Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, które pojawia się w głowach większości osób dbających o higienę osobistą i porządek w mieszkaniu. Co ile zmieniać pościel? Wszystko zależy od naszej aktywności, indywidualnych potrzeb oraz temperatury panującej wewnątrz pomieszczeń. Podstawowe elementy wyposażenia każdej sypialni typu prześcieradła, poduszki czy kołdry są skupiskiem wielu bakterii, które mogą żyć tygodniami lub miesiącami, mając bezpośredni wpływ na nasze zdrowie.

Jak często zmieniać pościel?

Większość tkanin, z których zostały wykonane koce lub poszewki to doskonałe miejsce do rozwoju drobnoustrojów i roztoczy. Większość mikroorganizmów z rodziny pajęczaków żywi się martwym naskórkiem człowieka, a to z kolei sprzyja rozwijaniu się alergii. Brudna pościel wpływa negatywnie na naszą skórę, sprzyja powstawaniu nieżytów nosa oraz może być źródłem odczuwania ogólnego dyskomfortu. Jak często zmieniać pościel? Jeśli chcemy zadbać o maksymalną czystość w domu i własny komfort, powinniśmy o tym pomyśleć co najmniej raz na dwa tygodnie. Przedmioty codziennego użytku, w tym tekstylia domowe są narażone na działanie wilgoci. Prowadzi to do rozwijania się przewlekłych schorzeń, takich jak: zaburzenia układu oddechowego, egzema czy trądzik. W naszej pościeli często zamieszkuje sebum, pot, a także resztki śliny. Podczas snu wydzielamy też płyny ustrojowe, co przyczynia się do szybszego brudzenia się tekstyliów i powstawania wilgoci.

O czym warto pamiętać?

Aby wyeliminować i skutecznie pozbyć się roztoczy, warto wziąć pod uwagę kilka wskazówek, takich jak:

  • wkładanie do pralki tylko jednego kompletu pościeli,
  • przewlekanie poszewek na lewą stronę,
  • wybieranie odpowiedniego programu oraz temperatury prania,
  • dokładne wysuszenie tekstyliów po wypraniu.

Należy też pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń, systematycznym odkurzaniu, usuwaniu kurzów, myciu czy dezynfekcji podłóg oraz praniu dywanów. Nie zapominajmy o dokładnym czyszczeniu materaca, najlepiej przy użyciu odkurzacza, szczotki do tapicerki lub wody z dodatkiem delikatnego detergentu. Najlepiej wybierać bieliznę pościelową z naturalnych, oddychających materiałów. Kluczowa jest także higiena osobista, dlatego przed pójściem spać, trzeba wziąć prysznic lub kąpiel. Dzięki temu nie przeniesiemy zanieczyszczeń na łóżko. Jeśli mamy czworonoga, nie należy go wpuszczać do sypialni. Poza tym powinniśmy spać w bawełnianej lub lnianej piżamie.

Jak często prać pościel?

Wszelkie tekstylia domowe powinny być prane regularnie. Co ile zmieniać pościel? Najlepiej raz w tygodniu, dzięki czemu unikniemy gromadzenia się zabrudzeń. Istnieje szereg czynników, które wskazują na konieczność częstszej wymiany:

  • spanie bez piżamy,
  • zły stan skóry,
  • brak higieny przed snem,
  • dzielenie łóżka z psem lub kotem.

Pościel najlepiej prać w temperaturze minimum 60 st. Dzięki temu mamy gwarancję, że zabijemy panoszące się w niej bakterie i grzyby. Niestety, ale niższa temperatura nie wyeliminuje z naszego otoczenia drobnoustrojów. Do prania używajmy dobrej jakości proszku oraz płynu do płukania, a po wysuszeniu warto jeszcze wyprasować tekstylia. Z racji dużego rozmiaru pościel schnie nieco dłużej. Oprócz tego ważne jest systematyczne wietrzenie kołder i poduszek na świeżym powietrzu. Najlepiej robić to codziennie. Pamiętajmy, że możemy zmieszać pranie pościeli z lekką odzieżą.

Sposoby na zachowanie świeżości pościeli

Oczywiście podstawą jest systematyczne pranie, które dodatkowo pozwoli na usunięcie alergenów, kurzu czy bakterii. Istotne bywa też odpowiednie prasowanie pościeli. Wysoka temperatura skutecznie usuwa wszelkie roztocza. Warto systematycznie wietrzyć wypełnienia kołder i poduszek, jak również czyścić zgodnie z zaleceniami producenta. W sezonie letnim możemy to robić po każdej nocy, zostawiając na cały dzień pościel w ogrodzie lub na tarasie. Wiele osób decyduje się na to, by oddać takie przedmioty do pralni chemicznej. Sprawdzonym sposobem bywa także posypywanie pościeli sodą oczyszczoną. Aby tekstylia zachowały świeżość, warto zadbać o czystość pojemników, w których je przechowujemy. Takie miejsca należy regularnie odkurzać oraz wietrzyć. Do pojemnika możemy również włożyć mydło lub woreczek z suszonymi ziołami. Częste pranie, wietrzenie czy odświeżanie z pewnością wpłynie pozytywnie na jakość naszego snu.

Co ile powinno się zmieniać pościel?

Według specjalistów i lekarzy domowe tekstylia najlepiej odświeżać raz na tydzień. Zdecydowana większość osób robi to stosunkowo rzadko. Możemy też utrwalić ładny zapach pościeli stosując specjalne spraye, które błyskawicznie odświeżają kołdry i poduszki. Wiele preparatów ułatwia też zasypianie, więc jest doskonałym rozwiązaniem dla osób cierpiących na bezsenność. W ofercie rynkowej znajdują się saszetki oraz kulki zapachowe. Świeża pościel zapewni odpowiedni wypoczynek i wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie. Z pewnością warto zadbać o tę pozornie błahą czynność, jaką jest wymiana pościeli na nową, możliwie najczęściej jak to możliwe. Nie zapominajmy także o materacu, na którym śpimy. Wystarczy soda oczyszczona, zabijająca wszelkie bakterie czy drobnoustroje. Poduszki i kołdry trzeba co jakiś czas wymieniać na nowe. Najlepiej robić to przynajmniej raz na dwa lata. Niepokojącym sygnałem, który wskazuje na taką konieczność jest pożółkły kolor, zanikanie sprężystości i elastyczności wypełnienia. Nie należy też słać łóżka zaraz po przebudzeniu. Wskazane jest również strzepanie pościeli oraz odczekaniu co najmniej 10 minut. Istotne, by pamiętać o regularnym praniu wszystkich tekstyliów domowych – poduszek, poszewek na kołdry czy koców.

Lekarze w kwestii zmiany pościeli podkreślają, że wszystkie powyższe reguły powinny stać się naszym nawykiem. Tylko wówczas zabezpieczymy się przed przypadłościami zdrowotnymi, poprawimy jakość życia czy snu oraz będziemy cieszyć się przez długi czas zdrowiem i pozytywną energią przez cały dzień. Podobno szczęśliwy człowiek to ten, który się wysypia, więc trzymajmy się tej zasady!

Powiązane artykuły:

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej...