Jednym z ważniejszych elementów aranżacji wnętrz jest dekoracja okienna. Firanki, zasłony, rolety – fantazyjnie upięte lub zachwycające swoją klasyczną formą. I choć na pierwszy rzut oka to zasłony wydają się ważniejszym elementem w dekoracji, to tak naprawdę miano to przysługuje firankom. Śnieżnobiałe, długie lub krótkie – bez nich dom wydawałby się pusty. Niestety, z czasem nawet one ulegają zniszczeniu, a ich kolor szarzeje. Czym wybielić firanki? Czy lepszym rozwiązaniem są domowe sposoby, czy może lepiej postawić na sprawdzone preparaty z drogerii?

Jak przechowywać firanki?

Odpowiednio dobrana dekoracja okienna nie tylko stanowi piękną ozdobę domu czy mieszkania, ale i pełni szereg ważnych funkcji. Firanki zapewniają nam intymność, chroniąc nas przed spojrzeniami przechodniów, zwłaszcza jeśli mieszkamy na parterze w bloku. Firanki to także niezastąpiona ochrona przed zanieczyszczeniami, które przedostają się z zewnątrz do wnętrza od razu po tym, jak otworzymy okno. Smog, pyłki, a nawet owady mają trudność przebić się przez włókna tkaniny. Jeśli dodamy do tego unoszący się kurz w M, zapachy domowe (m.in. te, które towarzyszą gotowaniu), a także przypadkowe plamy i powstałe zanieczyszczenia to mamy całkiem sporą listę rzeczy, które wpływają na wygląd firan. Nie bez znaczenia jest też czas użytkowania, a także rzecz najważniejsza, czyli przechowywanie i pielęgnacja. Jeśli regularnie nie będziemy prać i wybielać firanek, strzepywać z nich kurzu, to nawet najdroższy środek wybielający nam nie pomoże.

Jeśli chodzi o samo przechowywanie firanek, to zasada jest prosta. Po złożeniu ich, owijamy je niebieskim papierem, a następnie wkładamy do szafy, którą szczelnie zamykamy. Ochrona firanek przed wilgocią, promieniowaniem słonecznym i kurzem to klucz do ich dłuższego użytkowania. Jak często prać firanki? Większość osób robi to wtedy, kiedy myje okna. Przyjmuje się jednak, że średnio co 3 miesiące warto odświeżyć dekorację okienną. Zwłaszcza jeśli mieszkamy w ruchliwym miejscu czy blisko ulicy.

Pranie i wybielanie firan

Większość producentów firanek zachęca do ręcznego prania tekstyliów. To najlepszy sposób na to, aby uniknąć zniszczenia tkaniny. Jeśli wolisz prać firanki w pralce, wybierz program do prania delikatnych rzeczy, bez wirowania. Warto dodać, że temperatura prania powinna wynosić 30 st. C. Niektóre z firanek, na przykład żakardowe, można prać w temperaturze do 40 st. C. Aby uniknąć zagnieceń na firankach, nie wypełniaj bębna pralki do końca. Dobrym pomysłem jest również złożenie firanki i włożenie jej do specjalnego woreczka na pranie czy poszewki – dzięki takiej ochronie tkanina na pewno się nie uszkodzi i nie wymnie! Do prania polecamy specjalny proszek do prania firan. Taka forma regularnego odświeżenia i delikatnego wybielania firan powinna przynieść zadowalające efekty. Co jeśli tekstylia są poszarzałe lub zżółknięte, jak wybielić firanki? Warto postawić na domowe sposoby. Gotowe, mocne środki do wybielana firanek, które można kupić w drogeriach, nie zachwycają składem. Chemia uszkadza i osłabia włókna, przez co firanka posłuży nam znacznie krócej. Co w zamian? Babcine metody! Warto sięgnąć po produkty, które większość z nas ma w kuchni.

Zobacz też: firany na okna balkonowe

Jak wybielić firanki domowym sposobem?

Śnieżnobiałe firanki to prawdziwa ozdoba domu. Z czasem tracą one swoją świeżość i śnieżny odcień. Dzięki domowym sposobom i regularnej pielęgnacji można zatrzymać ten proces. Najpopularniejsze babcine metody na wybielanie firanek to oczywiście te z użyciem sody oczyszczonej, octu czy soku z cytryny. Oto kilka sprawdzonych trików:

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to środek niezbędny w kuchni i podczas sprzątania. Możesz dodać łyżeczkę sody do proszku do prania lub zdecydować się na namoczenie firan jeszcze przed włożeniem ich do pralki lub praniem ręcznym. Do miski z ciepłą, ale nie gorącą, wodą wklej 10 l wody i 500 g sody. Firanki namaczaj ok. godzinę lub dłużej, jeśli jest taka potrzeba, a następnie wypłucz. Co warto podkreślić, soda oczyszczona jest odpowiedzialna również za zmiękczanie tkanin.

Sól kuchenna

Sól kuchenna to sprawdzony sposób na wybielanie firanek, jednak tym razem proces namaczania odbywa się już po uprzednim wypraniu i wysuszeniu firan. Do miski z wodą wsyp sól w proporcji 1/2 szklanki na 5 l wody. Po wszystkim oczywiście firanki wypłucz i zawieś wilgotne na karniszu, dzięki czemu unikniesz prasowania.

Boraks

Boraks do efektywnego sprzątania to metoda dobrze znana naszym babciom. Przygotuj roztwór, 1 łyżka boraksu na każde 4 l wody i namaczaj firanki przez 30 minut, po czym je wypierz.

Amoniak

Jeżeli akurat masz w kuchni amoniak, może go użyć do wybielenia firan. Już jedna łyżeczka na litr wody wystarczy, aby zobaczyć różnicę. Namaczaj firanki, po czym wypierz je tak, jak zwykle.

Skorupki jajek

Skorupki jajek mają kilka ukrytych zastosowań, a pranie i wybielanie firanek to jedno z nich. Wrzuć skorupki do woreczka lnianego, po czym umieść go w bębnie pralki lub w miejsce z wodą. Wypierz firanki przy użyciu ulubionego detergentu.

Aspiryna

Aspiryna na ból głowy, rozdrobniona aspiryna na dziurę w zębie, a może tak aspiryna do wybielania firanek? Oczywiście, że tak! Namaczaj firanki w wodzie z dodatkiem 4-5 tabletek aspiryny, następnie wypierz tekstylia i ciesz się ich śnieżnobiałym kolorem!

Proszek do pieczenia

Wsyp torebkę proszku do pieczenia do używanego przez Ciebie proszku do prania i wypierz firanki. Wolisz tradycyjne namaczanie przed praniem? I w tym przypadku użyj jednej torebki proszku do pieczenia.

Sok z cytryny

Świeży sok z cytryny połącz z proszkiem do prania, dzięki czemu nie tylko wybielisz firanki, ale i nadasz im przyjemnego zapachu. Pralka też na tym zyska!

Ocet

Ocet na wybielanie firanek to także polecana metoda. Starczy pół szklanki octu w duecie z wodą, aby namoczyć firanki i przywrócić im ładny kolor. Możesz także dodać ocet do ostatniego płukania firanek, dzięki czemu będą one nieco usztywnione. To dobra alternatywa dla krochmalu.

Wybielanie firan nie musi oznaczać używania gotowych środków. Choć wybielanie firanek domestosem ma wielu zwolenników to pamiętaj, że metoda ta może uszkodzić tkaninę. Jeśli jednak chcesz ją wypróbować, to po namoczeniu firan w domestosie, nie używaj już żadnych detergentów do prania. Pozostała we włóknach piana z wybielacza w zupełności wystarczy.

Zobacz też: firany tiulowe

Powiązane artykuły:

Produkt dodany do listy życzeń

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej...