod wieszania zasłon najbardziej uniwersalne jest podpinanie ich za pomocą żabek. Ten sposób doskonale sprawdza się w sytuacji, gdy zasłona nie ma oczek ani szlufek, przez które można przełożyć karnisz. Zasłony upniemy na żabkach także w sytuacji, gdy wcale nie mamy w domu karniszy, a zamiast nich stosujemy mocowanie na szynach. Zasłony upięte na żabkach wyglądają elegancko i mogą efektownie się prezentować zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i w klasycznych.

Najprostszym sposobem, aby upiąć zasłony na żabkach, jest ich klasyczne podpięcie bez marszczenia. Trzeba jednak liczyć się z tym, że uzyskamy wtedy efekt gładkiej tafli, co nie każdemu może odpowiadać. Wiele zasłon wysokiej jakości posiada wszytą specjalną taśmę marszczącą, której pociągnięcie elegancko faluje tkaninę. Aby efekt ten został utrzymany, taśmę w pożądanej formie należy pochwycić żabkami. Najlepiej zacząć od brzegów zasłony i w równych odstępach podpinać żabki do samego środka. Atutem taśmy marszczącej jest dodatkowo fakt, że żabki nie są wcale widoczne i nie ma ryzyka uszkodzenia tkaniny zasłony. Jeżeli zasłony nie mają wszytej taśmy marszczącej, trzeba będzie pochwycić nimi właściwe brzegi zasłony.

W upinaniu zasłon za pomocą żabek najważniejsza jest precyzja oraz regularność. Odstępy pomiędzy żabkami powinny być idealnie równe, przy jednoczesnym zachowaniu podpięcia brzegów zasłony. Trzeba zatem liczyć się z tym, że prawdopodobnie nie da się idealnie podpiąć zasłony na żabkach za pierwszym razem. Konieczne będzie dokonanie drobnych modyfikacji, aby uzyskać równomierny efekt gładkich fal na tkaninie.

Zobacz także: zasłony dziecięce

Powiązane artykuły:

Powiązane produkty