Podczas prania domowych tekstyliów, takich jak ręczniki, obrusy, czy firany, za każdym razem należy zwracać baczną uwagę na metkę, która jest dołączona do materiału. Na metce znajdują się zalecenia producenta dotyczące temperatury prania i prasowania. Stosowanie się do tych zasad jest gwarancją dłuższego użytkowania danej tkaniny.
Jakie jeszcze sposoby można wykorzystać, by zadbać o dostępne w domu tekstylia?

I. W jaki sposób dbać o obrusy?

Obrusy powinny być prane w pralce osobno, pamiętając o dostosowaniu temperatury i liczby obrotów do rodzaju tkaniny. Białe obrusy bawełniane mogą być prane w 90°C. Obrusy plamoodporne wymagają za to niskich temperatur – max. 40°C. Należy też użyć łagodnych środków piorących, ale nie są wskazane płyny do płukania tkanin czy wybielacze, które mogą zniszczyć powłokę ochronną, która pokrywa obrusy. Obrusy plamoodporne są nowością na rynku, ich niezastąpione właściwości spowodowały, że stały się HIT-em. Charakteryzują się dużą wytrzymałością, odpornością na plamy i zabrudzenia, a ich włókna nie absorbują wody. Większość plam można usunąć za pomocą ściereczki. Jak tkanina ocieknie z nadmiaru wody, obrus powinien być przewieszony przez linkę i przeczepiony za cztery końce materiału. Pranie powinno być suszone przez ok. 24 godziny.

Zanim zapadnie decyzja o prasowaniu obrusu plamoodpornego, trzeba przeczytać jego metkę, ponieważ większość nie wymaga prasowania.

II. W jaki sposób dbać o ręczniki frotte?

Ręczniki frotte najlepiej prać w 40 lub 60 °C. 60 stopni to najlepsza temperatura, która zapewnia właściwą higienę. Większa temperatura może spowodować uszkodzenie materiału i tym samym skrócić czas użytkowania ręcznika.
Zalecana jest zmiana ręcznika kąpielowego na czysty co dwa- cztery dni, szczególnie wtedy, gdy w łazience panuje duża wilgoć. Należy pamiętać o tym, że jeśli ręcznik jest przez dłuższy czas wilgotny to znak, że należy go niezwłocznie wyprać. Jeśli ręcznik jest stosowany do rąk powinien być prany ze zwiększoną częstotliwością, ponieważ korzysta się z niego jeszcze częściej.

Jednocześnie nie powinno się prasować ręczników. Prasowanie powoduje, że ręcznik staje się znacznie mniej puszysty i miękki.

III. W jaki sposób dbać o firany?

Podczas prania firanek istotne jest wybranie właściwej techniki prania. Firany posiadają delikatną strukturę włókien, a więc ich pranie wymaga szczególnej ostrożności. Należy je złożyć w kostkę, umieścić w powłoce pościelowej/poszewce od poduszki w celu ochrony delikatnych włókien i wyprać w pralce automatycznej. Dodatkowo nastawić program dla tkanin delikatnych i niską temperaturę prania oraz mniejszą liczbę obrotów.

Firanki typu spaghetti należy obowiązkowo prać w specjalnych workach, które zapobiegają splątaniu się sznureczków.
Firany można też wyprać ręcznie. Trzeba je wytrzepać, równo złożyć i moczyć około godziny w proszku do prania. W pomieszczeniu, gdzie pali się papierosy firanki muszą być moczone nawet kilkanaście godzin, gdy woda będzie ciemna należy je namoczyć kilkukrotnie, w znaczącej ilości zimnej wody.

Firany mogą też żółknąć z powodu działania promieni słonecznych, by przywrócić im śnieżną biel można użyć wybielacza lub też sody oczyszczonej.

Firany najlepiej wieszać jeszcze mokre, nie będą wtedy pogniecione. W przypadku tkanin sztucznych warto dodać w trakcie prania płyn elektrostatyczny, co spowoduje, że tkanina nie będzie się elektryzować.  
Firany wykonane ze sztucznych tkanin powinny być wieszane w łazience nad wanną, natomiast bawełniane i z tiulu najlepiej suszyć płasko na ręcznikach.

Firanki należy prasować nie za gorącym żelazkiem, biorąc pod uwagę rodzaj tkaniny, z której zostały wykonane (bawełniane w cieplejszym niż sztuczne materiały).

Szczegółowy przepis konserwacji dostępny jest zawsze na etykiecie produktu i do niego należy się stosować.

Zobacz także: firany do sypialni

Powiązane artykuły:

Produkt dodany do listy życzeń

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej...