- Instrukcje
- 3036 odwiedzających
- firany, zasłony, dekoracje, porady, szycie
Odpowiednio dobrana tkanina może określić klimat i charakter wnętrza. Jedne tkaniny są uznawane za bardziej nowoczesne, a inne za klasyczne. Wzory mogą być dostojne i wyrafinowane, lub też delikatne i eteryczne. Tkaniny umożliwiają dbałość o stylistyczną spójność wnętrza oraz unikatowy efekt końcowy. Lecz czym tak naprawdę jest tkanina?
Za tkaninę uznaje się wyrób płaski, który jest utworzony z 2-ch układów nitek: osnowy i wątku. Bardzo często produkowane tkaniny nie mają własnych nazw handlowych. Oznaczone są przy pomocy odpowiednich symboli, opartych na właściwym systemie klasyfikacyjnym.
Charakterystyka bawełny
Pośród włókien roślinnych największe znaczenie posiada bawełna. Jest bardzo często wybierana - to około 50% wszystkich wykorzystywanych surowców włókienniczych. Włókno bawełniane posiada kształt skręconej wstążki. Są to cienkie włókna, a ich wytrzymałość jest duża (WAŻNE! gdy jest mokra wytrzymałość znacząco się zwiększa). Posiada bardzo dobrą higroskopijność, łatwo usuwa się z nich brud. Jest miękka w dotyku, ciepła oraz miła. Kolor włókien jest zależny od gleby, pochodzenia, gatunku oraz warunków wegetacji. To wyjątkowe cechy celulozy powodują, że bawełna zalicza się do niezwykłych surowców włókienniczych. Bawełna jest wykorzystywana najczęściej do produkcji wyrobów w których niezbędna jest higroskopijność i odporność na działanie wody.
Zalety satyny
Choć bawełna to niekwestionowana królowa tkanin, są też księżniczki z Królestwa Tkanin. Satyna posiada coraz więcej zwolenników i jest coraz częściej wybierana. Trudno się dziwić, ponieważ posiada szereg korzyści, które przemawiają na jej korzyść. Bardzo częstym połączeniem jest satyna bawełniana. To połączenie właściwości bawełny z szlachetną satyną. To duet szykowności i delikatności satyny, a także ciepła i trwałości bawełny. Delikatna powierzchnia jest uzyskiwana dzięki wyjątkowemu splotowi włókien.
Tkanina żakardowa
Dużym uznaniem cieszy się też żakard. Jest tkaniną o rozbudowanych wzorach, są jedno lub wielobarwne. Wzory najczęściej tworzą motywy roślinne czy rodzajowe. Do wypełnienia wzorów stosowane są sploty takie jak: płócienny, czy atłasowy.
Zobacz także: firanki żakardowe
Czym charakteryzuje się woal?
Kolejnym przykładem tkaniny jest woal. To cienka prześwitująca tkanina. Splot jest włosowo –wątkowy. Produkowany z bawełna lub włókien sztucznych (np. poliestrów), lub też mieszanki. W tekstyliach domowych jest najczęściej używana w branży dekoracyjnej – na firankach. Woal to materiał niezwykle plastyczny, lejący, mleczny i przydaje się we wszystkich rodzajach dekoracji wraz z upięciami.
A może organtyna?
Organtyna to prześwitująca cienka tkanina, wykonana w całości z poliestru. Splot jest włosowo –wątkowy. Używana najczęściej w branży dekoratorskiej – na firankach. Organtyna jest nieco bardziej sztywna niż woal, bardziej przezroczysta. Może być stosowana nie tylko w firanach tradycyjnych, ale i w bardziej nowoczesnych dekoracjach. Zarówno woal, jak i organtyna posiadają dwie wersje: gładką i kreszowaną. Kreszowana nie musi być prasowana. Woal jak i organtynę kreszowaną po praniu należy suszyć w pozycji pionowej.
Tendina oferuje szeroką gamę tekstyliów dekoracyjnych. W ofercie znajdują się ekskluzywne pościele, prześcieradła, ręczniki i firanki. Wyróżniająca się kolorystyka, miłe wrażenie estetyczne, jakość i najmodniejsze wzornictwo - tym charakteryzują się tkaniny oferowane przez tendina.pl.
Zobacz także: firanki tiulowe
Powiązane artykuły:
- Jak usunąć wosk z obrusu
- Ile kupić firanki?
- Jaka taśma do zasłon
- Woal kreszowany co to jest
- Jak dobrać zasłony do koloru ścian
- Jak wybielić firanki w pralce
- Jak uszyć zasłony na taśmie
- Jak upiąć zasłony
- Modne zazdrostki do kuchni
- Jak usunąć wosk z obrusu
- Jak prać firanki, żeby nie prasować
- Jakie zasłony do szarych ścian