Szukając idealnej pościeli dla dziecka, możemy się zgubić wśród niezliczonej ilości produktów. Ofert jest tak wiele, że trzeba najpierw wiele się nauczyć, by nasze najmłodsze pociechy spały pod wygodną i zdrową kołderką. Zauważmy, że noworodki przesypiają niemal całą dobę, a maluszki ucinają sobie drzemkę w ciągu dnia do 3 roku życia. Spędzają zatem bardzo wiele czasu w swoich łóżeczkach. By zapewnić im komfort snu, powinniśmy dobrać dobrą pościel. Zobaczmy czym powinniśmy się kierować.

Jaki rozmiar powinna mieć pościel dla dziecka?

  • Od noworodka do 5 roku życia – najlepszym wyborem wydaje się być pościel o wymiarach 100 x 135 cm, właśnie taki rozmiar mają w Polsce standardowe łóżeczka. Są dostępne także wymiary pościeli 90 x 120 cm, ale większa kołderka jest bardziej praktyczna i wystarczy na dłużej. W komplecie z kołderką nie może zabraknąć poduszki. Dla noworodków w zasadzie jej nie potrzebujemy, jest im najwygodniej i przede wszystkim zdrowo, kiedy śpią na płaskiej powierzchni. Z czasem dzieci będą potrzebowały niewielkiej poduszki o wymiarach 40 x 60 cm.
  • od 5 do 10 lat – przełom przedszkola i pierwszych lat w szkole wiąże się ze zmianą pościeli na większą. Dzieci rosną i potrzebują wygodnego, większego łóżka. Wtedy standardowy wymiar to 140 x 200 cm lub 90 x 200 cm. Zarówno dla jednego jak i drugiego łóżka rozmiar pościeli może wynosić 140 x 200 cm. Możemy także zdecydować się na nieco większą pościel (160 x 200 cm) w przypadku większego łóżka.
  • dzieci powyżej 10 roku życia – starsze dzieci, dla których odpowiednie łóżko będzie miało wymiary 160 x 200 cm będą potrzebowało kołdry o tym samym wymiarze oraz poduszki w rozmiarze 70 x 80 cm.

Jaką wybrać poszewkę, która będzie najlepsza?

Najpopularniejszym materiałem, z którego wykonywane są poszewki jest bawełna. To naturalne włókna charakteryzujące się higroskopijnością i dobrym przewodzeniem ciepła. Bawełna jest odporna na rozciąganie, poza tym nie uczula (a jeśli pojawią się objawy uczulenia, to od barwników) i się nie elektryzuje. Wyróżnia się jednak wiele rodzajów bawełny:

  • flanela – jest odporna i przyjemna w dotyku, dobrze też przewodzi ciepło. Jej wadą może być to, że po wielu praniach może się mechacić i kurczyć,
  • satyna – zdecydowanie są to kołderki na lato, satyna jest chłodna w dotyku i świetnie sprawdzi się w gorące noce,
  • kora – jest całoroczna, w zasadzie się nie gniecie. Jest dość szorstka w dotyku i stosunkowo niedroga,
  • adamaszek – żakardowa tkanina, dość gruba i twarda,
  • perkal – bardzo gładka i ścisła tkanina, charakteryzuje się „naturalnym”, świeżym dotykiem. Jest lekko sztywna, ale łatwo utrzymać ją w czystości i się nie niszczy,
  • batyst – wykonany z przędzy bawełnianej batyst jest bardzo cienki, łatwo się niszczy, ale świetnie sprawdzi się w porze letniej.

A jaką wybrać kołdrę, jakie powinna mieć wypełnienie?

Wypełnienie kołdry może być różne. Jedne jest lepsze inne gorsze. Warto dowiedzieć się co tkwi w środku pościeli dla dzieci, by móc świadomie wybrać najlepsze rozwiązanie:

  • pościel z pierzem lub puchowa – puchowe wypełnienie ma lepsze właściwości grzewcze od pierza. Kołdra puchowa jest też lżejsza od tej z pierzem, ma jednak dość dużą objętość. Choć oba rodzaje pościeli są naturalne, to nie są odpowiednie dla alergików, ze względu na to, że często powodują reakcje uczuleniowe,
  • pościel wełniana – jej największą zaletą jest higroskopijność. Oznacza to, że pościel tego typu wchłania wilgoć, która pojawia się przy silnym poceniu. Charakteryzuje się także termoregulacją świetnie utrzymując ciepło oraz dobrą wentylacją. Całoroczna pościel wełniana będzie odpowiednia dla osób uczulonych na roztocza, ale nie powinny jej stosować osoby cierpiące na uczulenie na wyroby wełniane,
  • pościel antyalergiczna (syntetyczna) – najważniejszą cechą pościeli antyalergicznych jest to, że nie powodują reakcji alergicznych. Antystatyczne wypełnienie nie pozwala na gromadzenie się kurzu na pościeli. Jest to praktyczna pościel, która się nie zgniata i zawsze powraca do swojego bazowego kształtu. Wypełniona jest granulatem styropianowym lub włóknami silikonowymi. Najlepiej wybrać pościel z włóknami typu hollow o wysokiej sprężystości.

Zdrowie i komfort snu dziecka są bardzo ważne. Z tego powodu nie powinniśmy kupować pościeli dla dziecka oceniając wyłącznie jej wygląd, wzór czy kolorystykę. Mnogość wyboru jest uzasadniona. Każdy z nas inaczej reaguje na materiały, z których korzysta. Dla jednych odpowiednie będą pościele z bawełny, inni będą mogli korzystać wyłącznie z tkanin syntetycznych.

Zobacz także: firany do pokoju dziecięcego

Powiązane artykuły: