Ułożenie się do snu w przyjemnej, miłej w dotyku pościeli będzie zawsze dobrym zwieńczeniem każdego dnia. Komfort spania nie wynika tylko i wyłącznie z tego jakiej jakości mamy materac, ale równie ważna jest pościel, która zapewni komfortowy wypoczynek.

Zobacz także: firany do sypialni

Utarte opinie na temat materiału

Jeszcze do dziś panuje ogólny pogląd, że najlepsza pościel to ta wykonana z naturalnych materiałów – bawełny, wełny, jedwabiu czy lnu. Ten pogląd warto dzisiaj zweryfikować. Na rynku pojawiły się także materiały, takie jak mikrofibra, która sprawdzi się co najmniej tak samo dobrze jak bawełna. Jednak kierowanie się „naturalnością” pościeli w dalszym ciągu daje nam pewność, że wybierzemy dobry produkt. Naturalne materiały zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, dzięki czemu nasze ciało nie będzie się nadmiernie pocić. A jak wiemy pot i wilgoć to doskonałe warunki dla rozwoju drobnoustrojów.

Pamiętajmy jednak, że nawet jeśli nasza pościel jest wysokiej jakości a położymy się spać w pidżamie z nienaturalnych materiałów efekt będzie taki sam jakbyśmy spali pod pościelą ze sztucznej tkaniny.

Istotnym czynnikiem, który powinniśmy brać pod uwagę podczas wyboru idealnej pościeli są jej wrażenia dotykowe. Powinniśmy kierować się własnymi preferencjami i wybierać pościel w zależności od tego czy wolimy chłód, miękkość, przytulność, ciepło. Niemniej ważne będą także walory estetyczne. Tu już powinniśmy kierować się własnym gustem, ulubioną kolorystyką, ulubionymi wzorami.

Warto też dokładnie sprawdzić czy materiał, z którego uszyta jest pościel nie zawiera domieszki syntetycznej. Nie eliminuje to od razu pościeli jeśli domieszka nie jest duża, nieprzekraczająca 50%. Syntetyki dodaje się m.in. po to, by łatwiej uprasować tkaninę. Dla alergików czy dla dzieci powinniśmy jednak decydować się na materiały w pełni naturalne.

Sprawdźmy czym charakteryzują się materiały, z których produkowana jest pościel:

  • bawełna – tkaniny z tego materiału pozwalają naszemu ciału oddychać. Są także łatwe do uprania i nie stawiają szczególnych oporów przy prasowaniu, choć dość mocno się gniotą. Ważną cechą bawełny jest to, że odprowadzają wilgoć. Występują w wielu wariantach tkanin: perkal, dżersej, satyna, adamaszek, kora, flanela, batyst.
  • len – pościel z tego materiału jest całkiem przewiewna, ale i zabezpiecza przed chłodem. Oznacza to, że można z niej korzystać przez cały rok. Wadą lnu jest to, że bardzo się gniecie i trudno taki materiał wyprasować. Można prać nawet w wysokich temperaturach.
  • wełna – charakteryzuje się bardzo dobrą wentylacją, dzięki czemu sprawdza się zarówno w zimę jak i w cieplejszych porach roku. Jej zaletą jest to, że dostosowuje się do temperatury ciała. Osoby cierpiące na reumatyzm powinny decydować się na ten rodzaj tkaniny, ze względu na to że wełna łagodzi bóle reumatyczne. Wełna jest przyjazna alergikom ponieważ nie przyciąga kurzu.
  • jedwab – jest on niezwykle delikatny w dotyku. Ekskluzywny jedwab to dobry materiał na pościel także dla alergików, ze względu na to, że tak jak wełna nie przyciąga kurzu. Jej dodatkowymi atutami jest to, że wpływa kojąco na układ nerwowy i pozytywnie wpływa na skórę.
  • mikrofibra – syntetyczna tkanina ma wiele zalet. Mikrowłókna sprawiają, że jest to materiał miły w dotyku, pozwala ciału oddychać, posiada także właściwości antyalergiczne i antystatyczne, dzięki czemu jest odpowiednia dla alergików. Możemy ją prać w niskich temperaturach i nie wymaga ona prasowania.

Odpowiedni wybór pościeli jest bardzo ważny. W końcu spędzamy pod nią wiele godzin podczas snu. Nie warto decydować się na taką, pod którą nie wypoczniemy.

Zobacz też: firany na okna balkonowe

Powiązane artykuły:

Produkt dodany do listy życzeń

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej...