Odpowiedzi na te i inne pytania odnajdziesz w poniższym artykule.

Firany bardzo szybko przyciągają kurz, pochłaniają dym papierosowy i wszystkie inne zapachy, szczególnie te znacznie mniej przyjemne. Firany, które są wykonane z naturalnych materiałów (np. bawełna) narażone są jeszcze na oddziaływanie promieni słonecznych, co może spowodować żółknięcie i pojawienie się pęknięć.

Niegdyś do konserwacji firan, by przez długi czas wyglądały jak nowe, używało się mydlin, płukanek z wodą i sodą, gumę arabską, czy krochmalu ryżowego. Nawet do dziś często jest używany krochmal ryżowy. Można go przygotować poprzez ugotowanie 30- 80 dag ryżu w 2 szklankach wody, po czym odcedzić i dolać wrzątku do 1 litra, a następnie zanurzyć w tym wilgotne firany.

Znacznie częściej we współczesności wybierane są przydatne do tego proszki (np. DATO) i już nie trzeba podejmować żadnych dodatkowych działań.

Białe firany zazwyczaj po kilku praniach tracą kolor i lekko żółkną. W jaki sposób można o nie zadbać, w zależności od tego z jakiego są materiału?

I. Firany z włókna sztucznego

Najłatwiej wyprać firany wykonane z włókien sztucznych. Wrzuca się je do wody z dodatkiem proszku (do firan białych proszek powinien zawierać wybielacz optyczny). Podczas ostatniego płukania należy dodać środek, który zapobiega gromadzeniu się ładunków elektrostatycznych i to… wszystko.

II. Firany z tiulu

Firany tiulowe dobrze przed praniem zamoczyć na godzinę w chłodniejszej wodzie, dodając detergent. Potem odcisnąć wodę i umieścić w cieplejszej wodzie z dodatkiem detergentu. Tak naprawdę wiele zależy od stopnia zabrudzenia firany. Prać należy delikatnie ugniatając, a następnie zwrócić uwagę na miejsca, gdzie widać najwięcej brudu. Po takim wypłukaniu można je delikatnie usztywnić poprzez dodanie krochmalu ryżowego (proporcje powyżej).

III. Ażurowe firany

Zanim zabierzesz się za pranie ażurowych firan złóż je w kostkęAżurowe firany są szczególnie delikatne i narażone na uszkodzenia. Należ je prać delikatnie ugniatając w kąpieli przy użyciu niezwykle delikatnego detergentu. Następnie zostawiamy je do wyschnięcia, można je powiesić w oknie jeszcze delikatnie mokre, choć oczywiście nie mogą ociekać wodą.

IV. Frędzle na firanach

Jeśli posiadasz frędzle na firanach z pewnością wiesz, iż może się zdarzyć, że po praniu nie można ich wyrównać czy rozczesać. Jednak istnieje na to sposób! W chwili, gdy firana jest jeszcze mokra, należy zmarszczyć materiał i zebrać go w dłoni, w taki sposób, by frędzle zwisały i uderzać nimi w blat kuchenny czy też w umywalkę. Te same działania można powtórzyć, gdy frędzle będą już suche.

Prasowanie firan – tak czy nie?

Gdy firany już wyschną warto znaleźć czas na ich przeprasowanie. Prasować należy wzdłuż nitki, po to, aby nitki się później nie wyciągały. Jednocześnie można też zupełnie zrezygnować z prasowania i suszyć firany poprzez rozpięcie ich na specjalnych ramach lub też od razu na karniszu. Każde z tych rozwiązań na pewno sprawdzi się doskonale. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, który ze sposobów Ty preferujesz i uznajesz za skuteczniejszy.

Powiązane artykuły:

Produkt dodany do listy życzeń

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej...