Historia firanek zaczyna się w dawnych, antycznych czasach. Wprawdzie wówczas daleko im było do obecnych tkanin, to jednak niektóre z ówczesnych funkcji spełniają do dziś. Skórzane zasłony zawieszane w przejściach i drzwiach wyznaczały granice zapewniające prywatność, a także eliminowały przeciągi i utrzymywały ciepło. Przesłony, które pojawiały się w starożytnych domach nie służyły dekoracji, wykonane były ze zwierzęcych skór, które mocno zaciemniały wnętrze. Z czasem zaczęto wykorzystywać wysuszone zwierzęce błony, które dostarczały światło i zapewniały prywatność.

Do XIII w. w otworach okiennych zawieszane były grube tkaniny, które w miarę przyzwoicie chroniły mieszkańców przed zimnem, przeciągami czy wścibskimi oczami. Właśnie w trzynastym stuleciu we Włoszech rozpoczęła się produkcja szkła i mozolnie w całej Europie zaczęły pojawiać się szklane okna. W okresie renesansu, kiedy to szklane okna stały się bardziej popularne, firany i zasłony zawieszane w otworach okiennych zyskały na swojej funkcjonalności, stawały się elementem wystroju.

Schyłek średniowiecza, narodziny firan

W XIV wieku na salonach możnowładców zaczęły pojawiać się firany mnie więcej w takiej formie jaką znamy dzisiaj. Miało to bezpośredni związek z bardziej masową produkcją jedwabiu, na który mogli pozwolić sobie wyłącznie najbogatsi. Firany w okresie renesansu zaczęły „zarażać” właścicieli pałaców i dworów. Wyraźnie zaczęły zaznaczać swoje piętno w baroku, w którym to mocniej dekorowano okna i stosowano także zasłony, które podciągane były do góry przy pomocy specjalnych sznurów. Styl rokoko przyniósł nowe rozwiązania, zasłony rozsuwane były na boki i symetrycznie okalały okna.

Rozkwit dekoracji okiennych

Na przełomie XIX i XX wieku rozpoczął się prawdziwy boom na firanki i zasłony. To w tym okresie projektowanie dekoracji okiennych rozpoczęło się na dużą skalę. Dekoracje okienne opływały bogactwem, okna były wręcz przeładowane formą. Szczególnie w epoce wiktoriańskiej. W tych czasach wymyślono wszelkie pochodne dla zasłon i firan dekoracje – lambrekiny czy draperie, zaczęto także łączyć w jedną całość różne materiały. Niewątpliwie olbrzymi wpływ na obecną formę dekoracji okiennych miała galopująca urbanizacja i rozwój miast. Ścisła zabudowa zdeterminowała projektantów do stworzenia przesłon z delikatniejszych materiałów, które przepuszczają promienie słoneczne, ale jednocześnie nie pozwalają zajrzeć do wnętrza. Do dzisiaj firany i zasłony pełnią właśnie taką funkcję.

Od zarania wieków ceniliśmy sobie prywatność, która podsuwała nam różne rozwiązania. Początkowo do zapewnienia prywatności posługiwano się zwierzęcymi skórami. Z czasem praktyczność połączono z funkcjami dekoracyjnymi i zaczęły pojawiać się w oknach mniej lub bardziej ozdobne tkaniny. Dzisiaj firanki oraz zasłony to jeden z podstawowych elementów ozdobnych wnętrz.