- Instrukcje
- 9338 odwiedzających
- porady, sypialnia, pościel, prześcieradła
Najważniejszymi elementami wyposażenia każdej sypialni są różnego rodzaju akcesoria, które warto utrzymywać w czystości. Pranie pościeli powinno odbywać się regularnie, dzięki czemu zadbamy o zdrowie, komfort snu i dobre samopoczucie. Aby odpowiednio zatroszczyć się o komplety sypialniane, trzeba je systematycznie prać oraz pielęgnować. Na co zwrócić szczególną uwagę? Postanowiliśmy stworzyć krótki poradnik z kluczowymi wskazówkami, dzięki którym tekstylia zachowają walory estetyczne i będą nam służyć przez naprawdę długi czas.
Pranie pościeli – o czym warto pamiętać?
Zacznijmy od wyprania bielizny pościelowej tuż po zakupie. To niezwykle ważne, ponieważ podczas skomplikowanego procesu produkcji pościeli używane są barwniki lub wybielacze. Przed przystąpieniem do takiej czynności, warto wymoczyć tekstylia w letniej wodzie z dodatkiem octu lub sody oczyszczonej. Niezwykle istotne jest zapoznanie się z zaleceniami producenta, które znajdują się na metce produktu bądź na opakowaniu zakupionego kompletu. Dzięki temu bielizna pościelowa zachowa swoje właściwości. Możliwe jest mechaniczne pranie pościeli w zwyklej pralce, która posiada odpowiednie programy. Ważne, by nie mieszać z innymi tekstyliami typu ręczniki czy ściereczki. Poza tym powinniśmy posortować pościel według kolorów oraz rodzaju tkanin. Pamiętajmy, by wrzucać do bębna bieliznę wywiniętą na lewą stronę. Unikajmy przeładowywania pralki, w przeciwnym razie pościel może być niedoprana i słabo wypłukana.
W ilu stopniach prać pościel bawełnianą i satynową?
Tekstylia z bawełny doskonale odprowadzają wilgoć, poza tym są bardzo wygodne w użytkowaniu. Z tego powodu cieszą się największą popularnością wśród osób, którym zależy na pełnym komforcie. Optymalna temperatura do prania bawełnianej pościeli wynosi około 40-60 stopni Celsjusza. Warto też pamiętać o odpowiednim ustawieniu programu, który zmniejszy obroty wirowania. Takie zalecenia dotyczą też pościeli, która została wyprodukowana z satynowej bawełny, kory czy flaneli. Właściwości antybakteryjne oraz antyalergiczne wykazują materiały syntetyczne typu mikrofibra. W związku z tym bielizna pościelowa wykonana z takich tkanin nie musi być prana czy prasowana w wysokich temperaturach. Jeśli chodzi o bardzo miękką w dotyku pościel flanelową, można ją wyprać z dodatkiem delikatnego płynu zmiękczającego w temperaturze 40 stopni. Praktyczna i łatwa w utrzymaniu pościel z kory nie wymaga prasowania oraz powinna być prana mechanicznie w programie poniżej 60 st. C.
W jakiej temperaturze prać pościel lnianą?
Polecana głównie alergikom bielizna pościelowa z lnu dość dobrze znosi wysokie temperatury prania. W ilu stopniach prać pościel lnianą? Ze względu na dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, można spokojnie włączyć program 60 stopni. Zapoznanie się z zaleceniami producenta daje większą pewność, że tkanina nie zostanie uszkodzona. Chłodny materiał lniany zwiększa komfort spania podczas upalnych, letnich nocy. Wybierając naturalne tkaniny, możemy wygodnie się wyspać. Poza tym bielizna pościelowa wykonana z lnu cieszy się dużym zainteresowaniem wśród alergików. Wiele osób szuka też odpowiedzi na pytanie – w jakiej temperaturze prać pościel z jedwabiu? W przypadku prania jedwabnych tkanin należy zachować szczególną ostrożność. Temperatura programu wybranego w pralce automatycznej nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza. Większość producentów bielizny pościelowej poleca także użycie specjalnych detergentów, w tym płynu do płukania.
Zobacz także: firany do sypialni
Jak często prać pościel?
Raczej trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Według opinii wielu specjalistów i lekarzy, warto to robić przynajmniej raz na dwa tygodnie. Częstotliwość zmiany pościeli zależy od wielu czynników. Między innymi od tego, z kim śpimy lub kto zajmuje sypialniane wnętrze. W przypadku niemowlaków, wymiana bielizny pościelowej powinna odbywać się co 1-1,5 tygodnia. Trudno jednak przewidzieć sytuacje awaryjne, które zmuszają rodziców do natychmiastowego prania. Zazwyczaj pościel dla dziecka trzeba wymieniać średnio co 2-3 tygodnie. Jeśli ktoś z domowników zachoruje, musimy ją zmieniać co 2-3 dni. Ogromne znaczenie mają też nasze codzienne nawyki. W przypadku, gdy jesteśmy przyzwyczajeni na przykład do jedzenia w łóżku, postarajmy się zmieniać pościel najczęściej jak to możliwe. Wiele osób decyduje się na wymianę bielizny pościelowej raz w tygodniu. Dzięki temu mogą spać komfortowo pod świeżo upraną pościelą.
Wybór detergentów
Odpowiednio dobrane środki piorące, takie jak proszek i płyn do płukania zapewnią długą żywotność bieliźnie pościelowej. Warto też używać kapsułek czy żeli, które są właściwe dla koloru prania. Idealnym rozwiązaniem jest proszek przeznaczony do kolorowych tkanin, a w przypadku większych zabrudzeń przyda się odplamiacz. Jeśli chodzi o białą pościel, przyda się detergent do białych tkanin z wybielaczem. Osoby z wrażliwą skórą oraz skłonnościami do alergii, powinny korzystać z nowoczesnych programów w pralce i zainwestować w proszki dedykowane alergikom. Polecamy stosować delikatne detergenty, które nie wywołują podrażnień, swędzenia czy pieczenia. Należy też zwrócić uwagę na zapach proszku lub płynu do prania. Obecnie na polskich półkach sklepowych znajdziemy wiele środków piorących o delikatnej woni. Doskonałym sposobem na odświeżenie bielizny pościelowej jest posypanie takich produktów sodą oczyszczoną, która likwiduje drobnoustroje oraz szkodliwe zarazki.
Zobacz także: firany na okna balkonowe
Krótkie podsumowanie – jak prać pościel?
Wszystko zależy od rodzaju bielizny pościelowej. Jeśli chcemy wyprać pościel bawełnianą, warto to zrobić wybierając program 60 stopni Celsjusza. W przypadku egzemplarzy satynowych najlepsza będzie temperatura 40 st. Do prania pościeli satynowej przyda się delikatny detergent, który zabezpieczy tekstylia przed blaknięciem. Poszewki z kory dobrze znoszą temperatury 40-60 stopni Celsjusza. Poza tym są niezwykle praktyczne, ponieważ nie trzeba ich prasować. Dobór odpowiedniego programu w pralce i środka piorącego pozwoli cieszyć się takimi produktami przez wiele miesięcy.
Zobacz także: firanki sklep internetowy
Powiązane artykuły:
- Jak usunąć wosk z obrusu
- Ile kupić firanki?
- Jaka taśma do zasłon
- Woal kreszowany co to jest
- Jak dobrać zasłony do koloru ścian
- Jak wybielić firanki w pralce
- Jak uszyć zasłony na taśmie
- Jak upiąć zasłony
- Modne zazdrostki do kuchni
- Jak usunąć wosk z obrusu
- Jak prać firanki, żeby nie prasować
- Jakie zasłony do szarych ścian