- Firany
- 39509 odwiedzających
- firany, dekoracje, porady, na okno, taśmy marszczące, szycie
Istnieje wiele metod, a także porad umożliwiających dobór taśmy marszczącej do firan i zasłon. Jednocześnie nie należy oszczędzać na taśmach marszczących, ponieważ to, w jaki sposób układa się firana jest zależne właśnie od właściwego doboru taśmy marszczącej.
Taśmy marszczące można podzielić na dwa rodzaje: bawełniane i żyłkowe. I tak, podczas zastosowania taśm w zasłonach, wybór właściwego rodzaju taśmy nie ma większego znaczenia, ale w przypadku doboru do firan jest to bardzo istotne, ponieważ firanki są zazwyczaj przeźroczyste i niewłaściwy dobór taśmy może popsuć cały oczekiwany efekt. Jeśli chodzi o firany najlepiej wziąć pod uwagę taśmy żyłkowe (czyli transparentne). Są bardzo wytrzymałe i praktycznie niepodatne na odkształcenia po praniu.
Do firan zaleca się stosowanie taśm, które posiadają 5 cm lub też szerszych, pozwala to osiągnąć efekt odpowiedniego ułożenia firany. Taśma posiadająca większą szerokość (czyli 7-10 cm) pozwala na wyjątkowo eleganckie ułożenie firan. W przypadku zasłon polecane są 5 cm taśmy. Z większymi taśmami należy być ostrożnym, ponieważ za szerokie bardzo zwracają uwagę i powinny być stosowane wyłącznie przy długich i szerokich firanach/zasłonach.
W kwestii siły marszczenia najczęściej spotyka się 1: 1,5 (tak więc 1,5 razy więcej tkaniny niż szerokość karnisza), 1:2 (2 razy więcej tkaniny niż szerokość karnisza), 1:2,5 i 1:3 (analogicznie jak w poprzednich przypadkach).
Istnieje bardzo dużo rodzajów marszczeń, dzielących się na regularne i nieregularne. Każdy z tych rodzajów posiada transparentność, szerokość oraz siłę marszczenia.
Rodzaje taśm marszczących
1) Taśma Kontrafałda, taśma zakładkowa. To kilka fałd firanek, znajdujących się w jednej zakładce, przy czym występuje przerwa kilkucentymetrowa (zazwyczaj do 10 cm) i znów pojawia się kontrafałda. To taśma nieregularnie marszcząca się, idealna to gładkich tkanin, haftowanych, z wzorem, które nie układają się w pionowe pasy. Ta taśma pozwala na najbardziej regularne ułożenie firan pośród wszystkich dostępnych na rynku taśm marszczących. Jest gwarancją stabilności firanki, jedyną wadą jest to, że nie można jej później rozciągnąć (a więc zawiesić na karniszu, który posiada inną szerokość), a także trudność podczas prasowania.
Standardowe marszczenia taśmy kontrafałda:
- 1:1,5 (na 1 metr karnisza marszczenie: 1,5 metra firanki)
- 1:2 (na 1 m karnisza marszczenie: 2 m firany)
- 1:2,5 (na 1 m karnisza marszczenie: 2,5 m firany)
- 1:3 (na 1 m karnisza marszczenie: 3 m firany)
- 1:3,5 (na 1 m karnisza marszczenie: 3,5 m firany)
Do tego dochodzi jeszcze kilka niestandardowych marszczeń:
- 1:2,2 (na 1 m karnisza marszczenie: 2,2 m firany)
- 1:2,4 (na 1 m karnisza marszczenie: 2,4 m firany)
- 1:2,6 (na 1 m karnisza marszczenie: 2,6 m firany)
2) Taśma Plisa, taśma ołówkowa. Jest to taśma plisująca, równo marszcząca. Taśma plisa marszczy w stosunku:
- 1:2 (na 1 metr karnisza marszczenie: 2 metry firany)
3) Taśma SMOK, taśma naprzemienna. Szczególnie polecana osobom, dla których istotny jest doskonały wygląd taśmy po zmarszczeniu. Zakładana niemal tak samo jak taśma plisa. Jest to taśma regularnie marszcząca się, sprawdza się w tkaninach, które posiadają pionowe pasy, są gładkie, czy wzorzyste.
Dostępne na rynku marszczenia taśmy smok:
- 1:2 (na 1 m karnisza marszczenie: 2m firany)
- 1:2,5 (na 1 m karnisza marszczenie: 2,5m firany)
Marszczenie poszczególnych materiałów:
- Organza: najlepiej upinać na taśmie zakładkowej 1:3. Jeśli ważne jest wyeksponowanie wzoru na firance wybieramy taśmę 1:2. Warto też wybrać organzę uszytą na przelotkach (czyli kołach). Organza nie jest łatwym materiałem, układa się w nieregularne rulony. Taki wybór jest szczególnie polecany w przypadku wnętrz nowoczesnych.
- Firanki woalowe (biel, ecru): najlepiej upinać na taśmie 1:2, 1:2,5 oraz 1:3, wtedy firanka woalowa prezentuje się najlepiej, w postaci rulonów z góry na dół.
- Wielokolorowy woal: najlepiej marszczyć w stosunku 1:2. Można rozważyć smok, kontrafałdę, plisę.
- Woal haftowany: jest najczęściej stosowany we wnętrzach rustykalnych, w tej sytuacji, niezwykle istotnym elementem jest marszczenie. Marszczenie minimum to 1:2,5, przy wyborze taśmy kontrafałdy. Nie są polecane taśmy smok, ani plisa.
- Woal z nadrukiem: w tej sytuacji najlepiej wybrać marszczenie 1:2,5, przy czym można wybrać taśmę smok, plisa, ale najlepszym wyborem będzie kontrafałda. Minimalne marszczenie w przypadku dużych wzorzystych elementów to 1:2 przy taśmie plisa lub smok.
- Woal kreszowany: najlepiej zastosować marszczenie 1:2, ponieważ przy mocniejszym marszczeniu firanka będzie zabierać dużo światła. Najlepszym wyborem będzie smok, ale można też wybrać plisę, czy kontrafałdę.
- Firany żakardowe nie powinny być mocno marszczone, ponieważ w dość znaczny sposób zasłaniają dostęp światła. Najlepsze będzie marszczenie 1:1,5 przy taśmie plisa (w przypadku firan z dużymi wzorami), albo 1:2 smok, plisa, kontrafałda przy mniejszych wzorach. Po wszyciu taśmy firana układa się bardzo dobrze, ponieważ posiada bardzo plastyczny materiał.
- Batyst najczęściej jest stosowany w nowoczesnych wnętrzach. Zazwyczaj dość mocno zaciemnia, nawet przy marszczeniu 1:2, dlatego nie powinno się tego materiału stosować w pomieszczeniach, które są mało doświetlone i posiadają małą ilość okien.
Wszystkie rodzaje taśm i marszczeń są dostępne w naszym sklepie. Każdą firankę i zasłonę na metry możesz zamówić u nas z profesjonalną usługą szycia, wybierając na stronie produktu opcję "zamów na wymiar".
Mamy nadzieję, że nasz przewodnik po taśmach marszczących stał się dla Państwa przydatny. W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu.
Powiązane artykuły:
- Jak usunąć wosk z obrusu
- Ile kupić firanki?
- Jaka taśma do zasłon
- Woal kreszowany co to jest
- Jak dobrać zasłony do koloru ścian
- Jak wybielić firanki w pralce
- Jak uszyć zasłony na taśmie
- Jak upiąć zasłony
- Modne zazdrostki do kuchni
- Jak usunąć wosk z obrusu
- Jak prać firanki, żeby nie prasować
- Jakie zasłony do szarych ścian